هاست و میزبانی

5 نکته برای تولید محتوای جذاب

یک وبسایت پر زرق و برق بدون محتوای جذاب و عالی هیچ ارزشی ندارد. با اینکه ما خودمان طراح سایت هستیم، اما گاهاً تولید محتوای جذاب را مهمتر از طراحی میدانیم! در این مقاله می خواهیم راجب 5 نکته کلیدی که به ما در تولید محتوای جذاب کمک میکنند صحبت کنیم. پس اگر شما هم قادر به تولید محتوای جذاب برای مخاطبتان نیستید، پیشنهاد میکنم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

همچنین اگر در زمینه تولید محتوا نیاز به آموزش تخصصی تر دارید حتماً در آموزش خصوصی تولید محتوا سایتمون شرکت کنید تا صفر تا صد تولید محتوا رو یاد بگیرید و استاد تولید محتوا بشید.

1. مخاطبان خود را بشناسید

شناخت مخاطب یکی از مهمترین قسمتهای تولید محتوای جذاب است. اگر متوجه نشوید که مخاطب شما چه می خواهد، پس نمی توانید محتوای قابل درک و جذابی برای آنها بنویسید. در نتیجه مخاطب شما نا امید از سایت شما خارج شده و به مطالعه سایر سایت ها میپردازد تا به چیزی که می خواهد برسد.

شما همیشه باید مخاطب خود را در اولویت قرار دهید و این به ویژه در مورد محتواهای بیشتر صدق می کند. درباره آنچه خودتان می خواهید راجبش بدانید ننویسید، محتوایی بنویسید که برای مخاطبتان جذاب و ارزشمند باشد.

مردم می خواهند مطالبی را بخوانند که برای آنها سودی به همراه داشته باشد که بتوانند از آن یاد بگیرند و بیاموزند. اگر محتوایی که می نویسید کاملاً بی ربط به تجارت شما باشد، مخاطب شما مستقیماً به سراغ رقبای شما می روند تا آنچه می خواهند را بدست آورند.

مردم مشکلاتی دارند و در وبسایت شما به دنبال راه حل آن می گردند. بیشتر به نیاز های آنها بپردازید و راه حل بهشون ارائه بدید تا آنها بیشتر به صحبت های شما اهمیت دهند.

2. شناخت شخصیت های کاربر

شخصیت کاربر مجموعه ای از مشخصات بازار هدف شما و مشتریان شماست. آنها همچنین می توانند نمایشی خیالی از یک کاربر واقعی باشند که در مراحل اولیه شروع یا توسعه کسب و کار ایجاد شده اند.شخصیت های کاربر به شما نماینده مشتری ایده آل خود را می دهند و با درک اینکه چه کسی هستند، می توانید محتوای جذاب تر و مفید تری تولید کنید.

همانطور که در بالا گفتیم، شناخت مخاطب و شناخت علایق آنها به شما کمک می کند محتوای خود را مستقیماً مطابق با نیازها و خواسته های آنها تولید کنید. شما می توانید با ایجاد نظرسنجی و پرسشنامه، شخصیت کاربرهای خود را بیشتر بشناسید.

این سوالات به شما کمک می کند که راحت تر شخصیت کاربر خود را بشناسید:

 • کجا کار می کنند؟

 • چه تحصیلاتی دارند؟

 • آنها با چه چالشهایی روبرو هستند؟

 • چه چیزی آنها را شب بیدار نگه می دارد؟

 • در اوقات فراغت چه می کنند؟

 • آیا آنها متاهلند؟

 • آیا آنها بچه دارند؟

 • آیا آنها صاحب خانه اند یا مستأجر هستند؟

 • عناوین شغلی آنها چیست؟

 • در کدام صنایع کار می کنند؟

 • کجا زندگی می کنند؟

 • چند سالشونه؟

هنگامی که شخصیت های کاربر را در تجارت خود بگنجانید، نه تنها به محتوای خود کمک خواهید کرد که جذاب تر باشد بلکه به طور کلی به تجارت خود نیز کمک خواهید کرد.

در اینجا برخی دیگر از مزایای استفاده از شخصیت های کاربر وجود دارد:

 • اعضای تیم شما درک بهتری از اینکه مشتری شما چه کسانی هستند و به دنبال چه چیزی هستند، دارند

 • محتوای شما مشتری محور خواهد بود

 • احساس همدلی بیشتری با مشتری شما از طریق محتوا ایجاد می شود

اگر شما شخصیت های کاربری ساخته شده برای شرکت خود ندارید یا از آنها به گونه ای که باید، استفاده نمی کنید، واقعاً فرصت های بزرگ بازاریابی را از دست می دهید.

3. خواندن پست های خود را آسان تر کنید

دامنه توجه افراد بسیار کوچک است و به همین دلیل بهتر است مطالب خود را تا جایی که امکان دارد ساده تولید کنید.

یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار این است که متن شما دارای:

 • جملات کوتاه و ساده

 • فضای سفید در پست ها

 • عناوین و یک طراحی زیبا و مناسب

 • لیست های شماره دار یا …

 • تصاویر، ویدیو، پادکست و …

باشد.

اگر به مخاطب خود بین یک اینفوگرافی با طراحی زیبا و عکسهای متعدد یا چندین متن، فرصت انتخاب بدهید، آنها اینفوگرافی را انتخاب می کنند. چرا؟

فهم اینفوگرافی نسبت به محتوای طولانی مدت راحت تره. انسان ها به طور طبیعی به سمت محتوای بصری جذب می شوند و تصاویر را سریعتر از متن پردازش می کنند و این باعث میشود که اطلاعات راحت تر و سریع تر به خاطر سپرده شوند.

مخاطب بیشتر جذب تصاویر می شود زیرا تصویر به سرعت توجه را به خود جلب می کنند، راحت تر به یاد سپرده می شوند و پاسخ احساسی را القا می کنند. داشتن تصاویر، گرافیک ها و نمودارهای چشم نواز، خواندن مطالب شما را برای مخاطب بسیار آسان می کند.

4. سایت های خبری را دنبال کنید!

یکی از بهترین راه های تولید محتوای جذاب و ارزشمند، تولید محتوا متناسب با نیاز روز است. بالاتر بهتون گفتیم که برای این که بخواهید مطالبتون برای مخاطب مفید واقع بشه باید برای مشکلات مخاطبتان راه حل ارائه بدین. اما از کجا بفهمیم که مخاطب ما چه مشکلی داره؟ یکی از این راه ها رو در قسمت های قبلی بهتون گفتیم که شما میتونید با ایجاد نظرسنجی شخصیت های کاربر های خودتون رو تشخیص بدین و متناسب با آنها محتوا تولید کنید. اما خب همیشه همه چیز اون طور که ما انتظار داریم پیش نمیره و باید راه های دیگه ای رو امتحان کنیم.

شما به راحتی میتونید با دنبال کردن سایت های خبری مطالب مرتبط با موضوع تجارت خودتون رو دنبال کنید و مطالب بدست اومده رو تجزیه تحلیل کنید و از اون ها برای تولید محتوای جذاب ایده بگیرید.

برای ورود به یکی از معتبرترین سایت های خبری ایران کلیک کنید.

اینم یکی از معتبرترین سایت های خبری جهانی.

دنبال کردن سایت های خبری به شما امکان می دهد فرصتی را برای تعامل با مشتریان خود در مورد تجارت خود شناسایی کنید.

 

در اینجا چند نکته برای تعامل با مخاطبان خود آورده شده است:

 • دانش خود را با محتوای ارزشمند به اشتراک بگذارید

 • موضوعات داغ روز جهان را داخل سایتتون مطرح کنید

 • اشتراک گذاری فیلم، پادکست، تصویر و…

 • طرفداران خاص خود را داشته باشید

 • از مخاطبان خود بپرسید که آنها چه می خواهند

 • با انجمن خود همکاری کنید

این اقدامات باعث افزایش شناخت برند شما، ایجاد اعتماد و همچنین جذب افراد برای خواندن محتوای شما می شود.

5.اصطلاحات را دور بیندازید!

همواره در تولید محتوای خود به یاد داشته باشید شخصی که این مطلب را می خواند هیچ تخصصی در این زمینه ندارد! پس باید از ساده ترین و قابل درک ترین کلمات استفاده کنید تا بتوانید خیلی راحت با مخاطب خود ارتباط بر قرار کنید و مطلب را به مخاطب خود بفهمانید.

سعی کنید اگر عبارت پیچیده ای داخل محتوای خود ارائه میدید آنرا به طور کامل برای مخاطبتون توضیح بدین تا مخاطب راحت متوجه حرف های شما بشود. حتی اگر نیاز به توضیح بیشتر بود شما میتوانید مخاطبتون رو از طریق پیوند ها و لینک های ارتباطی به مطالب تخصصی تر انتقال بدین.

این نکات برای تولید محتوایی که ارزش خواندن و وقت گذاشتن را داشته باشد فوق العاده مهم هستند. شما می خواهید افراد بیشتری را به وبسایت خود جذب کنید و اگر آنها در زمینه تجارت شما شناختی نداشته باشند، استفاده از کلمات و عبارات پیچیده و تخصصی هیچ چیز جز سردرگمی برای مخاطب به همراه نخواهد داشت.

به یاد داشته باشید، شما باید برای مخاطبان خود بنویسید و محتوا تولید کنید، نه برای دل خودتون یا اعضای تیمتون!

ممنونم که تا اینجای این مقاله با ما همراه بودین. امیدوارم نکات مفیدی رو درباره تولید محتوای جذاب ارائه داده باشیم.

اگر از این مقاله راضی بودین دیدگاه خودتون رو برای ما ارسال کنید و نکته ای که بنظر شما میتونه نکته ی ششم این مقاله و تکمیل کنندۀ یک محتوای جذاب باشه رو برای ما بنویسید. اگر هم هنوز در تولید محتوای جذاب برای سایت یا اینستاگرامتون سردرگم هستین در قسمت دیدگاه ها سوالاتتون رو بپرسید تا در اسرع وقت بهتون پاسخ بدیم.

5/5 - (3 امتیاز)
شماره طراح لوگو حرفه ای : 09399743987  ( در موبایل خود ذخیره کنید و در واتساپ پیام دهید) (خانم کوثر) مشاهده 250 نمونه کار طراحی لوگو رایان طرح + آفر ویژه فقط از دکمه زیر  سفارش طراحی لوگو+مشاهده نمونه کارهای لوگو ( کلیک کنید) دانلود رایگان پکیج طراحی لوگو و طراحی ست اداری

امید کریمی

من امید کریمی هستم که بیش از 8 سال است وارد دنیای بازاریابی آنلاین شده ام .. مدیریت تیم رایان طرح طرح رو بر عهده دارم ... یه سبک زندگی متفاوت دارم ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان(کلیک کنید)
ارسال پیام در واتساپ
ثبت سفارش فوری در واتساپ
یکی از متخصصین حرفه ای رایان طرح را انتخاب کنید و شروع به چت با او کنید.
در حال حاضر همه واحد های رایان طرح آنلاین هستند. برای ثبت سفارش و مشاوره همین الان به آن ها پیام بدهید.