مقالات طراحی لوگو

لوگوی سمبلیک یا آیکونیک چیست؟

لوگوی سمبلیک یا آیکونیک یکی از طرفدار ترین و رایج ترین نوع لوگویی که طراحی می‌شود،  است. لوگو، عنصری گرافیکی است که به یک کسب و کار هویت می‌بخشد. این تصویر گرافیکی، معمولا بسیار ساده و با استفاده از نماد ها درست شده است و می‌تواند به معرفی محصولات یا خدمات یک شرکت بپردازد. این معرفی، در قالب آیکون ها انجام می‌شود. البته طراحی لوگو ممکن است کاملا انتزاعی باشد.

مشاهده 250 نمونه کار طراحی لوگو رایان طرح + آفر ویژه فقط از دکمه زیر  مشاهده نمونه کارهای طراحی لوگو

در این مقاله قصد داریم به بررسی نقاط ضعف و قوت لوگو نمادین یا سمبلیک بپردازیم. اما پیش از دانستن این مطالب، می‌بایست تعریف دقیقی از لوگو داشته باشید:

لوگو چیست؟‌

لوگو یا نشانه، نماد تصویری یک کسب و کار است. این نشانه می‌تواند ارزش ها و اهداف شرکت را به مخاطبان و بیننده های آن منتقل کند. هدف از داشتن لوگو، این است که بتوانیم شرکت و مجموعه را به مخاطبان شناسانده و برای آن هویت تعریف کنیم و معمولا قیمت طراحی لوگو به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا لوگوی یک شرکت، از ابتدای شروع کسب و کار و تا ادامه مسیر به یک شکل باقی می‌ماند و موارد کمی پیش می‌آید که لوگوی یک شرکت دوباره طراحی شود.

انواع لوگو

لوگو ها را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد که لوگوی تصویری، رایج ترین آن هاست. لوگو تایپ و لوگو های ترکیبی، دیگر انواع لوگو هستند که طراحی می‌شوند.

لوگو تایپ

لوگوتایپ یا آرم فونتی، با نام لوگو نوشتاری نیز تعریف می‌شود و معمولا طراحی آن به این صورت است که نام شرکت و مجموعه با فونتی مخصوص نوشته می‌شود. این نوع فونت می‌تواند شامل دست نوشته، نمونه ها و سمبل ها باشد.

لوگو ترکیبی

لوگو ترکیبی، یک ترکیب از متن با یک عنصر گرافیکی است. این متن و نماد به صورت مکمل در کنار هم به کار می‌روند و به این ترتیب، طرحی خاص تشکیل می‌دهند.

لوگوی سمبلیک یا آیکونیک چیست؟‌

لوگو آیکونی یا نمادین، در واقع یک تصویر ساده است که نشان دهنده و نمایانگر یک کسب و کار خاص و یا یک خدمت یا یک محصول خاص است. تصویر سمبلیک به کار رفته در لوگو سمبلیک، یک پیغام واضح و یا انتزاعی از کسب و کار شما را به مخاطب منتقل می‌کند. این نوع از لوگو ها نسبت به انواع لوگوتایپ ها، غیر مستقیم تر هستند ولی امکان تفسیر در آن ها بیش تر است. از معروف ترین شرکت هایی که از لوگوی سمبلیک استفاده کرده اند می‌توان به شرکت های اپل، توییتر، بنز و ویندوز اشاره کرد.

ویژگی های لوگوی سمبلیک یا آیکونیک

 • لوگوی سمبلیک بلافاصله قابل تشخیص دادن است.
 • لوگو های آیکونیک به راحتی در ذهن باقی می‌مانند.
 • می‌توان یک لوگو نمادین را در اندازه های بسیار کوچک چاپ کرد بدون این که وضوح آن دچار مشکل شود و لوگو قابل تشخیص نباشد.
 • لوگو سمبلیک باید گویا و واضح باشد.
 • لوگوی نمادین را می‌توان به صورت رنگی و یا تک رنگ چاپ کرد.

مزیت های لوگوی سمبلیک یا آیکونیک نسبت به سایر انواع لوگو

لوگو های تصویری، دارای برتری هایی نسبت به سایر انواع لوگو هستند که در ادامه آن ها را ذکر خواهیم کرد:‌

 • لوگو های سمبلیک، گویا و از لوگو های ترکیبی که پیچیده تر هستند، واضح تر هستند.
 • لوگوی سمبلیک را با چند بار نگاه کردن می‌توان به خاطر سپرد.
 • روی رسانه های مختلف می‌توان از لوگوی سمبلیک استفاده کرد بدون این که نیاز به ویرایش داشته باشند.
 • از لوگوی نمادین روی رسانه هایی که کیفیت پایینی دارند نیز می‌توان استفاده کرد. مانند فکس و چک و …
 • می‌توان از روی لوگو های تصویری نشان تجاری ساخت.
 • لوگو های سمبلیک برای شرکت های نوپا و استارت آپ ها و همچنین شرکت های در حوزه علوم و تکنولوژی بسیار مناسب هستند.
 • لوگوی سمبلیک را می‌توان به صورت سیاه و سفید نیز استفاده کرد.
 • این لوگو ها را می‌توان در ترکیب رنگ های مختلف چاپ کرد.
 • لوگوی تصویری، از راه دور و در اندازه های کوچک نیز قابل تشخیص است.
 • این لوگو ها را می‌توان به راحتی قلاب دوزی یا گلدوزی کرد.

معایب لوگوی آیکونیک یا سمبلیک نسبت به سایر انواع لوگو

لوگو های آیکونیک با وجود این که مزایای زیادی دارند، معایبی نیز دارند که بهتر است درباره آن ها نیز آگاهی داشته باشید:

 • طراحی آیکون یونیک برای لوگوی آیکونیک بسیار دشوار است و طراح آن ها باید بسیار ماهر و باتجربه باشد.
 • لوگو های آیکونیک، در صورتی که به صورت حرفه ای طراحی نشوند شباهت زیادی به آیکون های کلیپ آرت خواهند داشت.
 • این لوگو ها در نهای های عمومی چندان رایج نیستند.
 • معمولا یک لوگوی آیکونیک به یک متن نیز نیاز دارد، البته، در برخی شرایط مانند لوگوی شرکت اپل، آیکون به قدری شناخته شده است که نیازی به متن نیست.

لوگو تصویری و سمبلیک چیست

چرا از لوگوی تصویری استفاده کنیم؟

لوگو های تصویری، می‌توانند پیغام شرکت، محصولات و خدمات کسب و کار را به شیوه ای موثر تر از لوگو متنی معرفی کنند. همان طور که اکثر شرکت های معروف دنیا نیز از لوگو های تصویری استفاده می‌کنند، می‌توان این موضوع را دریافت که به طور کلی، لوگوی سمبلیک تاثیر بهتری روی مخاطبان نسبت به انواع دیگر لوگو خواهد گذاشت.

ضمن این که لوگوی تصویری جذابیت بصری بسیار بالایی دارد و توجه مخاطب را بیش تر از انواع دیگر لوگو به خود جلب می‌کند که همین موضوع موجب افزایش ماندگاری آن در ذهن می‌گردد.

لوگوی تصویری به زبان افراد محدود نمی‌شود و افراد با هر زبانی می‌توانند آن را درک کنند و این برای کسب و کار هایی که در سطح بین المللی گسترش می‌یابند بسیار مهم است. اگر بخواهیم دلایل استفاده از لوگو سمبلیک یا آیکونیک را دسته بندی کنیم به موارد زیر می‌رسیم:‌

۱ – ماندگاری لوگو سمبلیک:

همان طور که گفته شد، این لوگو ها با انتقال ساده پیام ها ماندگاری بیش تری در ذهن مخاطبان خود ایجاد می‌کنند.

۲ – مفهوم لوگو آیکونیک:

لوگو آیکونیک پیام خود را به طور واضح تری به مخاطب انتقال می‌دهد و لوگویی که این پیغام را بهتر انتقال دهد تاثیر گذار تر نیز خواهد بود.

۳ – یونیک بودن لوگو نمادین:‌

لوگو ها وظیفه انتقال ارزش شرکت و کسب و کار را بر عهده دارند و با توجه به یونیک بودن ارزش های هر بیزینس، لوگو ها نیز منحصر به فرد هستند. این که یک لوگو یونیک باشد اهمیت بسیار بالایی دارد.

۴ – انعطاف پذیر بودن لوگو تصویری:‌

لوگو تصویری می‌تواند در انواع رسانه ها به کار برده شود و روی ابعاد مختلف چاپ شود بدون این که تغییری در کیفیت آن به وجود بیاید. با توجه به تنوع رسانه هایی که امروزه از آن ها استفاده می‌کنیم این مورد اهمیت بسیار زیادی دارد.

جمع بندی:‌

لوگو ها دارای انواع مختلفی هستند که یکی از رایج ترین آن ها لوگو تصویری، نمادین، آیکونیک و یا سمبلیک است. اکثر شرکت های معتبر جهان مانند ویندوز، توییتر، بنز و اپل از این نوع لوگو استفاده می‌کنند چرا که تاثیر گذاری آن بسیار زیاد است. اما از طرف دیگر، طراحی لوگو ارزان سمبلیک نسبت به طراحی سایر انواع لوگو پیچیده تر است که باعث می‌شود هر کسی قادر به انجام آن نباشد.

در صورتی که دنبال یک طراح لوگو باتجربه و ماهر برای طراحی لوگوی سمبلیک هستید، ما می‌توانیم در کم ترین زمان ممکن، لوگویی حرفه ای، همچنین متناسب با سلیقه شما را به شما ارائه دهیم. برای سفارش طراحی لوگو سمبلیک یا آیکونیک کافیست از طریق واتس اپ شرکت طراحی لوگو رایان طرح با پشتیبانان ما در ارتباط باشید.

سفارش طراحی لوگو سمبلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

تماس با ما

تماس با ما


  https://rayantarh.com/blog/wp-admin/admin.php?page=wpcf7-new#TB_inline?width=900&height=500&inlineId=tag-generator-panel-number