آکادمی

درآمد وکیل ها ( هرآنچه که باید بدانید )

در این مقاله از سایت رایان طرح می‌خواهیم به بررسی بازار کار وکالت بپردازیم؟ این مقاله برای افرادی که خیلی کنجکاو هستند که درآمد میلیاردی وکلا و حرف و حدیث هایی که در خصوص شغل وکالت وجود دارد، بداند و این گفته ها به چه میزان واقعیت است و تا چقدر دروغ؟ بسیار مناسب است. به علاوه این مقاله برای افرادی که به شغل وکالت علاقه مند هستند و می‌خواهند میزان نحوه انتخاب رشته و درآمد رشته وکالت را بدانند و یا وکالت را به عنوان شغل خود انتخاب کنند، بسیار مناسب است.

حقوق وکیل چقدر است؟

حقوق یک وکیل بستگی به موارد زیادی دارد و در یک نظر و یک دید نمی‌شود حقوق وکیل پایه‌یک دادگستری را حدس زد.درآمد ماهیانه یک وکیل اگر کارمند یکجا باشد می‌بایست بین 15 تا 30 میلیون حقوق دریافت کند؛ و اگر به‌صورت فردی کار کند. کاملاً به خود وکیل و تلاش او بستگی دارد.

حقوق قاضی بیشتر است یا وکیل

حقوق قاضی بیشتر از یک وکیل پایه‌یک دادگستری است؛ زیرا با توجه به‌سختی‌های کار قضاوت حقوق یک قاضی نیز قطعاً باید بیشتر از حقوق وکیل باشد و سؤال درآمد شغل وکالت بیشتر است یا قضاوت برای خیلی‌ها پیش می اید که ما در این مقاله به آن کامل توضیح می‌دهیم

درآمد وکیل بیشتر است یا پزشک

این سؤال با این شکل درآمد وکیل بیشتر است یا پزشک خیلی سؤال کلی است و به سؤالات کلی نمی‌توان پاسخ درست و اصولی داد. برای مثال از یک دید پزشک‌هایی هستند که اجاره مطب خود را به‌سختی پرداخت می‌کنند و از طرف دیگر وکیل‌های هستند که اجاره دفتر وکالت خود را نیز به‌سختی پرداخت می‌کنند. طراحی سایت وکلا باعث می شود تا مشتریان جدید جذب شود و درآمد بصورت چند برابری افزایش یابد. از دید مثبت نیز اگر بخواهیم به سؤال درآمد وکیل بیشتر است یا پزشک دقت کنیم وکلا زیادی هستند که پرونده‌های زیر یک میلیارد بابت حق‌الزحمه قبول نمی‌کنند و پزشک‌هایی هم در اطراف خود دیده‌ایم که برای ویزیت و رزرو نوبت باید از شش ماه یا یک سال قبل نوبت باید رزرو کرد و بسیار پرمشتری هستند.

درامد رشته حقوق چقدر است؟

قبلاً در یک مقاله دیگری درباره درآمد رشته حقوق صحبت کردیم. ولی بار دیگری بخواهیم در این موضوع صحبت کنیم باید بگوییم که درآمد رشته وکالت بسیار زیاد است. برای مثال یکی از دوستان بنده در کمتر از 6 سال وکیل شدن دارای ملک و املاک و ماشین و ویلای شخصی هست و هر بار از نزدیک با او دیدار دارم و یک مثال واقعی است.

اگر بخواهیم به دید روانشناسی به این سؤال نگاه کنیم شما وارد هر حوزه‌ای که شوید درامد آن حوزه به‌شرط تلاش – متخصص شدن- معروف شدن-داشتن سایت و فعالیت – ذهن باز – موفقیت در پرونده‌ها – و علاقه و کوشش فراوان می‌تواند تغییر باشد. این‌ها شرط‌هایی هستند که به درآمد هر حوزه کمک می‌کند. من به‌عنوان نویسنده این محتوا و طراح سایت افرادی را در حوزه کاری خود می‌شناسم که فقط و فقط به خاطر پول وارد حوزه طراحی سایت و… شده‌اند والان هیچ درامد مناسبی ندارند و از طرف دیگر با افرادی در ارتباط هستم که به خاطر علاقه و سرگرمی خود وارد این حوزه شده‌اند والان بالای 200 میلیون در ماه درآمد دارند. پس صرف درامد هیچ‌وقت هیچ شغلی را انتخاب نکنید و بیشترین معیار برای انتخاب یک‌رشته یا یک شغل و درآمد آن علاقه شما و تلاشی که شما برای آن رشته می‌گذارید باشد؛ و درآمد جزو ملاک و معیارهای آخر شما برای انتخاب رشته حقوق یا هر رشته دیگری باشد.

شغل وکالت برای خانم‌ها

شغل وکالت برای زنان یک شغلی است که از سالهای دور در ایران و سایر کشورها دیگر رواج داشته است و خانم‌هایی که خیلی علاقه به حوزه وکالت و. دارند معمولاً این شغل را برای خود انتخاب می‌کنند. سوالی که ممکن است به وجود بیاید آیا شغل وکالت برای خانم‌ها سخت است؟ بله هر شغلی سختی مخصوص به خود را دارد و اگر خانم هم به این شغل علاقه نداشته باشد ممکن است شغل وکالت برای خانم‌ها اصلاً مناسب نباشد. رشته وکالت برای زنان یا رشته حقوق برای زنان یک بازار بسیار مناسبی در حال حاضر در ایران دارد.

تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا سیر تا پیاز را برای شما توضیح دهیم؛ به همراه مقاله عکس های جالب از نوشته و نظرات وکیل ها و مردم عادی آورده‌ایم که شاید این  مقاله را برای شما پر بار تر کند. همچنین وکلا می توانند با طراحی سایت وکالت درآمد خود را افزایش دهند که مجموعه ما در کمترین زمان یک سایت برای وکیل هل عزیز می سازد.

درآمد وکیل های ایرانی

توجه: در این مقاله ما اطلاعاتی به شما می‌دهیم از نوع آگاهی. از آن جایی که اطلاعاتی که از نوع آگاهی هستند را باید از پایه موضوع دانست و سپس تصمیم نهایی و قضاوت با کرد، ما این کار را به عهده خود خواننده قرار می دهیم ولی اگر سوالی داشتید حتما در قسمت نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.

 

مزایا شغل وکالت

 • شأن و جایگاه اجتماعی
 • حداقل محدودیت های شغلی
 • عدم نیاز به حضور مستمر در دفتر وکالت
 • عدم نیاز به تأسیس دفتر وکالت
 • عدم نیاز به سرمایه گذاری اولیه
 • استقلال حرفه ای
 • رشد جایگاه اجتماعی
 • درآمد عالی

معایب شغل وکالت

 • کار مداوم
 • بروز بودن از تمامی قوانین جدید جمهوری کشور
 • برخورد نادرست دیگران با شغل وکالت
 • میزان استرس
 • بد قولی و عدم تعهد موکل برای پرداخت حق الزحمه وکالت
 • توقع بالای موکلین از وکلا
 • بازار کار پر رقابتی
 • طولانی بودن دوره‌ی رسیدگی به پرونده ها

پولساز ترین حوزه های وکالت برای وکلا

 • حوزه خانواده
 • حوزه ملکی
 • حوزه استارتاپ (در سه سال اخیر)
 • حوزه شرکت ها

درآمد وکیل ها از نظر شرعی

درآمد وکیل خوب به چه مواردی بستگی دارد؟

فاکتور درآمد وکلا به موارد مختلفی بستگی دارد که داشتن یا نداشتن هر کدام از آن ها می تواند در درآمد وکیل به صورت مستقیم تاثیر گذار باشد. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در درآمد وکلا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. تعداد سال سابقه

هر چقدر سابقه وکیل بیشتر باشد قطعا پرونده های  موفقی زیادی دارد که با داشتن همین پرونده ها و با تجربیات و مشتریانی که در بین دیگران برای او بازاریابی می کنند قطعا پرونده بیشتری به او معرفی می شود.

 1. تخصصی کار کردن روی یک موضوع خاص

همان‌طور که می دانید آچار فرانسه بودن دیگر در زندگی کاربردی ندارد ولی متخصص بودن خیلی فایده بیشتری روی درآمد یک وکیل دارد. هرچقدر که یک وکیل تخصصی کار کند، قطعا تجربیات و مطالعات اش بیشتر خواهد شد و در موضوعات به‌صورت عمیق تری وارد می شود.

 1. موقعیت مکانی دفتر و شهر

موقعیت مکانی در درآمد وکیل خیلی تاثیر گذار است. قطعا درآمد یک وکیل در تهران با یک وکیل در شهرستان تفاوت زیادی دارد. البته اگر در یک شهرک یا شهرستان کوچک وکیل باشد و تعداد وکلای آن منطقه کم باشد. ممکن است درآمدی بیشتر از یک وکیل در تهران داشته باشد.

 1. تیم ورک کار کردن

تیمی کار کردن از قرن های دیرین و تاکنون در همه کسب و کار ها باعث موفقیت شده و با توجه به بررسی هایی که روی وکیل های موفق داشته ایم تعداد زیادی از وکلای موفق که درآمد وکالت خوبی دارند به‌صورت تیم ورک یا همان کار گروهی کار می کنند.

 1. شهرت

هرچقدر که یک وکیل شهرت و نام برند بهتری در میان مردم داشته باشد. روی درآمد وکالت او بسیار تاثیر گذار است.

 1. داشتن سایت وکالت

با یک بررسی کوچک می‌توانید به داشتن سایت وکالت در درآمد یک وکیل  پی ببرید. گذشت زمانی که مردم برای پرسیدن و پیدا کردن یک وکیل خوب در بین فامیل و دوستان خود  به پرسش جو می‌پرداختند. الان سال 2020 مردم کلماتی مثل بهترین وکیل در X – بهترین مشاوره حقوقی- شماره وکیل … – شماره وکیل خانم – شماره وکیل اقا… را در اینترنت سرچ می کنند؛ و اگر یک وکیل بتواند یک سایت وکالت درست و حسابی راه اندازی کند، می تواند به سرعت خودش را بالا بکشد و درآمدش را چند برابر کند.

**برای اینکه بدانید 10 سایت برتر وکالت ایران کدام سایت ها هستند و بیشترین پرونده را سهم خود می کنند اینجا را کلیک کنید.اگر سایت وکالت دارید ولی بازدید و مشتریان شما کم است به صفحه سئو سایت وکالت مراجعه کنید

شخصیت وکیل ها

مهارت که یک وکیل باید داشته باشد

راز داری: زیرا وکلا اطلاعات بسیار خصوصی موکلان خود را به منظور دفاع بهتر از پرونده کسب می کنند و باید برای موکلان خود رازدار خوبی باشند

امور مالی: آشنایی با مسائل مالی و اعداد و ارقام به خصوص اگر با اموال و کارهای مالی سر و کار دارید.

فن بیان: مهارت عالی در سخنوری و نوشتن جهت تنظیم متن دفاعیه و قرائت آن در دادگاه و توانایی توضیح موارد قانونی برای افراد غیر متخصص به صورت خوب و واضح

اعتماد به نفس: داشتن اعتماد به نفس زیاد به منظور دفاع کامل از موکل در صحن دادگاه

دانستن علوم مرتبط: آشنایی نسبی با علوم جامعه‌شناسی، روانشناسی، انسان شناسی و علوم فلسفه – زیرا حقوق با این علوم ارتباط نزدیکی دارد و برای موفق شدن در این شغل باید با آن‌ها آشنا بود.

سخنوری: توانایی متقاعد کردن دیگران

مدیریت فشار روانی: و توانایی تحمل فشار کاری زیاد و انجام چندین کار به طور هم‌زمان

ذهنی تحلیل گر: توانایی تحلیل میزان زیادی از اطلاعات

اخلاق حرفه ای: درایت و همدلی با موکل خود به منظور ایجاد اعتماد به نفس و آرامش در او در جهت پیشبرد بهتر پرونده

روحیه‌ی جنگ جو داشتن: شهامت و جسارت

ریز بین بودن: دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات، زیرا کوچک‌ترین موضوعی می تواند بر مسیر پرونده تأثیرگذار باشد و بی توجهی به آن آثار غیر قابل جبرانی به همراه داشته باشد

درآمد وکالت

درآمد ماهیانه یک وکیل چقدر است؟

درآمد ماهیانه وکیل بسته به تعداد پرونده ای دارد که او در ماه دریافت می کند. هرچقدر بتواند پرونده بیشتری در ماه بگیرد قطعا درآمد ماهیانه ای بیشتری خواهد داشت. البته قطعا میزان دستمزد یک وکیل حرفه ای با یک فرد تازه کار بسیار متفاوت است، حتی اگر تعداد پرونده های فرد تازه کار خیلی بیشتر هم باشد.

میانگین سالانه درآمد وکلا در ایران

بگذارید با هم یک حساب و کتاب ساده ای را داشته باشیم و ببینیم میانگین سالانه درآمد وکلا در ایران چقدر است؟ مثال اگر یک وکیلی ماهانه سه پرونده با میانگین 5 میلیون قبول کند. ماهانه درآمد وکیل 15 میلیون و اگر 15 میلیون رو در یک سال ضرب کنیم 180 میلیون میانگین سالانه درآمد وکیل ها می باشد.

درآمد وکیل زن یا درآمد وکیل مرد به نظر شما کدام بیشتر است؟

شاید برای شما هم سوال باشد که درآمد وکیل خانم  بیشتر است یا درآمد وکیل اقا؛ به نظر با توجه به روحیه ای که خانم ها دارند بهتر می‌توانند پرونده های خانواده و حقوقی و شرکتی را بگیرند و بهتر خودشان را جای موکل خود قرار بدهند.

✅درآمد وکیل 200 هزارتومانی تا درآمد وکیل 2 میلیاردی حقیقت واقعا کدام است؟

در خبرگزاری های معتبر آمده است که  وکیلی ماهانه 200 هزار تومان درآمد دارد در خصوص این حرف باید بگو‌ییم که الان افرادی از وکلا برای مطالعه پرونده فقط 200 هزار تومان می‌گیرند. پس همیشه نباید به حرف خبرگزاری ها اعتماد کرد؛ و از طرفی دیگر که درآمد بالای وکیل ها برای هر پرونده ده  میلیارد؛ شاید واقعیت داشته باشد البته  وکیلی که واقعا برای هر پرونده مبلغ گزافی دریافت می کند نسبت به فاکتور های زیادی مبلغ پرونده را تعیین می کند.

موسسات حقوقی نیز می توانند با طراحی سایت موسسه حقوقی درآمد چشمگیری برای موسسه خود کسب کنند و به صورت آنلاین درآمدزایی داشته باشند. (فرض کنید دو شخص به اسم علی  و حسین وجود دارند، علی سال هاست کار برنامه نویسی انجام می‌دهد و نمونه کارها زیادی دارد و تجربه ها از جنس واقعی دارد ولی هزینه زیادی برای پروژه های جدید می گیرد و بر این باور است که من تجربه  و نمونه کار زیادی دارم.  و فرد دوم داستان ما که حسین است تازه با برنامه نویسی آشنا شده و می‌خواهد وارد بازار کار شود؛ و هیچ نمونه کاری ندارد. اگر شما بخواهید به حسین یا علی پروژه خود را برای انجام بسپارید و یک کار حرفه ای و سریع تحویل بگیرید با اینکه علی هزینه بیشتری می گیرد؛ کار را به کدام شخص می دهید؟)

درآمد وکیل ها و دکتر ها؟ کدام یک بیشتر است؟

مقایسه درآمد وکیل با دکتر شاید با هم یک قیاس خوب نباشد. ولی از آنجایی که افراد در هر دو شغل زحمت زیادی می کشند و با مرگ و زندگی یک شخص (در بعضی از اوقات) مواجه هستند. درآمد وکیل و یا پزشکان بستگی به فاکتور های خیلی  زیادی دارد. در آینده‌ای نزدیک یک مقاله در خصوص درآمد پزشکان نیز خواهیم نوشت.

درآمد وکیل ها در سایر کشور ها

خیلی خوب است درآمد وکلا ایران سایر کشور های دیگر را نیز بدانید.

در آمریکا -موقعیت شغلی: عمل خصوصی میانگین حقوق سالانه: 185.000 دلار سال تجربه: ۱ـ۳ سال

در فرانسه -موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 55.344 دلار سال تجربه: ۱ـ۴ سال

در ایرلند- موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 66.400 دلار سال تجربه: ۱ـ۴ سال

در سنگاپور- موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 69.905 دلار سال تجربه: ۱ـ۴ سال

در لوکزامبورگ – موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 81.844 دلار سال تجربه: ۱ـ۴ سال

در بلژیک – موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 81.844 دلار سال تجربه: ۵ـ۷ سال

در ژاپن -موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 95.379 دلار سال تجربه: ۱ـ۳ سال

در بریتانیا – موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 95.379 دلار سال تجربه: ۱ـ۳ سال

در هنگ کنگ-موقعیت شغلی: مشاور شخصی میانگین حقوق سالانه: 108.141 دلار سال تجربه: ۱ـ۳ سال

جمع بندی

در این مقاله خیلی سریع بازار کار وکالت را مورد بررسی قرار دادیم و کامل توضیح دادیم که اگر یک وکیلی برای پرونده ها هزینه حق الوکاله گزافی دریافت می کند بر چه اساسی می باشد به علاوه به مزایا و معایب شغل وکالت پرداختیم. در پایان مقاله نیز درآمد وکیل های بین المللی را برای شما بیان کردیم. اگر سوالی در خصوص میزان درآمد وکلا دارید در قسمت نظرات بپرسید.

امید کریمی

من امید کریمی هستم که بیش از 8 سال است وارد دنیای بازاریابی آنلاین شده ام .. مدیریت تیم رایان طرح طرح رو بر عهده دارم ... یه سبک زندگی متفاوت دارم ...

32 دیدگاه

 1. منم میخوام وکیل شم
  خیلی بهش علاقه دارم
  و برای همین انسانی برداشتم
  خیلی ممنونم از دختر خاله عزیزم ک نظرمو عوض کرد و بهم فهموند ک وکالت بهترین شغله
  و ابنم بگم ک کنکور وکالت مثل عذاب شب اول قبر میمونه

  1. سلام ازمون وکالت اگر منابع درستی انتخاب کنید و مطالعه مستمر داشته باشید ساده است ،من کاراموز وکالتم و ازمون قضاوت در تمامی مراحل قبول شدم ان هم در سال اول
   دوستداران وکالت و قضاوت اگر درباره شغل وکالت و قضاوت و ازمون انها سوالی داشتید در پیج اینستا در زیر پست های عمومی میتوانید سوالات خود رامطرح فرمایید.شاید بتوانم با این کار به همکاران اینده خود کمکی کرده باشم

 2. سلام ببخشیدمیخواسم بدونم که وکیلی که توایران درس خونده میتونه توخارج ازکشورهم کارکنه یاشغل وکالت مختص ایران هستش؟

 3. بنظرم‌شغل وکالت‌ برای‌زن‌خوب‌نیست‌‌‌با‌همه باید‌سروکله‌بزنندبعضی‌از‌وکلای‌زن‌ومرد‌خودشون‌‌فساد‌اخلاقی‌دارند‌چطور‌مشکلات من‌وشمار‌و‌حل‌میکنند

 4. من وکیل صادق وباخدا زیاددیدم وازآن طرف وکیل پست هم دیده ام که هم ازموکلش چندبرابرمیخورد وهم از طرف روبروی موکل یعنی ازدوطرف پول میگرفت وچنین خیانتی واقعا جای هیچ بحثی نمیذاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

تماس با ما

تماس با ما


  https://rayantarh.com/blog/wp-admin/admin.php?page=wpcf7-new#TB_inline?width=900&height=500&inlineId=tag-generator-panel-number