17 نکته قبل از طراحی استوری اینستاگرام

در این مقاله به 17 نکته قبل از طراحی استوری اینستاگرام که باید بدانید، می پردازیم. توجه داشته باشید اینستاگرام مهم ترین شبکه اجتماعی در ایران برای کسب و کار است که امکانات بسیار جالب و رایگانی برای تبلیغات ارائه می دهد. یکی از مهم ترین ابزارهای اینستاگرام برای تبلیغات Story است که سال 2016 به این اپلیکیشن اضافه شد. استوری یک داستان کوتاه 24 ساعته است که در طراحی آن می توان از المان های مختلفی استفاده نمود. در ادامه با این قابلیت بیشتر آشنا می شویم.

اینستاگرام (instagram)

اینستاگرام پرطرفدار ترین شبکه اجتماعی در ایران است که یک روش کسب درآمد بسیار عالی با استفاده از تبلیغات محتوایی می باشد. شبکه اینستاگرام امکانات فوق العاده قوی و رایگانی برای تبلیغات کسب و کار ها قرار داده که این امکان را به افراد زیادی می دهد تا به شیوه های مختلف بتوانند از این شبکه کسب درآمد کنند.

اینستاگرام برای کسب درآمد شبکه ی بسیار خوبی است اگر از الگوریتم های آن باخبر بوده و طبق این الگوریتم ها استراتژی بریزد. از مهم ترین امکانات این شبکه می توان به امکان پست و استوری اشاره نمود که با توجه به الگوریتم های اینستاگرام و قرار دادن استراتژی هایی درست، می توانید از این دو امکان به بهترین شکل استفاده کرده و کسب درآمد نماید.

پیشنهاد می کنم مقاله «12 نکته که باید قبل از طراحی پست اینستاگرام بدانیم» را مطالعه کنید تا تمام نکاتی که می تواند شما را به یک پست پر درآمد برساند را یاد بگیرید. نکات گفته شده در این مقاله می تواند پست های بی روح و جان شما را به یک پست پول ساز تبدیل کند تا بتوانید ضمن فعالیت در اینستاگرام کسب درآمد هم بکنید.

در ضمن اگر میخواهید یک استوری شیک و یک استوری تبلیغاتی طراحی کنید از خدمات طراحی استوری اینستاگرام ما به این لینک استفاده کنید.و اگر میخواهید یک پست شیک طراحی کنید از این لینک استفاده کنید . تا هم از شرایط و تعرفه طراحی پست اینستاگرام و قیمت طراحی استوری اینستاگرام مطلع شوید و کارشناسان گرافیگ رایان طرح بهترین طرح را  برای شما انجام دهند.

استوری اینستاگرام (instagram Story)

دومین امکان فوق‌العاده قوی اینستاگرام که 70 الی 80 درصد بیشتر از پست ها بازدید دارند، استوری می باشد. استوری ها عمر کوتاه و در عین حال بسیار تاثیر گذاری دارند که می تواند به عنوان یک تبلیغ بسیار عالی به شمار برود. همان‌طور که گفته شد عمر استوری ها کوتاه بوده و فقط برای 24 ساعت قابل نمایش بوده و بعد از گذراندن این مدت استوری به صورت خودکار حذف می شود که همین موضوع ما را ملزم به رعایت نکاتی قبل از طراحی و انتشار استوری می نماید که در ادامه چند مورد را بررسی می کنیم.

الگوریتم اینستاگرام به چه شکل عمل می کند؟

الگوریتم های اینستاگرام بسیار حرفه ای عمل کرده و ملاک نشان دادن استوری را برای کاربران به زمان محدود نمی کنند. این که شما استوری را از سایرین دیرتر یا زودتر بگذارید، تاثیر بسزایی در اول نشان دادن استوری شما ندارد، این که کاربر چقدر پیج و استوری های شما را دنبال می کند، ملاک اصلی الگوریتم های اینستاگرام است، پس دقت داشته باشید که فالور شما فقط شما را فالو نکرده و باید استوری شما در لیست اولی ها قرار گرفته باشد که دیده شود.

17 نکته قبل از طراحی استوری اینستاگرام

همان‌طور که در طول مقاله گفته شد، اینستاگرام با استفاده از الگوریتم هایی که هر روز درحال گسترش و بروز رسانی هستند، استوری ها را بررسی و برای کاربران به نمایش در می آورد که اگر می خواهید استوری هایی پرطرفدار و پولساز داشته باشید، باید به این الگوریتم ها احترام بگذارید.

البته تنها یک بخش کار رعایت الگوریتم ها می باشد و قسمت دیگر دقت در نکاتی است که استوری شما را برای کاربران به یک استوری خاص تبدیل می کند و به عبارت دیگر باید الگوریتم های کاربران رعایت کرد (بیا هی سوال می کردید ریاضی تو کجای زندگی به درد می خوره کل مقاله شد الگوریتم، دیگه وقتش به ریاضی ایمان بیارید. البته فقط به اسمش 😠😡).

 1. گرافیک و کیفیت را ضمیمه کار کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که ذهن کاربر را به خودش جذب می کند، کیفیت عکس و فیلم هایی است که در استوری استفاده می شود، «همیشه گفتم: متاسفانه یکی از دلایل دیده نشدن استوری و پست های اینستاگرام افراد مختلف که زحمت زیادی هم برای جذب کاربر کشیده‌اند، نداشتن کیفیت در استفاده از عکس، تصویر و المان های دیگر» با وجود دوربین هایی با کیفیت بالا و سایت های با کیفیت دانلود عکس باز هم استوری هایی می بینم که دو ساعت فقط طول می کشه بفهمی این چیه اصلا، خوب معلوم کاربر به این پیج بی کیفیت سر نمی زنه. این مشکل تو پست ها خیلی بیشتر هم میشه.

 1. فرمت های انتشار استوری را بشناسید

یکی از اتفاقات جالبی که خیلی به چشمم می خوره، شکل گذاشتن استوری، بعضی از دوستان اصلا نمی دونم فیلتر، فرمت، استیکر، واتر مارک و موارد دیگر توی استوری به چه دردی می خوره و فقط یک عکس به عنوان استوری منتشر می کنه که بگه استوری گذاشتم! 🙄🙄 مطمئنا اینستاگرام با هدف بهبود و تنوع از موارد گفته شده در استوری استفاده می کنه، پس ما هم باید متناسب با استوری که قرار منتشر می کنیم از این موارد استفاده کنیم؛ مثلا فرمت های مختلف استوری به چه دردی می خوره و کی باید ازشون استفاده کرد خیلی مهم، پس قبل از استوری با این فرمت ها آشنا باشید و با توجه به استوری خود از بهترین فرمت استفاده کنید.

انتشار ویدیو

Normal

همان‌طور که از اسمش هم پیداست، حالت معمولی استوری که عکس یا فیلم مشابه به چیزی که میشه با دوربین گوشی ضبط کرد، ارائه می دهد. برای استفاده از این روش در حالت عکس فقط به دکمه ضربه بزنید و برای ضبط ویدیو حداکثر 15 ثانیه دکمه را نگه دارید.

Boomrang

اگر دوست دارید ویدیو هایی به شکل GIF داشته باشید از این حالت استفاده کنید. فرمت بومرنگ یکی از بخش هایی است که می توان به کمکش یک استوری خیلی جالب و کاربر پسند ساخت.

Rewing

این حالت یک امکان جالب دارد که ویدیو را از آخر به اول پخش می کند ولی در بقیه موارد کپی یک ویدیو معمولی

Hands Free

این حالت هم چیز خاصی ندارد و فقط قسمت نگه داشتن دکمه رو حذف کرده، اما محدودیت 15 ثانیه ای دارد هنوزم.

Super Zoom

در این حالت روی قسمت مشخص شده توسط شما با افکتی ظریف روی قسمت مذکور فوکوس می شود.

Live

جالب ترین فرمت استوری که می تونید استفاده کنید، حالت Live است. تو این حالت همان‌طور که از اسمش هم مشخص ویدیو به صورت زنده برای مخاطب پخش می شود.

Layout

تو این حالت اسکرین شما به چند بخش مجزا تقسیم می شود و شما می توانید از عکس هایی متفاوت انداخته و استوری کنید. Layout حالت های مختلفی دارد و دست شما برای انتخاب این که اسکرین گوشی به چند قسمت و از چه طرفی (عمودی یا افقی) برش بخورد، باز است.

 1. استیکر ها را فراموش نکنید!

استیکر ها امکان بسیار جالبی هستند که می توانید به وسیله ی آنها استوری خیلی بهتری طراحی کنید و هر چیزی که می خواهید با استوری به مخاطب برسانید را به وسیله ی استیکر ها مشخص کنید. بزارید بهتر بگویم، فرض کنید می خواهید عکس یک خوراکی مثلا بستنی را استوری کنید و خوشمزه بودن یا اینکه الان چقدر به همچنین چیزی توی هوای گرم احتیاج نیاز را به کاربر برسانید، خوب ساده ترین و بهترین روش برای این کار استفاده از یک یا چند استیکر مرتبط.

از چه استیکر هایی برای پست اینستاگرام باید استفاده نمود؟

البته با دقت داشته باشید که همه‌ی استیکر ها مناسب برای استفاده در استوری نیستند و شما باید به سراغ استیکر هایی بروید که بهترین کارایی و جذب فالور را داشته باشید. چند نمونه از استیکر های خوبی که می توانید در استوری خود استفاده کنید شامل موارد زیر است.

 • استیکر نظر سنجی
 • استیکر دما
 • استیکر ساعت
 • استیکر زمان
 • استیکر مکان
 • استیکر خودتان
 • استیکر سوال

قرار دادن استیکر در استوری

 1. از نظرسنجی استفاده کنید

همان‌طور که گفتم استیکر های جالبی داخل اینستاگرام وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها نظر سنجی. به شخص استوری هایی که از نظر سنجی استفاده می کنند را خیلی بیشتر دنبال می کنم و مطمئنا این که برای کاربران ارزش قائل باشید و از آن ها نظر بخواهید خیلی می تواند مفید باشد.

مثلا در قسمت نظر سنجی شما می تونید تعدادی تیم، کاراکتر، فیلم، موزیک، بازی یا هر چیز دیگری را قرار دهید و از کاربران بخواهید که اعلام کنند از چه کدام بیشتر خوششان می آید. یک پیشنهاد بهتر هم دارم، شما می توانید از نظر سنجی به عنوان هدفمند کردن پست های خود استفاده کنید و نظر کاربران را در مورد موضوع پست هایی که علاقه دارند بپرسید. مطمئن باشید بازدهی بسیار مناسبی از این روش خواهید گرفت.

 1. کاربران را مجاب به نوشتن کنید

یکی از امکانات جالب دیگر استوری اینستاگرام این است که می توانید از کاربران سوالی کنید تا آنها نظرات خود را در مورد این سوال بدهند، این امکان مانند مورد 5 می باشد با این تفاوت که محدود به Yes یا No نمی باشد و کاربر می تواند نظر خود را در چند خط اعلام کند.

در پرسش سوالات می توانید ایده های جالبی که به ذهنتان می رسد را استفاده کنید، البته دقت کنید این ایده ها باید با هدف روانشناسی سلایق فالورهایتان باشد؛ مثلا می تونید درباره کیفیت کارتان از کاربران سوال کنید یا این که بیشتر از کدام پست های شما استفاده می کنند یا طرفدار کدام تیم هستند و هر چیز دیگری که می تواند به رشد پیج شما کمک کند.

 1. برچسب سوال را فراموش نکنید!

یکی از امکانات دیگر استوری اینستاگرام این است که شما می توانید سوالی را مطرح کرده و از کاربر بخواهید که با Yes یا No نظر خودش اعلام کند. در سوال کردن از کاربران چاشنی تحریک کردن کاربر را همیشه کلید اصلی قرار داده و از پرسش های بی هدف خود داری کنید؛ مثلا سوال «امروز خالت خوبه یا نه» واقعا هیچ ثمری نمی تونه برای پیج شما داشته باشد.

طبق آمار رسمی که منبعش به خودمم (از من معتبر تر نمی تونی پیدا کنی 😉 😉) استفاده از موارد 4 تا 6 می تونه کاربر را داخل یک فضای رقابتی قرار بده و مجاب به جواب دادن و نوشتن کند، این موضوع زمانی به اوج خود می رسد که شما موارد نوشته شده را داخل استوری نشان دهید. با این که این سه مورد تقریبا مشابه یکدیگر هستند، شما باید به شکل هایی متفاوتی از آن استفاده کنید و حتما نتیجه آن را قابل مشاهده برای فالورها قرار دهید تا به سمت پیج شما جذب شوند.

 1. فیلتر های جالب را فراموش نکنید!

اینستاگرام برای استوری از فیلتر ها جالب و خلاقانه ای استفاده می کند که شما می توانید از آن ها برای روح بخشیدن به استوری خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که حتما از فیلتر های مختلف در استوری خود استفاده کنید. پیشنهاد می کنم حداقل چندین فیلتر مختلف را روی استوری خود تست کرده و بعد یکی را به انتخاب کنید.

 1. استفاده از متن داخل استوری

استفاده از متن های خلاقانه در استوری می تواند کمک به سزایی در موفقیت استوری شما داشته باشد. همچنین می توانید این متن را با رنگ های مختلف دیزاین کنید تا خاص تر دیده شود. قدرت متن ها را دست کم نگیرید و از متن هایی هدف مند داخل عکس هایتان استفاده کنید.

 1. هشتگ را فراموش نکنید

هشتگ ها برای اینستاگرام بسیار مهم هستند و در مقاله «نکات طراحی پست» گفته شد که زمانی که کاربران موضوعی را در اکسپلورر (علامت ذره بین، کفگیر یا هر چیزی شما بهش می گید) اینستاگرام جستجو می کنند، با در نظر گرفتن این هشتگ ها موارد مشابه به آن ها نمایش داده می شود، از این رو پیشنهاد می کنیم حتما از هشتگ در استوری خود استفاده کنید.

 1. از ابعاد استاندارد اینستاگرام استفاده کنید

برای اینکه استوری شما با حداکثر کیفیت نمایش داده شود و به اصلاح از کادر خارج نشود، باید طبق استاندارد اینستاگرام که می باشد، استوری های خود را تنظیم و منتشر کنید. دقت داشته باشید که همواره باید از یک ابعاد 1920*1080 که همان ابعاد 9:16 است استفاده کنید تا استوری های شما یکدست و عالی دیده شوند.

 1. مسابقه برگزار کنید

رقابت و موفق شدن در این رقابت که حاصل آن به دست آوردن جایزه باشد، مورد علاقه همه است. به روایت دیگر همه چالش را دوست دارند و شما می توانید در استوری خود از یک مسابقه استفاده کنید و به عنوان جایزه ای به توجه به نوع فعالیت خود تعیین نماید. مطمئن باشید فالورهای شما از طریق این‌گونه استوری های بسیار افزایش پیدا می کند و این مسئله که چگونه این مسابقه را طرح ریزی کنید را قبل از انتشار استوری باید تعیین و پیاده سازی نماید. می توانید شروط بردن جایزه را به این گونه تنظیم نماید.

 • اشتراک پست یا استوری شما در پست و استوری طرف مقابل
 • تگ کردن افراد دیگر در بخش کامنت استوری
 • کامنت دادن در پست یا استوری
 • لایک کردن پست
 • استفاده از هشتگ شما

برگزاری مسابقه در اینستاگرام

 1. آموزش دهید

استوری ها می تواند مکان مناسبی برای آموزش دادن باشند. عموما کاربران از آموزش های کوتاه و کاربردی استقبال می کند و چه چیزی از یک استوری آموزشی می تواند بهتر باشد. در استوری های خود حتما از آموزش های کوتاه و کاربردی مرتبط با کار خود استفاده کنید.

 1. به زمان و روز انتشار استوری دقت داشته باشید

یکی از مسائل مهم در انتشار استوری و یا پست در اینستاگرام زمان و روز انتشار استوری و پست می باشد که اگر زمان مناسبی برای آن انتخاب نشود، هیچ بازدهی نخواهد داشت، مخصوصا استوری که 24 ساعت فقط ماندگاری دارد (البته در صورت هایلایت نکردن). پس توصیه می کنیم قبل از انتشار پست و استوری کاربران و فالورهای هدف را در نظر گرفته و متناسب با زمان و روز خالی آنها اقدام به انتشار نماید.

 1. خلاقیت به خرج دهید

در تمام مقالاتی که درباره موفقیت یک کسب و کار وجود دارد، یکی از مهم ترین عناصر و چرخ های محرک یک کسب و کار خلاقیت است. مهم ترین موفقیت شما در هر تبلیغی می تواند ایجاد خلاقیت باشد. مطمئنا اینفلوئنسر های زیادی در اینستاگرام دیده‌اید که با ایده های خلاقانه و اجرای طرح هایی که هیچ‌کس فکر نمی کرد در این فضا موفق شوند، موفق شدند. مطمئنا اگر بتوانید در استوری های خود خلاقیت به خرج دهید خیلی سریع موفق خواهید شد.

 1. موقعیت مکانی را از یاد نبرید

در هنگام طراحی استوری می توانید از موقعیت مکانی به همراه هشتگ استفاده کنید تا اگر فردی موقعیت مکانی مذکور را در اینستاگرام جستجو نمود، با استوری شما روبه‌رو شده و جذب آن شود. از هشتگ و موقعیت مکانی به عنوان تقویت کننده استوری خود برای کاربرانی که شما را نمی شناسند، استفاده کنید.

 1. از شمارش معکوس استفاده کنید

از شمارش معکوس می توانید در موارد مختلفی مانند ارائه یک تخفیف بزرگ یا هر چیز دیگری که به عنوان رویداد برای کاربران شما مهم است استفاده کنید. به عنوان یکی از پیج های بازی های ویدیویی از شمارش معکوس برای اعلام تاریخ عرضه یک بازی یا استریم خودش استفاده می کرد، مطمئنا شما هم می توانید از شمارش معکوس در موارد مختلفی استفاده کنید. از کاربرد های معمولی شمارش معکوس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فروش آینده
 • تاریخ عرضه یک محصول جدید
 • تخفیف های بزرگ
 • تاریخ برگزاری مسابقه در اینستاگرام
 • و …
 1. استوری های ارزشمند خود را هایلایت کنید

همان‌طور که گفته شد استوری ها عمر کوتاه و پرباری دارند که به کاربران شما برای 24 ساعت نمایش داده می شوند؛ اما ممکن شما یک یا چند استوری مورد علاقه و قوی خود را دوست داشته و علاقه به ذخیره آن داشته باشید تا فالورها بتواند در زمان های دیگر نیز به این استوری دسترسی داشته باشند. هایلایت کردن استوری بسیار ساده می باشد و بعد از هایلایت کردن استوری، آن استوری به پایین پروفایل شما اضافه می شود.

کیفیت بالا یا تعداد بیشتر؟

یکی از سوالات که خیلی از ما پرسیده می شود، این است که تعداد استوری مهم یا کیفیت آن؟ مطمئنا تا الان متوجه شده‌اید که تعداد زیاد زمانی که کیفیت نداشته باشد، جز اتلاف وقت و تاثیر منفی هیچ چیز دیگری ندارد. مطمئنا این جمله یا چیزی مشابه آن را شنیده‌اید که «هیچ وقت کیفیت را فدای زمان و تعداد نکنید» این جمله به بهترین شکل می توان به عنوان مسیر راه استفاده شود. از همین تریبون اعلام می کنم هفتگی یک استوری با کیفیت بهتر از 10 استوری در روز است.

اگر حوصله رعایت این همه نکات و تکنیک رو ندارید نگران نباشید ما ادمین هایی را داریم که همه این ترفند های مدیریت پیج اینستاگرام را بلد هستند کافیست به این صفحه مراجعه کنید و از خدمات مدیریت پیج اینستاگرام ما استفاده کنید.

جمع بندی

استوری اینستاگرام یکی از امکانات بسیار عالی این شبکه اجتماعی است که به کاربران اجازه می دهد بدون پرداخت هیچ هزینه ای بازاریابی نمایند. دقت داشته باشید که در ابزار های مختلف اینستاگرام که برای استوری ها قرار داده شده یک بازاریابی و روانشناسی دقیق کاربران بوده و به صورت اتفاقی این ابزار اضافه نشده‌اند. هدف این ابزار ارائه یک استوری تبلیغاتی بی نقص است که می تواند کسب و کار شما را دگرگون کند، پس چرا شما با جای استفاده از این امکانات و دقت به چند نکته ساده و در عین حال مهم، تمام زحمتی که اینستاگرام برای شما کشیده را خراب می کنید.

امید کریمی

من امید کریمی هستم که بیش از 8 سال است وارد دنیای بازاریابی آنلاین شده ام .. مدیریت تیم رایان طرح طرح رو بر عهده دارم ... یه سبک زندگی متفاوت دارم ...

2 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید ممنون بابت مطالبِ خوبتون
  ی سوال داشتم اگر ک من استوری هام و هایلایت کنم و اوکی باشه باعث جذب فالور میشه یا فقط جهت رضایتمندی از فالورایی ک دارم هستش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا