هاست و میزبانی

راهکار های جذب مشتری آرایشگاه [با مثال واقعی]

در این پست چه می خوانید؟

جذب مشتری برای ارایشگاه : راه اندازی یک آرایشگاه برعکس چیزی که خیلی از ما فکر می کنیم یک کار ساده بوده و خیلی راحت با داشتن سرمایه مورد نیاز می توان در کمتر از 1 ماه یک آرایشگاه تاسیس کرد، ولی مشکل اصلی ما جذب مشتری و باز هم بر خلاف فکر اکثر افراد سخت ترین قسمت هر کسب و کار جذب مشتری، فرقی نداره که کسب و کار شما چی باشه، مطمئن باشید سخت ترین کار تمام عمرتون جذب و نگه داری مشتری هایی که هر کدام یک خواسته و نیاز دارند. ولی شما می توانید جذب مشتری را خیلی راحت تر انجام دهید، فقط در صورتی که قواعد بازی را بلد باشید.

این قواعد یا بهتر بگم قانون ها همه چیز را مشخص می کنند و اگر بتوانید با قواعد بازی حرکت کنید خیلی راحت تر می توانید در کسب و کار موفق باشید. در این مقاله قصد دارم راهکار های جذب مشتری آرایشگاه که کمتر کسی فکر می کند، این روش های جواب می دهد را بررسی و معرفی کنم، پس تا آخر مقاله با من همراه باشید.

این قواعد یا بهتر بگم قانون ها همه چیز را مشخص می کنند و اگر بتوانید با قواعد بازی حرکت کنید خیلی راحت تر می توانید در کسب و کار موفق باشید. در این مقاله قصد دارم راهکار های جذب مشتری آرایشگاه که کمتر کسی فکر می کند، این روش های جواب می دهد را بررسی و معرفی کنم، پس تا آخر مقاله با من همراه باشید.

جذب مشتری آرایشگاه

تمام کسب و کار ها قبل از هر چیزی نیاز به مشتری دارند و جذب مشتری تنها با برنامه ای هدفمند و استفاده از ابزارهایی مشخص قابل انجام. شما قبل از هر کاری باید نیاز سنجی انجام دهید که مشتری شما به چه خدماتی احتیاج دارد و از چه طریقی به دنبال این نیاز ها می گردد، سپس با استفاده از راهکار هایی مناسب اقدام به جذب مشتری نماید؛ مثلا در جذب مشتری ارایشگاه با توجه به نوع خدمتی که شما انجام می دهید باید در ابتدا به دنبال مشتری هدف باشید و سپس با استفاده از روش های مختلف که در ادامه می گم، سعی در جذب مشتری سالن زیبایی یا ارایشگاه نماید.

اگر مشتری سالن زیبایی یا آموزشگاه دارید ویدیو زیر را حتما حتما مشاهده کنید…

ارایشگاهم مشتری نداره چرا؟

خیلی سوال میشه که آرایشگاهم یا هر کسب و کار دیگه ام مشتری نداره چرا؟ چی کار کنم این مشکل حل بشه؟

ببینید جواب به این سوال در ظاهر سادس ولی پشت این جواب تلاش و راهکار هایی قرار داره که برای جذب مشتری باید استفاده بشه. اگر آرایشگاه شما مشتری نداره، پس بدونید راه را اشتباه رفتید اما این که کجای کار را اشتباه رفتید خیلی مهم، آیا خدماتی که ارائه می کنم مشکل داره، هزینه هایی که قرار دادم خیلی کم یا زیاد، بلد نیستم با مشتری حرف بزن، بلد نیستم مشتری را قانع کنم، از روش های تبلیغ اینترنتی استفاده نمی کنم، تبلیغ نمی کنم، سایت ندارم، رقیب هام خیلی بهترن و هزار دلیل دیگه که باید ریشه یابی بشن.

اگر می خواهید کسب و کار موفقی داشته باشید باید هر روز که از خواب بیدار می شید دنبال رفع عیب های کسب و کارتان باشید و از رقیب های قدرتمند و موفقی که دارید الگو بگیرید. شاید من نتونم دلیل اصلی شکست شما را بگم ولی می تونم به اطمینان بگم که اگر از امروز برای رفع مشکلات کسب و کارتان تلاش کنید و مواردی که برای جذب مشتری در ادامه گفته میشه را در کسب و کار خود مقایسه کنید به سمت موفقیت حرکت می کنید.

راهکار های جذب مشتری آرایشگاه

جذب مشتری سخت ترین قدمی که هر کسب و کار باید طی کند. شما باید توانایی شناخت تک تک مشتری هایی که به کسب و کار شما برای استفاده از خدمات مراجعه می کنند را داشته باشید، مگرنه نمی توانید مشتری را جذب و نگه دارید. ترفند جذب مشتری آرایشگاه زنانه با راههای جذب مشتری در ارایشگاه مردانه زمین تا آسمان فرق داره و نمی توان از هر روش برای هر دو استفاده کرد، حتی از یک روش یکسان هم نمیشه برای هم مشتری های یک کسب و کار استفاده کرد، پس شما باید از ترکیب چندین روش در کنار هم استفاده کنید تإا مشتری جذب کنید. در ادامه تمام راهکار های جذب مشتری ارایشگاه را بررسی می کنم تا شما هم بتوانید از این روش ها برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید.

 1. استفاده از کارت هدیه (Gift Card)

  نمونه گیف کارت سالن زیبایی
  بهترین هدیه سالن زیبایی

استفاده از کارت های هدیه یک روش قدیمی ولی جدید در سبک و سیاق کار آرایشگری است. شما می توانید برای مشتریان خود از کارت های هدیه ای استفاده کنید که به میزان مشخصی اعتبار دارند و با میزان تخفیفی به آن ها ارائه می شوند.مثال واقعی را ببینید 

ایده برای افتتاح آرایشگاه

مثلا شما برای مشتریان خود گیفت کارهای 1 میلیون تومانی در نظر می گیرید و به قیمت 800 هزار تومان به آن ها ارائه می دهید. با این روش شما یک اعتبار 1 میلیونی را به قیمت 800 هزار تومان به مشتری خود داده اید و مشتری هر زمان که بخواهد می تواند با این کارت از این اعتبار استفاده کند. گیفت کارت روش جدیدی در حوزه آرایشگری حساب می شود و به همین دلیل می تواند مشتریان زیادی جذب کند. مطمئن باشید مشتری شما اگر بداند می تواند خدماتی که 1 میلیون ارزش دارند را با قیمت 800 هزار تومان استفاده کند، از این موضوع به سادگی نمی گذرند.

 1. از شعار های تبلیغاتی استفاده کنید

خیلی از آرایشگاه و سالن های زیبایی اهمیت شعار های تبلیغاتی را شوخی می گیرند و همین موضوع می تواند ضربه بزرگی به این افراد بزند. زبان بدن و جملاتی که با آن خلق می شوند، می تواند یک دنیا را متحول کند، پس چرا نتواند کسب و کار ما را متحول کند. در ادامه چند شعار مناسب برای کسب و کارهای آرایشی معرفی می کنیم که شما می توانید با خلاقیت خود از این شعار ها، جاده موفقیت را هموار تر کنید.

 • زیبایی کلمه است که با تو وصف می شود
 • صورت زیبا، زندگی زیبا
 • تو بهترین هستی، فقط هنوز به اندازه کافی زیبای نشدی
 • زیبایی شما تنها هدف ماست
 • من کاشف اصالت زیبایی توام
 • اگر هیچ سالنی نمی تواند تو را به اندازه کافی زیبا نشانه بده، باید به فکر عوض کردن سالن زیبایی باشی
 • و …

کلی شعار های تبلیغاتی برای سالن های زیبایی را از این لینک بخوانید ..

 1. به سراغ اینستاگرام بروید

بهتر بود اسم اینستاگرام را به غول تبلیغات رایگان تغییر می دادن ولی خود اینستاگرام هم زیاد بد نیست. به هر حال اینستاگرام بزرگترین شبکه اجتماعی که در ایران استفاده میشه و بهترین بازدهی موجود را داره. این نکته که بیشتر ما نصف وقت مان را اینستاگرام سپری می کنیم از کسی پوشیده نیست، پس چرا با ساختن یک صفحه اینستاگرام و قرار دادن پست و استوری از این شبکه مشتری جذب نکنیم! به شخصه افرادی را در اینستاگرام دیدم که بدون هیچ ابزار خاصی به بهترین درآمد رسیدن، پس چرا شما که هم استعداد، ابزار و کسب و کار فعال دارید از این شبکه استفاده نکنید.

10 توصیه برای فعالیت آرایشگران در اینستاگرام

توصیه می کنم از این 10 ایده برای ایجاد یک پیج اینستاگرام استفاده کنید و تعداد مشتری های خود را 100 برابر کنید. شاید فکر کنید 100 برابر غیر ممکن باشه ولی ایرانی ها به آرایش و زیبایی علاقه زیادی دارند و این علاقه وقتی در اینستاگرام پیدا بشه، خیلی بیشتر هم میشه، پس موقعیت را از دست ندید.

 • پست و استوری های گرافیکی و حرفه ای طراحی کنید
 • حساب خود را به صورت رایگان به نسخه تجاری تغییر دهید
 • به طور مدام پست و استوری با کیفیت منتشر کنید
 • از محتوای آموزشی در پست و استوری های خود استفاده کنید
 • با کاربران به صورت لایو (زنده) در ارتباط باشید و به سوالات کاربران پاسخ بدید
 • از هشتگ های مربوط به حوزه آرایشی استفاده کنید
 • در بهترین زمان ممکن پست و استوری منتشر کنید
 • جنسیت، تعداد و گروه سنی کاربران خود را در نظر بگیرید
 • مسابقات و چالش برگزار کنید و جوایزی متناسب اهدا کنید، مثلا گیفت کارت
 • از روش های مختلف تبلیغ در اینستاگرام استفاده کنید.
   مقالات پیشنهادی زیر را نیز حتما بخوانید :
 • هشتگ های آماده اینستاگرام [لیست پرطرفدار ترین ها]
 1. یک سایت طراحی کنید

شاید برای شما هم سوال باشه که چگونه مشتری اینترنتی جذب کنیم؟ داشتن سایت و فعالیت در اینستاگرام ساده ترین جواب ممکن. در حال حاضر داشتن سایت برای هر کسب و کاری الزامی و نداشتن سایت به منزله شکست کسب و کار. خودتان فکر کنید که یک کسب و کار چه زمانی بهتر دیده می شود؟ موقعی که در یک مکان ثابت باشد و کسی از آن خبر نداشته باشد یا در فضایی باشد که همه نوع آدمی در آن حضور دارند. به علاوه شما با داشتن یک وب سایت می توانید امکانات زیادی را به مشتری ارائه دهید که سبب رضایت بیشتر می شود و جذب مشتری را به شدت افزایش می دهد. برای طراحی و پیاده سازی یک سایت نیاز به هزینه و کار زیادی نیست، ولی بازدهی آن به قدری بالاست که هیچکس از آن نمی گذرد.

نمیدانید کدام سایت سالن زیبایی بهتر است؟ ایده برای سایت سالن زیبایی ندارید ؟ برترین های سایت سالن زیبایی را دوست دارید ببینید؟ اینجا را کلیک کنید و مقاله را بخوانید

 1. امکان رزرو آنلاین فراهم کنید
  امکان رزرو اینترنتی سالن آرایشی

خدمات آنلاین بهترین نوع خدماتی هستند که می توان استفاده نمود، زیرا خدمات آنلاین راحتی کار را افزایش می ده و همین موضوع باعث میشه که مشتریان شما بیشتر علاقه به استفاده از خدمات آنلاین داشته باشند. یکی از بهترین خدماتی که شما می توانید به مشتریان ارائه بدید، رزرو وقت آنلاین است که باعث رضایت بالای مشتری از کسب و کار شما می شود.

 1. خدمات جانبی به مشتری ارائه دهید

یکی از بهترین روش های بازاریابی که ذهن مشتری را به طور مستقیم مورد هدف قرار میده، ارائه خدمات جانبی در کنار خدمات اصلی. بهترین کار این که در زمان ارائه خدمات اصلی به مشتری خود خدمات فرعی و مکمل را معرفی کنید و به شکلی به ذهن مشتری حمله کنید که فرد استفاده از این خدمات را الزامی و مبرم بداند، بدین شکل شما می توانید خیلی بهتر از خدمات خود کسب درآمد کنید. نمونه بارز این روش فروش قطعات الکترونیک مانند گوشی و لپ تاپ.  مثلا

 1. مشاوره رایگان ارائه دهید

به شخصه هر کاری که می خوام انجام بدم یا محصولی بخرم از چندین نفر سوال می کنم و ازشون مشاوره می گیرم. مشتری شما قرار هزینه و وقت زیادی را برای خدمات شما صرف کنه، پس حق داره که قبل از هر کاری از مشاوره رایگان استفاده کنه. مشاوره رایگان سالن زیبایی
به علاوه شما در زمان مشاوره می توانید خیلی راحت تر مشتری را ترغیب به استفاده از خدمات خودتان بکنید. مشاوره رایگان را می توانید به شکل های مختلف مثل شبکه های اجتماعی، تماس تلفنی و حضوری ارائه دهید.

 

 1. در قیمت گذاری ها دقت داشته باشید

قیمت یک مسئله مهم در هر کسب و کار، حالا سوال این که قیمت بالا بدیم یا پایین؟! به نظر من هیچکدام بهترین و منصفانه ترین قیمت ممکن بهترین راه جذب مشتری از طریق قیمت گذاری. در قیمت گذاری خدمات دقت داشته باشید، زیرا قیمت های الکی کار دست آدم میده. بهتر بگم اگه قیمت را خیلی پایین بدید یعنی خدمات شما کیفیت نداره و اگر خیلی بالا بدید خوب رقیب هاتون هستند چرا شما، در قیمت گذاری دقت داشته باشید و برای قیمت گذاری درست وقت صرف کنید.

 1. از تخفیف دادن غافل نشوید

تخفیف همیشه بحث مورد علاقه من بوده 😉 دلیل مشخصی هم داره، وقتی بتونی یک کالا یا خدمت را کمتر از قیمت تعیین شده بگیری یعنی در هزینه ها صرفه جویی کردی و این یعنی احساس قدرت. پس اگر واقعا به دنبال مشتری هستید، تخفیف ها رو فراموش نکنید. به روش های مختلف مثل گیفت کار یا خدمات جانبی رایگان می توانید از تخفیف استفاده کنید. بزارید خیلی واضح بگم، بیشتر از این که مهم باشه تخفیف دقیقا چی باشه، مهم این که اسم تخفیف را یدک بکشه. با این کار شما 80 درصد راه جذب مشتری را رفته اید، اون 20 درصد هم به انتخاب درست شما برای انتخاب چیزی که به عنوان تخفیف ارائه می دهید، بر می گرده.

 

 1. به محیط کار خود اهمیت دهید

در بعضی از آرایشگاه ها که وارد می شویم حس بودن در جنگل به آدم دست می ده و این حس شلوغی و نا امنی باعث فرار از آرایشگاه می شود. در ضمن زمانی که محیط کار شما به زیبایی طراحی نشده باشد، نشانه آن است که شما در کارتان آنقدر هم وارد نیستید و از این روش مشتری نمی تواند به شما اطمینان کند، پس برای این که مشتری را مجذوب به خدمات خود کنید، در ابتدا مشتری را مجذوب به سالن و آرایشگاه خود کنید.

 1. بروز باشید و کسب و کاری بروز داشته باشید

اگر نتوانید با دنیای بروز امروز پیش برید، پس جای درستی برای زندگی انتخاب نکردید، چه برسه کسب و کار. تمام کارها نیاز به بروز بودن دارند، فقط اهمیت بعضی از کمتر و بعضی ها بیشتر. زیبایی یکی از کسب و کارهایی که اگر هر روز خودتان بروز نکنید، فقط وقت خودتان را تلف می کنید. این کسب و کار هر روز دستخوش تغییرات میشه و واقعا بروز بودن در این کسب و کار هم مهم و هم سخته، ولی ارزشش را داره.

نمونه بارز این موضوع اسنپ، دیدید که اسنپ چه کاری به تاکسی تلفنی کرد، پس بروز بودن را شوخی نگیرید. همیشه یاد این جمله از بیل گیتس می افتم که میگه «در آینده فقط دو نوع کسب و کار وجود دارد، کسب و کارهایی که مجازی هستند و کسب و کارهایی که دیگه وجود ندارند» این جمله خیلی قشنگ داره اخطار میده که آماده بروز شدن باشید وگرنه دیگه کسب و کاری ندارید.

راستی شما لوگوی سالن زیبایی دارید؟
اگر از لوگوی خود راضی نیستید از لینک های زیر میتوانید هم از قیمت و شرکت و … برای طراحی لوگو اطلاع پیدا کنید و در صورت تمایل کار طراحی لوگو  خود را به ما بسپارید . پس به لینک های زیر مراجعه کنید.

شرکت طراحی لوگو[معرفی 7 شرکت طراحی لوگو]

قیمت طراحی لوگو

طراحی لوگو ارزان +دیدن نمونه کارهای لوگو سالن زیبایی

 1. از بازاریابی ویروسی استفاده کنید

احتمالا تا الان اسم بازاریابی ویروسی را نشنیده باشید و براتون این اسم عجیب باشه! ولی باید بگم که بازاریابی ویروسی یکی از بهترین روش های بازاریابی که تمام کسب و کارهای بزرگ یک قسمت مهم بازاریابی خودشان به این روش اختصاص دادند. بازاریابی ویروسی به این شکل که شما با استفاده از مشتری هاتون اسم برندتان را مثل ویروس پخش می کنید.

پایه و اساس این روش ارائه خدمات عالی در کنار قیمت عالی که باعث میشه مشتری خدمات شما را ارزشمند بدونه و با بقیه به اشتراک بزاره. از مهم ترین مزایای این روش رایگان بودن و بازدهی بالا که دلیل این بازدهی هم اعتماد مشتریان جدید به بازاریاب های شماست، زیرا این افراد مطمئن هستند که بازاریاب های شما در قبال پول شما را معرفی نمی کنند، پس خدمات شما واقعا عالی. این روش 10 برابر استخدام بازاریاب می تونه بازدهی داشته باشه.

 1. اخلاق و رفتار حرفه ای داشته باشید

نحوه برخورد با مشتری خیلی مهم تر از کیفیت خدماتی که ارائه می دهید ولی همه ی چیزی نیست که شما در مقابل مشتری باید ارائه کنید. اخلاق و رفتار حرفه ای فقط نحوه برخورد درست با مشتری نیست و از ابتدای کار که مشاوره ست شروع و تا آخر کار ادامه پیدا می کنه. اخلاق حرفه ای به این موضوع اشاره داره که باید با مشتری خیلی شفاف و با صداقت صحبت کنید و به دروغ به او قولی ندهید، هزینه های منصفانه تعریف کنید و به بهترین شکل با مشتری رفتار کنید. اخلاق حرفه ای با ارزش ترین دارایی هر کسب و کاری است که به شما توصیه می کنم حتما به بهترین شکل آن را رعایت کنید.

 1. از افراد مشهور برای تبلیغ خود استفاده کنید

استفاده از افراد معروف برای تبلیغ برند شما مثل اکسیر جوان شدن یا زندگی ابدی. این قیاس برای این که متوجه بشید که استفاده از افراد معروف مثل یک بازیگر برای کسب و کار شما یک اهرم موثر برای رسیدن به موفقیت. این که نام برند شما توسط یک فرد معروف به زبان آورده شود باعث معروفیت سریع و اعتماد مشتریان به شما می شود و از همین اهرم شما می توانید برای سریع به موفقیت رسیدن استفاده کنید.

 1. باشگاه مشتریان خود را تاسیس کنید

یکی از کارهایی که برای جذب مشتری می توانید انجام دهید، ایجاد باشگاه مشتریان که هم باعث جذب و هم باعث وفادار شدن مشتریان قبلی میشه. در این باشگاه شما می توانید خدمات مختلفی ارائه دهید که کاربر را ترغیب به استفاده از آن بکند و بعد اطلاعیه های مهمی که دوست دارید همه ی مشتریان ببیند را داخل آن قرار بدید؛ مثلا می توانید با توجه به خدماتی که مشتریان استفاده کردند به آن ها امتیاز بدید تا مشتریان بتوانند با این امتیاز ها از خدمات شما به صورت رایگان استفاده کنند. بدیهی است که هر چقدر امتیاز بیشتری داشته باشند، خدمات بهتری دریافت می کنند. این روش باعث ترغیب استفاده مشتری از خدمات شما می شود و بازدهی بالایی هم دارد.

 1. خدمات رایگان را از یاد نبرید

کلمه رایگان یک استراتژی بسیار مهم برای اکثر کسب و کارهایی که هوشمندانه فعالیت می کنند. خیلی از ما فکر می کنیم که صفر تا صد خدماتی که ارائه می دیم باید با بالاترین قیمت ارائه بشه تا ما موفق باشیم و سود کنیم و به خاطر همین موضوع به خدمات رایگان هیچ فکری نمی کنیم. در کسب و کارهای موفق خدمات رایگان برای اهداف بلند مدت استفاده می شه و این کسب و کارها هدف اولیه خود را روی نگه داشتن و جذب مشتری تنظیم می کنند تا این که فقط به فکر پول درآوردن باشند، ولی هدف نهایی که دارند سود سازی بیشتر از همین خدمات رایگان.

مثال:

شما می تونید از مشتری های یک راه ارتباطی بگیرید و در مناسبت های مختلف مثلا سالگرد ازدواج یا تولد مشتری به او یک خدمت رایگان مانند اصلاح صورت ارائه دهید. این روش باعث میشه که مشتری ها به روش کار شما علاقه مند شده و فقط از شما برای تمام خدمات خود استفاده کنند. به علاوه خدمات رایگان باعث میشه که مشتری شما را به بقیه معرفی کنه (بازاریابی ویروسی) و از این راه مشتری های شما چند برابر بشند.

 1. نمونه کار را دست کم نگیرید

داشتن نمونه کار در کسب و کار آرایشگری بسیار مهم و جزو بهترین راه های جذب مشتری حساب میشه. خدماتی که سالن های زیبایی و آرایشگاه ها ارائه می کنند تاثیر مستقیم در زیبایی فرد داره و به همین خاطر غالبا مشتری ها قبل از استفاده از خدمات زیبایی علاقه به دیدن نمونه کارهای شما دارند، پس بهترین کار این که نمونه کارهای خود را هم در شبکه های اجتماعی و هم به صورت آلبوم به مشتری ارائه کنید تا مشتری با کارهای شما ارتباط برقرار کنه. به علاوه در موارد خاص مثل گریم و میکاپ عروس می تونید از مشتری بخواهید در زمان آرایش عروس دیگر در سالن حضور پیدا کنه تا به صورت زنده با نمونه کارهای شما ارتباط برقرار کنه.

 1. حرفه ای باشید و پرسنل حرفه ای داشته باشید

خیلی از من پرسیده میشه چه اهمیتی داره که پرسنل من حرفه ای باشند یا نه وقتی خودم به اندازه کافی حرفه ای هستم؟ این حرف خیلی برا من عجیب ولی خوب سوال و باید بهش جواب داد. در ساده ترین حالت بگم که قبل از این که شما به صورت مستقیم با مشتری در ارتباط باشید، مشتری با پرسنل شما در ارتباط است و اگر مشتری نتواند حرفه ای بودن را به مشتری القا کند به احتمال زیاد مشتری را از دست می دهید. به علاوه همیشه تمام خدمات به دست خود شما قابل انجام نیست و باید از پرسنل برای ارائه خدمات استفاده کنید و اگر این پرسنل حرفه ای نباشند هم شما اذیت می شوید و هم مشتری را از دست می دهید که اصلا برای شما خوب نیست.

 1. بنر های تبلیغاتی را از یاد نبرید

بنر های تبلیغاتی یکی از بهترین و مدرن ترین راه های جذب مشتری هستند و شما می توانید از این طریق خیلی راحت تر مشتریان را از وجود کسب و کار خود مطلع کنید. بنر های تبلیغاتی با روش های مختلفی مانند تراکت، کارت ویزیت و بنر های اینترنتی ارائه می شوند که شما باید با توجه به نیاز خود از هر کدام استفاده کنید. برای سفارش پست برای اینستاگرام و یا سفارش استوری اینستاگرام  روی لینک های ابی رنگ کلیک کنید.

قبلا دو تا محتوا جامع و کامل در خصوص طراحی پست اینستاگرام و طراحی استوری اینستاگرام و نکاتی که باید رعایت کنید در سایت منتشر کرده ایم که شما میتوانید از دو لینک زیر آنها را بخوانید …

 1. 17 نکته قبل از طراحی استوری اینستاگرام
 2. 12 نکته که باید قبل از طراحی پست اینستاگرام بدانیم
 3. فضایی آرامش بخش برای مشتریان ایجاد کنید

مشتری شما در طول روز با مشکلات زیادی رو به رو بوده و حداقل انتظاری که می تونه از آرایشگاه شما داشته باشه، نداشتن مشکلات و جنگ های اعصاب بیشتر. این که شما در آرایشگاه خود با صدای بلند حرف بزنید یا بخندید باعث آزار مشتری میشه و از همه بدتر این که شما مشتری را برای مدتی به حال خود رها کنید و به گفتگو با دیگران بپردازید، در این زمان مشتری شما محیط آرایشگاه را استرس زا دانسته و دیگر برای استفاده از خدمات شما مراجعه نخواهد کرد، پس در زمانی که با مشتری هستید نباید به فکر شوخی یا گفتگو با پرسنل باشید و مشتری را بدون هیچ دلیل منطقی به حال خود رها کنید، این موضوع بی احترامی به مشتری نیز حساب می شود.

 1. زمان انتظار و خالی مشتری را پر کنید

زمانی که کسب و کار شما تعداد مراجعین کمی داشته باشه، مدیریت آسانی هم داره ولی زمانی که تعداد مشتریان شما به یکبار 2 برابر شه، مدیریت امور از دست شما خارج میشه مگر این که از قبل برای این تعداد مراجعین برنامه داشته باشید. خیلی از کسب و کار ها رو دیدم که به همین علت کیفیت خدماتشون خیلی افت داشته و کلا شکست خوردند.

یکی از مشکلاتی که در زمان افزایش مشتری برای شما رخ میده، افزایش زمان انتظار مشتری هاست که باعث نارضایتی میشه. شما باید برای حل این مشکل باید در زمان انتظار به روش های مختلف ذهن مشتری را درگیر کنید تا گذر زمان برای مشتری قابل حساب نباشه؛ مثلا می تونید در زمان انتظار کتاب و مجله قرار دهید یا با استفاده از تلویزیون و سرگرمی های دیگر مشتری را سرگرم کنید.

 1. از مشتریان خود پذیرایی کنید

پذیرایی از مشتری هر چند هم مختصر تاثیر بسیار شدیدی در جذب مشتری داره. این که مشتری حس کند شما به او احترام می گذار بسیار ارزشمند بوده و شما را به انتخاب اول مشتری تبدیل می کند. لازم نیست پذیرایی بسیار مفصلی هم داشته باشید همین که مشتری بداند شما برای او ارزش قائل هستید باعث وفادار شدن مشتری به شما می شود.

 1. شما سخنران نیستید، آرایشگر هستید

متاسفانه خیلی از آرایشگر ها در موقع کار روی مشتری خیلی صحبت می کنند و شغل اصلی خود را فراموش می کنند که این موضوع باعث نارضایتی مشتری می شود. زمانی که فرد در حال صحبت است، ذهن او متمرکز روی حرف هایی است که می زند و بدین وسیله آرایشگر که شما باشید نمی توانید به درستی وظایف خود را انجام دهید، از این رو توصیه اکید می کنم که در زمان کار با مشتری زیاد حرف نزنید و بگذارید بیشتر او صحبت کند تا هم تمرکز بهتری داشته باشید و هم مشتری خواسته های خودش را بیان کند.

 1. بعد از ارائه خدمات، خودتان از مشتری وضعیت را پیگیری کنید

احتمالا حتی به این موضوع که بعد از ارائه خدمات با مشتری ارتباط داشته باشید و وضعیت مشتری را چک کنید، فکر نکرده بودید. ولی باید بدانید زمانی که برای مشتری ارزش قائل شوید و وضعیت خدمات ارائه شده به مشتری را جویا باشید همه مشتری را به خود وفادار می کنید. یک مثال واقعی از پیگیری یک ارایشگاه

جذب مشتری آرایشگاه
به علاوه ارتباط مستقیم و پیگیری مشتری به تجربیات شما اضافه می کند و می تواند فرصت عالی برای بازاریابی خدمات جدید شما باشد.

 1. اتاق کودکان داشته باشید

خیلی از مشتری ها ممکن به همراه کودک خود به شما مراجعه کنند و با توجه به این که قرار است از خدمات شما استفاده کنند، پس زمانی برای مراقبت از کودکان خود را ندارند و شما می توانید با داشتن یک اتاق کودک سرگرم کننده این وظیفه را تا زمانی که کار مشتری تمام شود به عهده بگیرید. خدماتی این شکلی در سالن های زیبایی بزرگ هم به ندرت دیده می شود و از این لحاظ می تواند یک امتیاز بزرگ برای شما باشد.

اتاق کودکان

 1. همواره در فکر جذب مشتری باشید و مشتری های قدیمی را وفادار نگه دارید!

شاید کمی سخت باشد که هم زمان به جذب مشتری جدید و وفادار نگه داشتن مشتری قدیمی فکر کنید ولی در عمل کار ساده تر است. شما می توانید با ارائه خدمات حرفه ای و قیمت های منصفانه مشتری جدید داشته باشید و با استفاده از روش هایی که در طول مقاله گفته شد مشتری های قدیمی خود را نگه دارید؛ مثلا می توانید با در نظر گرفتن گیفت کارت یا امتیاز در باشگاه مشتریان برای این مشتری های حالتی VIP ایجاد کنید.

 1. رقیب های خود را خراب نکنید

خیلی از کسب و کارها فکر می کنند با خراب کردن رقیب می توانند خود را موفق جلوه دهند درحالی که همین موضوع باعث درگیر شدن ذهن مشتری به خود می شود. با خود فکر کنید که شما می خواهید از خدمات یک فرد استفاده کنید و فرد دیگری نیز این خدمات را ارائه می دهد. حال فردی که شما دوست دارید خدمات را از او دریافت کنید درباره رقیب خود بد می گوید و قصد تخریب او را دارد! چه ذهنیت در شما ایجاد می شود؟

مسلما سوالاتی از خود می پرسید که حتما این فرد از رقیب خود می ترسد و سعی دارد او را خراب کند تا خودش را بالا بکشد، پس مشتری به فکر استفاده از خدمات رقیب می افتد و همین موضوع باعث محبوبیت رقیب می شود. حالا فرض کنید که خدمات شما برای این مشتری به دلایل مختلف دارای کیفیت پایینی باشه؟ حالا وضع بدتر هم میشه و مشتری شما به همین سادگی به سمت رقیب می رود، پس دقت کنید شما با بدگویی از رقیب در اکثر موارد خودتان خراب می کنید نه رقیب را.

 1. با مشاغل مرتبط همکاری داشته باشید

هر کسب و کار به طور مستقیم و غیر مستقیم با چند کسب و کار دیگه در ارتباط است. حالا فرض کنید اگر شما با این کسب و کار ها همکاری داشته باشید و برای آن ها مشتری جمع کنید چه اتفاقی می افتد، به طبع آن ها هم برای شما مشتری جذب می کنند و خدمات شما نیز تکمیل تر می شود. زمانی که یک عروس به دنبال لباس عروس باشد شما می توانید با معرفی عروس به همکاران خود حتی پورسانت نیز گرفته و بیشتر سود سازی داشته باشید. همکاری با سایرین می تواند باعث ریشه دار شدن کسب و کار شما شود و تعداد مشتری های شما را افزایش دهد.

 1. خود را به جای مشتری قرار دهید

من همیشه توصیه می کنم در هر کسب و کاری که هستید برای این که درک بهتری از میزان بازدهی کسب و کار خود داشته باشید، خود را به جای مشتری قرار دهید تا بتوانید خیلی بهتر ارتباط مشتری با کسب و کارتان را درک کنید و نیازهایی که تا الان برای شما قابل شناسایی نبودند ولی در کسب و کار شما نیاز بودند را بیابید. زمانی که خود را جای مشتری قرار دهید خیلی ساده تر می توانید خواسته مشتری را ارزیابی و خدمات خود را مبتنی بر این خواسته ها مدیریت کنید.

مثلا اگر شما قرار است یک عروس را آرایش کنید با گذاشتن خودتان جای عروس می توانید حدس بزنید که این عروس به چه خدماتی با چه کیفیت و هزینه ای احتیاج دارد تا خیلی سریع در مواجه با عروس پک تهیه شده توسط این ارزیابی را به او ارائه دهید.

 1. نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید

نقاط ضعف و قوت تمام چیزی که ما را قوی یا ضعیف می کنه و شما باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید تا نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را از بین ببرید. در این کسب و کار هم به همین شکل و شما باید هر روز به دنبال نقاط قوت و ضعف خود باشید تا بتوانید به وسیله ی هر کدام مشتری را جذب نماید؛ مثلا اگر مشتریان شما وقت زیادی را در سالن شما برای رزرو یک وقت تلف می کنند، پس عصبانی می شوند و راه حل این موضوع ارائه خدمات رزرو وقت آنلاین.

افزایش مشتری در سالن زیبایی

 1. طبق خواسته مشتری جلو بروید

یکی از مشکلات اساسی آرایشگاه این که طبق مدل دلخواه مشتری پیش نمی روند و بیشتر کاری که دوست دارند را انجام میدند. در وهله اول به مشتری قول می دهند که این کارها برای شما انجام می شود و با این کیفیت ولی بعد از تمام شدن کار، نتیجه چیزی دیگری میشه. در خیلی از موارد آرایشگر نظر خود را به مشتری تحمیل می کنه و این امر باعث نارضایتی مشتری میشه. اگر می دانید طرحی که مشتری دوست دارد با توجه به شرایطی که داره قابل اجرا نیست، قبل از هر کاری به مشتری اعلام کنید و طرح خود را به او پیشنهاد دهید ولی دقت کنید که همین طرح هم با خواسته مشتری پیش برود و کار نهایی باعث رضایت مشتری شود نه شما.

این موضوع یعنی احترام به نظرات و شخصیت مشتری، فرض کنید شما از طریق اینترنت اقدام به خرید یک تلفن همراه می کنید و سایت فروشنده به هر دلیل رنگ آبی را پیشنهاد داده است، ولی شما رنگ طلایی از فروشنده می خواهید و فروشنده هم طبق خواسته شما عمل می کند ولی بعد از خرید و تحویل تلفن همراه متوجه می شوید رنگ تلفن همراه آبی به شما ارائه شده و فروشنده کالا نظر خود را به شما تحمیل کرده🙄 🙄 چه حسی پیدا می کنید وقتی فروشنده به هر دلیل نظر خودش را به شما تحمیل می کند، مسلما دیگه از خدماتی که ارائه میده استفاده نمی کنید، حتی اگر بهترین در جهان باشه.

 1. خلاقیت داشته باشید

همیشه عاشق خلاقیت بودم چون خلاقیت موتور اصلی برای رسیدن به موفقیت. استفاده از ایده های نو برای تبلیغ مشتری آرایشگاه مردانه و زنانه نیاز به خلاقیت داره، راه اندازی یک کسب و کار نیاز به خلاقیت داره و کلا هر چیزی که شما را شگفت زده می کنه، حاصل خلاقیت یک مدیر کسب و کار موفق. خلاقیت که داشته باشید به الگوی بقیه آرایشگاه تبدیل می شوید و همه از شما کپی برداری می کنند، درست این زمان که شما به یک برند تبدیل می شوید و هر روز بیشتر مشتری جذب می کنید.

 1. ایجاد اعتماد به نفس در مشتری

تا زمانی که مشتری به چهره خودش اطمینان نداشته باشه، هرچقدر هم که شما تلاش کنید و چهره‌ای زیبا خلق کنید باز بی فایده‌ست، زمانی مشتری از کار شما راضی که این احساس را داشته باشه که زیبایی از دست رفته ای که به دنبالش بوده را بدست آورده، پس اگر مشتری شما خودش را زیبا نمی دانه شما وظیفه دارید که این فکر از ذهنش بیرون کنید.

 1. خدمات VIP ارائه دهید

اصلا چرا باید خدمات VIP ارائه کنیم؟ خوب خدمات VIP با هدف های مختلفی باید ارائه بشه مثلا اگر من خدمات VIP برای مشتری هام در نظر می گیرم، پس حتما هزینه بیشتری هم برای این خدمات در نظر گرفتم که مشتری را مجاب می کنه از خدمات معمولی من استفاده کنه، پس از یک جهت این خدمات VIP می تونه برای افزایش فروش خدمات معمولی استفاده بشه. یا نه من با هدف این که مشتری های قدیمی را وفادار نگه دارم به آنها خدمات VIP با قیمت خدمات معمولی ارائه می کنم، در اصل من دارم خدماتم با همون قیمت به مشتری قبلی ارائه می دم تا همیشه انتخاب اولش باشم.

حالا شما باید بدانید که خدمات VIP که قرار ارائه بدید چه هدفی را دنبال می کنه و قراره دقیقا چه کاری را برای شما انجام بده. آیا خدمات VIP هدف اصلی ماست یا هدفی که می خواد یک خدمت دیگه را بالا بیاره.

 1. به جای معرفی خدمات‌تان از مزایای آن ها صحبت کنید

چرا باید درباره خدماتی صحبت کنیم که در همه سالن های زیبایی و آرایشگاه ها استفاده میشه؟ واقعا یک مشتری برای این که بدونه ما چه خدماتی ارائه می دهیم به ما مراجعه می کنه یا برای این که بداند این خدمات چه ویژگی های دارند که ما را از سایرین متمایز می کنند، پس وقتی یک فرد برای مثلا استفاده از خدمات کاشت ناخن به شما مراجعه می کنه به جای معرفی کاشت ناخن از دلایل منحصر به فرد بودن کاشت ناخنی که در آکادمی شما انجام میشه صحبت کنید.

 1. CRM را فراموش نکنید

اگر یک کسب و کار راه اندازی کردید و دوست دارید که خیلی هدفمند و بدون نقص پیش برود، به سراغ CRM بروید. شاید فکر کنید که CRM یک برنامه است که کار خاصی انجام می دهد! بله تا حدودی درست حدس زدید ولی مفهوم خود CRM این نیست. CRM یک رویکرد مدیریتی برای کسب و کار های مختلف به ویژه سازمان های بزرگ است که با در نظر گرفتن روابط مشتری و کسب و کار به دنبال ارائه بهترین راه کارهای جذب مشتری است.

CRM در چند مرحله به شما کمک می کند که بهترین روش برای جذب مشتری را در نظر بگیرد تا سریع تر بتوانید کسب و کار خود را گسترش دهید؛ مثلا این روش در مرحله استراتژیک به شما کمک می کند که چگونه باید مشتری جذب کرده و مشتری را وفادار نگه دارید. CRM با جمع آوری اطلاعاتی که از ارتباط با مشتری های قبلی جمع آوری شده به شما کمک می کند تا به بهترین شکل و بی نقص یک کسب و کار موفق را پیاده سازی کنید.

لینک های  بهترین crm برای سالن زیبایی  :

مهم ترین اشتباه در جذب مشتری آرایشگاه

جمله ی عجیبی شنیدیم مبنی بر دعا برای مشتری آرایشگاه که خیلی عجیب بود برام. البته این که با دعا کردن معجزه اتفاق می افته غیر قابل انکار ولی این که فقط بخوایم برای جذب مشتری دعا کنیم امری غیرقابل عقلانی. ساده تر بگم با وجود راهکار های بالا این که شما برای جذب مشتری دعا کنید کاری غلط چون خدا قابل پاسخ دعاهاتون در راه های بالا داده ولی شما دوست نداشتید ببینیدشون. خلاصه بگم این که با دعا مشتری جذب کنیم کاری کاملا غلط و غیر ممکن، پس به جای دعا شروع به تلاش کنید.

جمع بندی

همیشه شروع یک کسب و کار ما را با چالش های جدیدی رو به رو می کنه که موفقیت در بعضی از این چالش ها خیلی سخت ولی شدنی. مهم ترین چالش کسب و کارها جذب و نگه داری مشتری. شغل آرایشگری به واسطه میزان استقبالی که دارد یک بازار رقابتی بسیار بزرگ درست کرده و این را می طلبه که همیشه به دنبال راه های بیشتری برای جذب مشتری باشی. فرقی نمی کنه که شما کجا فعالیت می کنید، این که از روش های درست استفاده کنید مهم.

امید کریمی

من امید کریمی هستم که بیش از 8 سال است وارد دنیای بازاریابی آنلاین شده ام .. مدیریت تیم رایان طرح طرح رو بر عهده دارم ... یه سبک زندگی متفاوت دارم ...

3 دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان و تشکر فراوان بابت تلاش‌ها و زحمات شما ..
  یک در خواستی داشتم ممنون میشم که چند راهکار برای جذب پرسنل هم بگید

 2. ایده های جذب مشتری ارایشگاه جالبی کفته بودید
  کاملترین بود که خوندم
  امیدوارم بتوانم ایده ها سالن زیبایی رو انجام بدم تا مشتری برای سالن م جذب کنم

 3. سلام یه سوال داشتم
  چطوری مشتری کاشت ناخن پیدا کنم
  میشه راهنمایی در خصوص جذب مشتری کاشت ناخن راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

تماس با ما

تماس با ما


  https://rayantarh.com/blog/wp-admin/admin.php?page=wpcf7-new#TB_inline?width=900&height=500&inlineId=tag-generator-panel-number