آموزش سئو

نحوه توضیحات متا مناسب برای سئو (با مثال)

نوشتن توضیحات متا یکی از مهم ترین مواردی است که میتواند در افزایش بازدید کنندگان سایت بسیار موثر باشد. و ممکن است که نوشتن یک متا دیسکریپشن خوب برای افراد کار آسانی نباشد به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم یک مشاوره سئو خوب به شما بدهیم تا نحوه توضیحات متا مناسب برای سئو (با مثال) یاد بگیرید.

منظور از توضیحات متا پیش نمایش متنی، کوتاه می باشد. هنگامی که شما محتوایی را سرچ می کنید متا برای هر نتیجه جستجو نمایش داده می شود و محتوای آن صفحه را بطور خلاصه نمایش می دهد تا از اطلاع پیدا کنید. توضیحات متا با موضوع متن مرتبط می باشند و هنگامی که موتورهای جستجو توضیحات متا را به کاربر نشان می دهد

که با آنچه کاربر می خواهد ارتباط داشته باشد. در غیر این صورت یک متن را از صفحه انتخاب کرده و یک توصیف برای آن ایجاد می کند. توضیحات متا تاثیری بر روی رتبه بندی وب سایت ندارند ولی عنصر بسیار مهمی در جستجوگرهای موجود در صفحه هستند. در این مقاله به شما خواهیم گفت توضیحات متا چیست و چرا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و چرا وجود آن در سئو حائز اهمیت است.

توضیحات متا چیست؟

 

توضیحات متا

توضیحات متا یک برچسب HTML خاص است که در بالای صفحه وب قرار می گیرد که به شکل زیر است:

<meta name = “description” content = این خلاصه ای ازصفحه ای است که معمولاً دو جمله دارد و ممکن است در قطعه جستجوی صفحه در نتایج جستجو نشان داده شود.

هنگامی که قصد بازدید از یک صفحه را دارید می توانید بر روی هر کجای صفحه کلیک راست کرده و گزینه VIEW SOURCE را انتخاب کنید تا به محتوای html آن صفحه را نگاه کنید.

اهمیت توضیحات متا

جستجو برای نام متا = “توضیحات” و متنی که به شما نمایش داده می شود:

برچسب توضیحات متا
برچسب توضیحات متا

متنی که در محتوا نشان داده می شود = شرح مختصری از صفحه است.

برای هر ورودی که در نتایج جستجو نشان داده می شود ، بر اساس همان Google قطعه ای ایجاد می کند که شامل :

 • عنوان صفحه
 • URL صفحه
 • توضیحات متای ارائه شده توسط کاربر در قسمت بالای صفحه (<head> </head>) یا توضیحات متای داینامیکی ایجاد شده توسط الگوریتم موتور جستجو.
 • پیوندهای دیگر به همان وب سایت

به مثال زیر نگاه کنید:

قطعه نتایج جستجوی Google
قطعه نتایج جستجوی Google

در این حالت ، گوگل از توصیف متا ارائه شده با استفاده از تنظیمات Meta Description از Genesis Framework استفاده می کند ، اما همیشه اینطور نیست.

بسته به درخواست و سرچ کاربر ، Google امکان دارد از یک توضیح متای ایجاد شده از محتوای موجود در صفحه استفاده کند تا با نیاز کاربر مرتبط تر شود.

در مثال بالا دفت کنید که کلمات ” آموزش SEO ” به صورت پررنگ نشان داده می شوند زیرا دقیقاً با درخواست و پرسش کاربر مطابقت دارند.

قسمت Meta Description در وردپرس

مقدار توضیحات متا:

توضیحات متا باید حدود 160 کلمه باشد و طبق الگوریتم گوگل توضیحات متا ممکن است یک جمله ای یا دو جمله ای یا حتی یک پاراگراف کوتاه باشد.

نحوه تغییرات توضیحات متا:

برای تغییر توضیحات متا باید به سیستم عامل خود توجه کنید اگر از ورذپرس استفاده می کنید می توانید از یک چارچوب بهینه سازی شده برای SEO استفاده کنید که منطقه خاصی را برای نوشتن توضیحات متا فراهم می کند و یا می توانید Yoast SEO را نصب کرده و تغییرات را تا تنظیمات توضیحات متا ایجاد کنید .اگر از ورذپرس استفاده نمی کنید به دنبال جعبه توضیحات متا باشید که در تنظیمات پست یا صفحه موجود است.

تنظیمات Yoast SEO Meta Description

 

توضیحات متا و سئو سایت:

در ابتدا باید بدانید که ارتباط بین توضیحات متا و سئو در چیست و سپس در مورد چگونگی و شیوه نگارش متا آموزش ببینید. بهینه سازی توضیحات متا بخشی از SEO On-Page است که بخش اصلی بازاریابی موتور جستجو می باشد.

توضیحات متا تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی ندارند:

بهتر است بدانید آن چیزی که در متن متا نوشته می شود در رتبه بندی گوگی مورد استفاده قرار نمی گیرد و آنچه که حائز اهمیت می باشد بهبهنه سازی عنوان صفحه است.

اولین چیزی که هنگام جست و جوی یک محتوا برای کاربر نشان داده می شود توضیحات متا می باشد، بنابراین از دو جهت با SEO مرتبط است.

 • توصیحات متا باعث تشویق کاربر برای ورود به صفحه می شوند و همچنین در افزایش نرخ ورود برای سایت بسیار موثر است که این مساوی با افزایش بازدید سایت است.
 •  گوگل CTR را به عنوان راهی می داند برای اینکه بداند کاربران دقیقا دنبال چه چیزی هستند.

اگر کاربران ترجیح می دهند روی ورودی شما در صفحه نتایج موتور های جست و جو کلیک کنند (صرف نظر از موقعیت رتبه بندی شما) ، این نشانه ای به گوگل است که صفحه شما می تواند هدف کاربر را بهتر از بقیه برآورده کند و در نهایت منجر به رتبه بندی بالاتر خواهد شد.

برای استفاده از این امر برای اهداف SEO ، باید مطمئن شوید که محتوای صفحه شما با توضیحات متا بسیار مرتبط است ، در غیر این صورت کاربران پس از بازدید از صفحه شما به نتایج جستجو برمی گردند و این خوب نیست.

این امر در صنعت سئو به عنوان چسباندن پوگو شناخته می شود .

چگونه می توان توضیحات متا خود را بهینه کرد

برای بهینه سازی توضیحات متا می توانید قوانین ساده زیر را دنبال کنید:

ابتدا مطمئن شوید که طول آنها مناسب است. توضیحات خود را خیلی کوتاه یا خیلی طولانی نکنید. هدف 160-320 نویسه است.

دوم ، از گزارش عملکردی که در نسخه جدید Google Search Console در دسترس است استفاده کنید و صفحاتی را که نرخ کلیک پایینی دارند پیدا کنید.

وارد کنسول جستجوی جدید Google شوید

برای مشاهده گزارش عملکرد ، روی OPEN REPORT کلیک کنید.

بهینه سازی توضیحات متا
گزارش عملکرد باز

برای مشاهده میانگین نرخ کلیک صفحات خود را بر روی AVRAGE CTR and PAGES کلیک کنید. برای مشاهده موقعیت متوسط ​​آن صفحات در جستجوی Google ، روی POSITION نیز کلیک کنید.

نتایج را با نرخ کلیک پایین مرتب کرده و تجزیه و تحلیل صفحاتی را شروع کنید که کمترین نرخ کلیک را دارند اما در صفحه اول نتایج جستجو هستند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر بر روی یک صفحه خاص کلیک کنید و سپس روی QUERIES کلیک کنید.

گزارش عملکرد - کنسول جستجوی Google
گزارش عملکرد – کنسول جستجوی Google

آنچه اکنون می بینید گزارشی است که برای صفحات خاصی که میانگین نرخ کلیک و موقعیت برای هر جستجو است را نشان می دهد.

یادگرفتیم که کدام یک از جستجوی جستجوها دارای نرخ کلیک کم هستند و همین جستجو را در Google انجام دهید تا ببینید چه توضیحی در قطعه شما برای درخواست خاص نشان داده شده است.

توضیحات متا خود را مرور کنید و مطمئن شوید که آنها بسیار با درخواست کاربر مرتبط هستند.

مهم: احتمالاً متوجه خواهید شد که Google همیشه از توضیحات متای سفارشی شما استفاده نمی کند اما گاهی اوقات یک توصیف پویا بر اساس محتوای صفحه ایجاد می کند.

متن استخراج شده را بررسی کنید و هرگونه تغییری در آن ایجاد کنید تا بیشتر با درخواست های جستجو مرتبط شود.

به عبارت دیگر ، هنگام بهینه سازی توضیحات متا ، فقط به آنچه در قسمت توضیحات متا می نویسید اهمیت نمی دهید ، بلکه باید بخشهایی از محتوای خود را که توسط الگوریتم های Google به عنوان توصیف پویا انتخاب شده است ، بازبینی و بهینه کنید.

چگونه می توان توصیف متای خوبی نوشت؟

در اینجا 10 راهنمای مهم برای نوشتن توضیحات بهینه شده متا آورده شده است.

 1. طول توضیحات متا آن را زیر 320 نویسه نگه دارید

همانطور که در بالا اشاره کردیم، توضیحات متای شما باید حدود 160 حرف باشد. سعی کنید در این محدوده بمانید و از نوشتن متون کوتاه یا بیش از حد طولانی توضیحات متا خودداری کنید.

 1. هر صفحه باید دارای توضیحات متا منحصر به فرد باشد

هر صفحه یا پست وب سایت شما ، از جمله صفحه اصلی و صفحات دسته بندی ، باید دارای توضیحات متا منحصر به فرد باشد.

 1. یک توضیح خوب به طور خلاصه محتوای صفحه را خلاصه می کند

توضیحات متا باید آموزنده و جالب باشد. تمام اطلاعات مربوطه را در توضیحات متای خود بگنجانید تا به کاربران کمک کند درک کنند که آیا صفحه خاص مفید و مرتبط با آنچه که دنبال آن هستند مرتبط است.

تا توضیحاتی را بنویسید که هیچ ارتباطی با محتوای صفحه ندارند.

 1. از توضیحات تولید شده خودکار خودداری کنید

برخی از سیستم های مدیریت محتوا به طور خودکار توصیف یک صفحه را براساس آنچه در 160 حرف اول محتوا نوشته شده است ، تولید می کنند. این یک عمل بد است زیرا ممکن است در پایان با متا توضیحاتی به این شکل ظاهر شوید که موتور جستجو یا کاربر پسند نیستند.

 1. کلمات کلیدی را در توضیحات خود بگنجانید

در بالا اشاره کردم که توضیحات متا تأثیر مستقیمی بر رتبه بندی ندارند اما این به این معنا نیست که شما نباید از کلمات کلیدی در توصیف خود استفاده کنید. برعکس ، کلمات کلیدی توسط موتورهای جستجو برجسته می شوند و قطعه شما را بیشتر به درخواست های جستجو مرتبط می کنند.

 1. از توصیف عمومی خودداری کنید

هر صفحه به روشی منحصر به فرد و نزدیک توصیف کنید و از نوشتن توضیحات عمومی که محتوای صفحه را به درستی توصیف نمی کنند اجتناب کنید.

 1. آن را عملی کنید اما در مصرف آن زیاده روی نکنید

توضیحات شما باید کاربران را به کلیک و بازدید از وب سایت شما دعوت کند اما در این کار زیاده روی نکنید. این همیشه یک روش خوب است که قبل از نوشتن مورد خود ، چند جستجو کنید و ببینید آنچه رقبا در توضیحات متا خود دارند.

شما می خواهید توضیحات شما برجسته باشد و مانند رقبا نباشد.

 1. آخرین تاریخ به روز شده را اضافه کنید (در صورت وجود)

کاربران همیشه به دنبال اطلاعات به روز هستند ، بنابراین در صورت لزوم ، آخرین زمان به روزرسانی صفحه خود را اضافه کنید. با این کار متن شما مرتبط تر و جالب تر کلیک می شود.

 1. به کاربران دلایل مراجعه به وب سایت خود را اضافه کنید (ویژگی ها و مزایای محصول را اضافه کنید)

اگر محصولاتی را می فروشید ، علاوه بر ویژگی های محصول ، می توانید مزایایی را نیز به همراه داشته باشید چرا که کاربران باید از فروشگاه شما خرید کنند مانند حمل و نقل رایگان ، بازپرداخت ، ضمانت بازگشت پول ، ضمانت مادام العمر و غیره

توضیحات متا و اشتراک گذاری اجتماعی

در هنگام نوشتن توضیحات متا ، باید در نظر داشته باشید که هنگام اشتراک گذاری صفحه یا پست شما در شبکه های رسانه های اجتماعی ، ممکن است از آنها به عنوان بخشی از قطعه شما استفاده کنند.

به طور پیش فرض ، و مگر اینکه در غیر این صورت پیکربندی شده باشد ، بیشتر پلاگین های رسانه های اجتماعی از محتوای توضیحات متا برای ایجاد قطعه شما استفاده می کنند.

در اینجا مثالی آورده شده است که هنگام اشتراک گذاری در فیس بوک ، از توضیحات متا در پیش نمایش متن استفاده می شود.

نتیجه

این روزها توضیحات متا بیش از هر زمان دیگری برای SEO مهم هستند. با افزایش جستجوهای صوتی و معرفی کارت های غنی به نتایج جستجوی Google ، بسیار ضروری و مهم است که برخی از کارها را انجام دهید و تمام توضیحات خود را بهینه کنید.

محتوای توضیحات متا برای اهداف رتبه بندی توسط الگوریتم ها استفاده نمی شود ، اما به عنوان راهی برای کشف اینکه کاربران دوست دارند از صفحه نتایج موتور های جستجو چه نتایجی را کلیک کنند که استفاده می شود.

داشتن توضیحات خوب و جالب باعث افزایش نرخ کلیک شما می دهد (Click Through Rate) و این به معنای بازدید بیشتر از وب سایت شماست.

دستورالعمل های نوشتن توضیحات خوب ساده هستند: در حد 320 حرف باید باقی بماند و توضیحات منحصر به فرد و دقیقی را برای تمام صفحات خود ارائه دهید. به روشی که به نوشتن تبلیغات نزدیک می شوید . به کاربران خودتان دلیایلی را ببیان کنید که چرا باید وب سایت شما را کلیک کرده و از آن بازدید کنند.

قبل از شروع هرگونه تغییر ، گزارش عملکرد را در کنسول جستجوی Google تجزیه و تحلیل کنید و از نرخ کلیک و موقعیت های رتبه بندی خود قبل و بعد از انجام تغییرات اندازه گیری کنید.

سرانجام ، فراموش نکنید که چگونه می توانید توضیحات متای خود را در همه دستگاه ها ، از جمله تلفن همراه و رایانه لوحی ، آزمایش کنید ، زیرا تفاوت هایی در نحوه ارائه Google قطعه های نتیجه جستجو توسط Google وجود دارد.

بسیار خوشحال هستیم که تا انتهای مقاله همراه ما بوده اید پیشنهاد می کنیم تا از مقاله 10 مورد از برترین افزونه های افزایش سرعت سایت نیز دیدن فر مایید

امید کریمی

من امید کریمی هستم که بیش از 8 سال است وارد دنیای بازاریابی آنلاین شده ام .. مدیریت تیم رایان طرح طرح رو بر عهده دارم ... یه سبک زندگی متفاوت دارم ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا