مراحل برند سازی و هویت بصری

مراحل و اصول برند سازی

مراحل برند سازی به فرآیند و اصولی اشاره دارد که به کسب و کار شما کمک می‌کند تا هویت واقعی خود را ساخته و به واسطه برندینگ، افزایش فروش و جذب مشتری حداکثری را شاهد باشید؛ در واقع اصل کسب و کار شما، به واسطه اصول برند سازی وابسته است و هر چقدر که شما برای بهبود کسب و کار خود تلاش کنید و در راستای برند سازی حرکت کنید، قطعاً موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد و خیلی سریع‌تر به موفقیت می‌رسید؛ در این مقاله به صفر تا صد مراحل برند سازی می‌پردازیم و نکات مهمی که برای برند سازی و هویت سازی برند از اهمیت بالایی برخوردار است را بررسی می‌کنیم.

برند چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر برای شما هم سؤال است که برند چیست، فقط کافی است که به پاسخ این سؤال که «معرف یک کسب و کار به مخاطبین چیست؟» فکر کنید؛ فارغ از موضوعات گفته شده، می‌توان گفت که منظور از برند، نشان و نام اختصاری کسب و کار شماست که تمام خدمات و محصولات شما تحت پوشش این نام به مشتریان شما ارائه می‌شوند؛ به بیان بهتر، برند فقط یک نام تجاری (Brand Name) و یا یک لوگو Logo نبوده و تمام اتفاقاتی که در کسب و کار شما می افتد، حتی زندگی شخصی پرسنل شما نیز در آن تأثیر دارد.

ویژه شما 

دانلود رایگان :با دانلود کاتالوگ پکیج زمستانه ست اداری می توانید از تخفیف های لحاظ شده آن ویژه فصل زمستان استفاده کنید.برای دانلود روی دکمه های زیر کلیک کنید.

دانلود رایگان کاتالوگ نمونه طراحی لوگو

در حقیقیت برند شامل تمام استراتژی‌هایی می‌شود که شما در طول عمر کسب و کار خود از آن‌ها استفاده می‌کنید تا بتوانید جایگاه کسب و کار خود را ارتقا دهید؛ البته عملکرد شما در صورت ضعیف بودن در هر قسم از کسب و کارتان مانند وزنه‌ای بوده که برسر برند شما می‌خورد و به واسطه برندینگ معکوس باعث افت محبوبیت کسب و کار شما می‌شود؛ پس نیاز است که اصول و مراحل برند سازی را به درستی طی کنید تا برندی موفق داشته باشید.

برند سازی کسب و کار چیست؟

همانطور که قبل‌تر نیز اشاره داشتیم، برند به واسطه استراتژی‌هایی که شما برای آن در نظر گرفتید رشد می‌کند، که در اصطلاح به تمام این استراتژی و اقدامات پیرامون آن برند سازی گفته می‌شود که می‌تواند مربوط به کسب و کارتان، محصولاتتان یا حتی خودتان (برند سازی شخصی) باشد.

اصول و مراحل برند سازی موفق شامل چند مرحله است؟

یکی از نکات مهم درباره اصول و مراحل برند سازی، عدم قطعیت راه و استراتژی‌هایی است که باید شما دنبال کنید که با توجه به این موضوع، نمی‌توان گفت که مراحل برند سازی دقیقاً شامل چند مرحله است و بیشتر باید با توجه به مسیر فعلی و هدف آینده کسب و کار شما به مراحل و اصول برند سازی اشاره کرد؛ اما در این راه اقداماتی لازم است که زیربنای برند سازی را ایجاد می‌کند و تمام برندها باید به دنبال آن حرکت کنند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  1. پاسخ به سؤالات ابتدایی برند سازی

در این مرحله شما باید به واسطه جستجو در بازار هدف (Research Marketing) به سؤالات مهمی نظیر «میزان اطلاع مخاطبین هدف از برند شما»، «قدرت و میزان رقابت پذیری رقبا» و «هدف اصلی برند شما برای فعالیت در این حوزه» پاسخ دهید تا اصلاً بتوانید مراحل برند سازی را شروع کنید.

  1. تعیین بازار و مخاطبین هدف

قدم بعدی در ساخت یک برند، تعیین و شناسایی بازار و مخاطبین هدف شماست؛ قطعاً تا زمانی که نتوانید به اطلاعات درستی از مخاطبین و بازار هدف خود برسید، نمی‌توانید در راستای جذب مخاطبین اقدام به تدوین استراتژی مناسب برای جذب مخاطب داشته باشید و در همان ابتدا با اشتباهات زیاد در دام برندینگ معکوس گیر کرده و به هیچ وجه رشد نمی‌کنید، پس قبل از هر کاری مخاطبین خود را شناسایی کنید و با توجه به مخاطبین خود اقدام به طراحی پلن برند سازی کسب و کار خود نماید.

  1. به بهترین شکل هدف وجود کسب و کارتان را به نمایش بگذارید

حتماً تا الان با این سؤال برخورد کرده‌اید که «هدف شما از زندگی چیست و می‌خواهید به چیزی دست پیدا کنید؟»؛ این موضوع درباره برندینگ نیز صدق می‌کند و تا زمانی که شما نتوانید به درستی هدف برند خود را به مشتری ارائه کنید، نمی‌توانید مشتری را قانع به استفاده از خدمات و محصولات خود نماید، پس قبل از هر کاری به بهترین شکل هدف از وجود برند خود را به مشتری ارائه نماید تا در ادامه بتوانید مشتریان مختلف را به سمت خود جذب و وفادار نماید.

  1. نحوه برقراری ارتباط با مخاطبین هدف

لحن برند یا Brand Voice راه ارتباطی شما با مخاطبین‌تان است و تا زمانی که نتوانید این لحن را به درستی انتخاب کنید، نمی‌توانید روی مخاطب تأثیر بگذارید، پس قبل از هر کاری بد نیست با شناسایی طیف مشتریان خود، لحن و Brand Voice مناسبی برای ارتباط با مشتریان خود پیدا کنید، زیرا در غیراین صورت باید به زودی با مشتریان و بازار هدف خود خدافظی کنید؛ به بیان دیگر شما زمانی که مسافرت بروید تا زمانی که زبان آن کشور (لحن مناسب برند) را به خوبی بلد نباشید، نمی‌توانید از تاکسی (مخاطبین و مشتری) برای رسیدن به مقصدتان (هدف کسب و کارتان) استفاده نماید.

  1. شناسایی مهم‌ترین رقبای شما

فرقی ندارد که کسب و کار شما در چه مقیاسی باشد یا اصلاً کسب و کاری در کار باشد، زیرا به هر حال در هر مرحله از زندگی باید برای رسیدن به چیزی که می‌خواهید با افراد مختلفی رقابت داشته باشید؛ از این رو یکی از مراحل برند سازی که بسیار هم مهم است، شناسایی مهم‌ترین رقبایی است که می‌تواند در هر مرحله از برندینگ و توسعه کسب و کارتان، برای شما دردسر ساز باشند؛ به علاوه بد نیست بدانید که بعد از شناسایی رقبا باید به دنبال استراتژی باشید که بتوانید قوی‌تر از رقبا عمل کنید.

توصیه می‌کنیم که تمرکز خود را روی کیفیت و قیمت محصولات و خدمات خود قرار دهید تا با رقبا به رقابت بپردازید و نه به دنبال روش‌هایی باشید که برند رقیب را به زمین بزنید، زیرا زمان و هزینه زیادی از شما به هدر می‌دهد و از نظر اخلاق کاری و حرفه‌ای نیز مورد تأیید نمی‌باشد و حتی ممکن است باعث سقوط برند شما شود.

  1. ایجاد هویت بصری کسب و کار خود

طراحی لوگو برند، یکی از روش‌های ایجاد هویت بصری کسب و کارتان است که از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است زیرا 70 تا 80 درصد تبلیغات شما روی لوگو انجام می‌شود؛ البته سایر جلوه‌های گرافیکی که برای ساخت ست اداری و مواردی از این قبیل می‌باشد نیز اهمیت بسیار بالایی دارد که شما باید به فکر طراحی آن نیز باشید.

  1. تعیین هدف بلند مدت برای رشد برند خود

رشد برند در گروی برنامه ریزی بلند مدت است، شما نمی‌توانید فقط با به دنیا آوردن یک بچه انتظار داشته باشید تا خود به خود به موفقیت برسد، بلکه شما در طول زمان باید از این بچه (برند) مراقبت کنید و برای به موفقیت رسیدن آن تلاش کنید تا در نهایت بتوانید موفقیت برند خود را به چشم ببنید؛ البته برند کمی با فرزند شما متفاوت است، زیرا تا آخرین لحظه وجود به شما نیاز دارد و در صورتی که برای مدتی این برند را رها کنید به شکست می‌رسید.

  1. ایجاد وفاداری در مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید

وفاداری مشتری یکی از مراحل برند سازی است که بسیار مهم است، زیرا تمام نتیجه هزینه‌هایی که کردید اگر باعث وفاداری مشتری شود باعث افزایش فروش و کاهش هزینه‌های جاری شما می‌شود و در ضمن این وفاداری باعث می‌شود که این مشتریان به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای شما مشتری جذب نمایند، اما اگر مشتریان شما وفادار نمانند، تمام هزینه‌های شما برای جذب مشتریانتان به فایده خواهد بود و در نهایت شکست خواهید خورد.

  1. روش‌های نوین برند سازی را امتحان کنید

در نهایت باید گفت که روش‌های نوین برند سازی که برای هر کسب و کار متفاوت است و معمولاً توسط برندهای بزرگ که ریسک پذیری بالایی دارند، انجام می‌شود، می‌توان به رشد خیلی سریع‌تر برند شما کمک کند؛ البته دقت داشته باشید که هر روشی نمی‌تواند برای برند شما مثبت باشد و باعث موفقیت شما شود حتی اگر برای سایر کسب و کارها میزان موفقیت نزدیک به 100 درصد باشد.

ایده جدید برند سازی یا پیروی از اصول برند سازی

ایده‌های جدید همیشه محرک خوبی برای رشد یک کسب و کار هستند که البته از میزان ریسک بالایی نیز برخوردار بوده و ممکن به موفقیتی که شما در نظر دارید، نرسند و حتی باعث شکست عظیمی شود و یا در شرایطی به شکلی عمل کند که حتی شما هم به آن فکر نکرده بودید؛ با توجه به این موضوع توصیه می‌کنیم هر روش و ایده‌ای را استفاده نکنید ولی همیشه به فکر استفاده از ایده‌های جدید با میزان ریسک کم در کنار رعایت اصول برند سازی باشید تا مسیر رسیدن به موفقیت شما به کوتاه‌ترین شکل ممکن برسد.

برند سازی کسب و کار یا برند سازی شخصی؟

جدای از برند سازی کسب و کارتان باید به فکر برند سازی شخصی نیز باشید، زیرا قطعاً به جایی خواهید رسید که باید به قدری که برند شما اعتبار دارد، خودتان نیز معتبر و شناخته شده باشید؛ پس توصیه می‌کنیم که برند سازی شخصی و برندینگ کسب و کار توام با یکدیگر باشد تا هم زمان هم شما رشد کنید و هم کسب و کارتان.

شروع برند سازی موفق با رایان طرح!

در صورتی که به فکر راه اندازی برند خود هستید و می‌خواهید هویت بصری برند خود که شامل طراحی لوگو و طراحی بروشور و طراحی ست اداری می‌شود را با بالاترین کیفیت و کم‌ترین قیمت تهیه نماید، توصیه می‌کنیم از خدمات تیم رایان طرح استفاده نماید؛ برای ارتباط با تیم رایان طرح می‌توانید از طریق شماره «02191307049» با متخصصین ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

مراحل برند سازی یک کسب و کار به مسیری بسیار طولانی و پراز فراز و نشیب اشاره دارد که در صورتی انجام اشتباهات کوچک نیز می‌تواند باعث غرق شدن برند شما شود و با توجه به این موضوع، مراحل برند سازی باید به واسطه اصول برند سازی انجام شود تا نتیجه بخش باشد؛ البته دقت داشته باشید که همیشه روش‌های نوینی برای برند سازی وجود دارد که مانند شمشیری دو لبه خواهد بود که هم می‌تواند موفقیت بزرگی باشد و هم شکست بزرگی، پس در صورتی که آماده ریسک کردن نیستید و برند شما دارای انعطاف بالا در مقابل ریسک پذیری نیست، بهتر است به دنبال آن نروید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ویژه شما 

دانلود رایگان : با دانلود کاتالوگ پکیج زمستانه ست اداری می زمس از تخفیف های لحاظ شده آن ویژه فصل زمستان استفاده کنید.برای دانلود روی دکمه های زیر کلیک کنید.

دانلود رایگان کاتالوگ

نمونه طراحی لوگو

ثبت سفارش در تلگرام و واتس آپ
مکالمه را شروع کنید
اگر تلگرام دارید،همکاران آنلاین در تلگرام و اگر واتساپ دارید به همکاران آنلاین در واتساپ را انتخاب نمایید

مهم و ضروری

با توجه به شرایط فعلی اینترنت؛ ما در رایان طرح همانند قبل آماده قبول سفارش مشتریان هستیم. برای ثبت سفارش با یکی از روش های زیر که برای شما مقدور است اقدام کنید.

1- شماره تماس : 02191307049 (از 9 صبح تا 20)
2- ایدی تلگرام : @rayantarh (پاسخگویی 24 ساعته)
3-شماره واتساپ ؛ تلگرام : 09229026345 
4-ثبت سفارش به صورت خودکار در پورتال رایان طرح با پر کردن فرم مربوطه
5-چت آنلاین> مانند تلگرام > بدون فیلترشکن و… روی سرور های ایرانی

سفارشاتی که در این شرایط ثبت می شوند سریع تر از قبل و با کیفیت بالاتر نیز تحویل داده می شوند.
اگر دسترسی به وی پی ان ندارید > از چت آنلاین رایان طرح استفاده کنید.یا برای دریافت کارها از چت آنلاین استفاده کنید.