آکادمی

درآمد وکیل ها|از شایعه تا واقعیت

در این مقاله از سایت رایان طرح می‌خواهیم به بررسی بازار کار وکالت بپردازیم؟ این مقاله برای افرادی که خیلی کنجکاو هستند که درآمد میلیاردی وکلا و حرف و حدیث هایی که در خصوص شغل وکالت وجود دارد، بداند و این گفته ها به چه میزان واقعیت است و تا چقدر دروغ؟ بسیار مناسب است. به علاوه این مقاله برای افرادی که به شغل وکالت علاقه مند هستند و می‌خواهند میزان نحوه انتخاب رشته و درآمد رشته وکالت را بدانند و یا وکالت را به عنوان شغل خود انتخاب کنند، بسیار مناسب است. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید… تا سیر تا پیاز را برای شما توضیح دهیم؛ به همراه مقاله عکس های جالب از نوشته و نظرات وکیل ها و مردم عادی آورده‌ایم که شاید این  مقاله را برای شما پر بار تر کند.

نوشته های مشابه

توجه: در این مقاله ما اطلاعاتی به شما می‌دهیم از نوع آگاهی. از آن جایی که اطلاعاتی که از نوع آگاهی هستند را باید از پایه موضوع دانست و سپس تصمیم نهایی و قضاوت با کرد، ما این کار را به عهده خود خواننده قرار می دهیم ولی اگر سوالی داشتید حتما در قسمت نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.

مزایا شغل وکالت

 • شأن و جایگاه اجتماعی
 • حداقل محدودیت های شغلی
 • عدم نیاز به حضور مستمر در دفتر وکالت
 • عدم نیاز به تأسیس دفتر وکالت
 • عدم نیاز به سرمایه گذاری اولیه
 • استقلال حرفه ای
 • رشد جایگاه اجتماعی
 • درآمد عالی

معایب شغل وکالت

 • کار مداوم
 • بروز بودن از تمامی قوانین جدید جمهوری کشور
 • برخورد نادرست دیگران با شغل وکالت
 • میزان استرس
 • بد قولی و عدم تعهد موکل برای پرداخت حق الزحمه وکالت
 • توقع بالای موکلین از وکلا
 • بازار کار پر رقابتی
 • طولانی بودن دوره‌ی رسیدگی به پرونده ها

پولساز ترین حوزه های وکالت برای وکلا

 • حوزه خانواده
 • حوزه ملکی
 • حوزه استارتاپ (در سه سال اخیر)
 • حوزه شرکت ها

درآمد وکیل خوب به چه مواردی بستگی دارد؟

فاکتور درآمد وکلا به موارد مختلفی بستگی دارد که داشتن یا نداشتن هر کدام از آن ها می تواند در درآمد وکیل به صورت مستقیم تاثیر گذار باشد. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در درآمد وکلا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. تعداد سال سابقه

هر چقدر سابقه وکیل بیشتر باشد قطعا پرونده های  موفقی زیادی دارد که با داشتن همین پرونده ها و با تجربیات و مشتریانی که در بین دیگران برای او بازاریابی می کنند قطعا پرونده بیشتری به او معرفی می شود.

 1. تخصصی کار کردن روی یک موضوع خاص

همان‌طور که می دانید آچار فرانسه بودن دیگر در زندگی کاربردی ندارد ولی متخصص بودن خیلی فایده بیشتری روی درآمد یک وکیل دارد. هرچقدر که یک وکیل تخصصی کار کند، قطعا تجربیات و مطالعات اش بیشتر خواهد شد و در موضوعات به‌صورت عمیق تری وارد می شود.

 1. موقعیت مکانی دفتر و شهر

موقعیت مکانی در درآمد وکیل خیلی تاثیر گذار است. قطعا درآمد یک وکیل در تهران با یک وکیل در شهرستان تفاوت زیادی دارد. البته اگر در یک شهرک یا شهرستان کوچک وکیل باشد و تعداد وکلای آن منطقه کم باشد. ممکن است درآمدی بیشتر از یک وکیل در تهران داشته باشد.

 1. تیم ورک کار کردن

تیمی کار کردن از قرن های دیرین و تاکنون در همه کسب و کار ها باعث موفقیت شده و با توجه به بررسی هایی که روی وکیل های موفق داشته ایم تعداد زیادی از وکلای موفق که درآمد وکالت خوبی دارند به‌صورت تیم ورک یا همان کار گروهی کار می کنند.

 1. شهرت

هرچقدر که یک وکیل شهرت و نام برند بهتری در میان مردم داشته باشد. روی درآمد وکالت او بسیار تاثیر گذار است.

 1. داشتن سایت وکالت

با یک بررسی کوچک می‌توانید به داشتن سایت وکالت در درآمد یک وکیل  پی ببرید. گذشت زمانی که مردم برای پرسیدن و پیدا کردن یک وکیل خوب در بین فامیل و دوستان خود  به پرسش جو می‌پرداختند. الان سال 2020 مردم کلماتی مثل بهترین وکیل در X – بهترین مشاوره حقوقی- شماره وکیل … – شماره وکیل خانم – شماره وکیل اقا… را در اینترنت سرچ می کنند؛ و اگر یک وکیل بتواند یک سایت وکالت درست و حسابی راه اندازی کند، می تواند به سرعت خودش را بالا بکشد و درآمدش را چند برابر کند.

**برای اطلاعات بیشتر برای طراحی صفحه وکیل ها اینجا را کلیک کنید  و یا برای اینکه بدانید 10 سایت برتر وکالت ایران کدام سایت ها هستند و بیشترین پرونده را سهم خود می کنند اینجا را کلیک کنید.اگر سایت وکالت دارید ولی بازدید و مشتریان شما کم است به صفحه سئو سایت وکالت مراجعه کنید

مهارت که یک وکیل باید داشته باشد

راز داری: زیرا وکلا اطلاعات بسیار خصوصی موکلان خود را به منظور دفاع بهتر از پرونده کسب می کنند و باید برای موکلان خود رازدار خوبی باشند

امور مالی: آشنایی با مسائل مالی و اعداد و ارقام به خصوص اگر با اموال و کارهای مالی سر و کار دارید.

فن بیان: مهارت عالی در سخنوری و نوشتن جهت تنظیم متن دفاعیه و قرائت آن در دادگاه و توانایی توضیح موارد قانونی برای افراد غیر متخصص به صورت خوب و واضح

اعتماد به نفس: داشتن اعتماد به نفس زیاد به منظور دفاع کامل از موکل در صحن دادگاه

دانستن علوم مرتبط: آشنایی نسبی با علوم جامعه‌شناسی، روانشناسی، انسان شناسی و علوم فلسفه – زیرا حقوق با این علوم ارتباط نزدیکی دارد و برای موفق شدن در این شغل باید با آن‌ها آشنا بود.

سخنوری: توانایی متقاعد کردن دیگران

مدیریت فشار روانی: و توانایی تحمل فشار کاری زیاد و انجام چندین کار به طور هم‌زمان

ذهنی تحلیل گر: توانایی تحلیل میزان زیادی از اطلاعات

اخلاق حرفه ای: درایت و همدلی با موکل خود به منظور ایجاد اعتماد به نفس و آرامش در او در جهت پیشبرد بهتر پرونده

روحیه‌ی جنگ جو داشتن: شهامت و جسارت

ریز بین بودن: دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات، زیرا کوچک‌ترین موضوعی می تواند بر مسیر پرونده تأثیرگذار باشد و بی توجهی به آن آثار غیر قابل جبرانی به همراه داشته باشد

درآمد ماهیانه یک وکیل چقدر است؟

درآمد ماهیانه وکیل بسته به تعداد پرونده ای دارد که او در ماه دریافت می کند. هرچقدر بتواند پرونده بیشتری در ماه بگیرد قطعا درآمد ماهیانه ای بیشتری خواهد داشت. البته قطعا میزان دستمزد یک وکیل حرفه ای با یک فرد تازه کار بسیار متفاوت است، حتی اگر تعداد پرونده های فرد تازه کار خیلی بیشتر هم باشد.

میانگین سالانه درآمد وکلا در ایران

بگذارید با هم یک حساب و کتاب ساده ای را داشته باشیم و ببینیم میانگین سالانه درآمد وکلا در ایران چقدر است؟ مثال اگر یک وکیلی ماهانه سه پرونده با میانگین 5 میلیون قبول کند. ماهانه درآمد وکیل 15 میلیون و اگر 15 میلیون رو در یک سال ضرب کنیم 180 میلیون میانگین سالانه درآمد وکیل ها می باشد.

درآمد وکیل زن یا درآمد وکیل مرد به نظر شما کدام بیشتر است؟

شاید برای شما هم سوال باشد که درآمد وکیل خانم  بیشتر است یا درآمد وکیل اقا؛ به نظر با توجه به روحیه ای که خانم ها دارند بهتر می‌توانند پرونده های خانواده و حقوقی و شرکتی را بگیرند و بهتر خودشان را جای موکل خود قرار بدهند.

✅درآمد وکیل 200 هزارتومانی تا درآمد وکیل 2 میلیاردی حقیقت واقعا کدام است؟

در خبرگزاری های معتبر آمده است که  وکیلی ماهانه 200 هزار تومان درآمد دارد در خصوص این حرف باید بگو‌ییم که الان افرادی از وکلا برای مطالعه پرونده فقط 200 هزار تومان می‌گیرند. پس همیشه نباید به حرف خبرگزاری ها اعتماد کرد؛ و از طرفی دیگر که درآمد بالای وکیل ها برای هر پرونده ده  میلیارد؛ شاید واقعیت داشته باشد البته  وکیلی که واقعا برای هر پرونده مبلغ گزافی دریافت می کند نسبت به فاکتور های زیادی مبلغ پرونده را تعیین می کند.

(فرض کنید دو شخص به اسم علی  و حسین وجود دارند، علی سال هاست کار برنامه نویسی انجام می‌دهد و نمونه کارها زیادی دارد و تجربه ها از جنس واقعی دارد ولی هزینه زیادی برای پروژه های جدید می گیرد و بر این باور است که من تجربه  و نمونه کار زیادی دارم.  و فرد دوم داستان ما که حسین است تازه با برنامه نویسی آشنا شده و می‌خواهد وارد بازار کار شود؛ و هیچ نمونه کاری ندارد. اگر شما بخواهید به حسین یا علی پروژه خود را برای انجام بسپارید و یک کار حرفه ای و سریع تحویل بگیرید با اینکه علی هزینه بیشتری می گیرد؛ کار را به کدام شخص می دهید؟)

درآمد وکیل ها و دکتر ها؟ کدام یک بیشتر است؟

مقایسه درآمد وکیل با دکتر شاید با هم یک قیاس خوب نباشد. ولی از آنجایی که افراد در هر دو شغل زحمت زیادی می کشند و با مرگ و زندگی یک شخص (در بعضی از اوقات) مواجه هستند. درآمد وکیل و یا پزشکان بستگی به فاکتور های خیلی  زیادی دارد. در آینده‌ای نزدیک یک مقاله در خصوص درآمد پزشکان نیز خواهیم نوشت.

درآمد وکیل ها در سایر کشور ها

خیلی خوب است درآمد وکلا ایران سایر کشور های دیگر را نیز بدانید.

در آمریکا -موقعیت شغلی: عمل خصوصی میانگین حقوق سالانه: 185.000 دلار سال تجربه: ۱ـ۳ سال

در فرانسه -موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 55.344 دلار سال تجربه: ۱ـ۴ سال

در ایرلند- موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 66.400 دلار سال تجربه: ۱ـ۴ سال

در سنگاپور- موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 69.905 دلار سال تجربه: ۱ـ۴ سال

در لوکزامبورگ – موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 81.844 دلار سال تجربه: ۱ـ۴ سال

در بلژیک – موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 81.844 دلار سال تجربه: ۵ـ۷ سال

در ژاپن -موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 95.379 دلار سال تجربه: ۱ـ۳ سال

در بریتانیا – موقعیت شغلی: مشاور حقوقی میانگین حقوق سالانه: 95.379 دلار سال تجربه: ۱ـ۳ سال

در هنگ کنگ-موقعیت شغلی: مشاور شخصی میانگین حقوق سالانه: 108.141 دلار سال تجربه: ۱ـ۳ سال

جمع بندی

در این مقاله خیلی سریع بازار کار وکالت را مورد بررسی قرار دادیم و کامل توضیح دادیم که اگر یک وکیلی برای پرونده ها هزینه حق الوکاله گزافی دریافت می کند بر چه اساسی می باشد به علاوه به مزایا و معایب شغل وکالت پرداختیم. در پایان مقاله نیز درآمد وکیل های بین المللی را برای شما بیان کردیم. اگر سوالی در خصوص میزان درآمد وکلا دارید در قسمت نظرات بپرسید.

23 دیدگاه

 1. وکیل ها پول زور دریافت می کنند .
  یه پرونده رو سه برابر ارزشش قیمت میدن…
  الکی یه دوتا قانون رو حفظ کردن هیچی هم بلد نیستند .
  کیا موافقند؟ کامنتمو رپلی (پاسخ بزنید)

  1. سحر جان : هر شخص یه طرز فکری داره .. و طرز فکر شما نیز جالب است….
   احتمالا شما با وکیلی برخورده کرده اید که پول زیاد از شما دریافت کرده است و برای تان کاری انجام نداده است .
   به قول معروف : نباید که همه رو به یه چشم دید ….

   1. سلام .خدمتتون عارضم هر وکیلی با توجه به تخصصی کار کردن در حوزه خاصی قطعا فاکتور هایی داره که میتونه هزینه گزافی با یه قرارداد خصوصی بگیره که شاید البته بشه گفت خوب اون بنده خدا هم خیلی زحمت کشیده و به این راحتی این تجربیات را کسب نکرده .باور کنید کار وکلا واقعا پر استرس هستش ….

  2. نظرشما محترم ولی این بی انصافیه که انقدرسطحی به کاروکالت نگاه کنیم ودوندگی ها واعصاب خوردی ها و تنش های محیط دادگاه هاوبعضا کم لطفی های خیلی از موکلان رو نادیده بگیریم وبگیم که وکلا دارن پول زور میگیرن!!!

  3. وکیل ها از حق دفاع میکنن و بابت زحمتشون پول میگیرن
   یعنی چی چند برابر پرونده پول میگیرن؟ 😠
   اگه وکیل نبود قطعا موکل ها توی زندان بودن
   یادت باشه ک وکیل ها مجرم ها رو از بند زندان یا شاید مرگ نجات میدن

 2. به نظر من درامد وکیل اقا بیشتر از یه خانومه
  چون وکیل اقا منطقیه بنابر این درامد وکیل مرد بیشتر تره

  1. این درسته که آقایون ذهن تحلیلگری دارندواین برای موفقیت درپرونده ها یک امتیاز محسوب میشه.ولی ازنظر من منطق داشتن زن ومرد نداره واتفاقا خانومها چون خیلی ریزبین هستند وموشکافانه تربه مسائل نگاه میکنند واکثرا فن بیان خوبی دارند میتوننددروکالت موفق ترعمل کنند.البته آقایون موفقی هم درعرصه وکالت داریم ونمیشه به این حرفه بصورت یک مساله جنسیتی نگاه کرد.نهایتا این به میزان پشتکار انسان بستگی داره که موفقیت بیشتری کسب کنه.

  2. سلام! نظر شماراجع به اینکه آقایون وکیل منطقی تر وبهتر از خانم های وکیل هستن جالب نیست! خانم وکیل هایی هستن ک در کل شهر و حتی کشور رو دست ندارن. من خودم کارآموزی وکالتمو پیش خانم توزنده میگذرونم و هیچ پرونده ای نبوده که ایشون نتونسته باشه از پسش بر بیاد…

 3. سلام و درود :
  درامد رشته حقوق کاملا بستگی به شخص که میخواهد وکیل بشود دارد مثلا شخصی که علاقه ای به رشته حقوق ندارد .قطعا دارمد او از رشته حقوق کم خواهد بود. پس شایعاتی که هست حقوق قاضی بیشتر است یا وکیل یا حتی درامد وکیل بیشتر است یا پزشک که کدام را برویم .
  بهتر از فرد به علاقه خود اکتفا کند و به علاقه خود برود .پس در هر کاری از جمله رشته حقوق پای بگذاری و علاقه پشتش باشد قطعا پیشرفت خواهی کرد

 4. سلام ببخشید درآمد کارآموزان وکالت چقدر است؟ میشه بگید اخه من تازه وکالت قبول شدم همه چی برام مبهمه
  اگهگ کسی میدونه بگه لطفففا

 5. اقا مقاله خوبی خدایی نوشتید .
  ما میخواهید تاسیس موسسه حقوقی رو به زودی اوکی کنیم.
  حالا میخام بدونم درامد موسسه حقوقی چقدر است؟
  ایا میصرفه یا خیر

 6. مقاله درامد وکلا رو تا اخر خوندم ولی متوجه نشدم که درامد مشاور حقوقی بانک چقدر است؟
  میشه در خصوص درامد مشاور حقوقی بانک نیز صحبت کنید .و مقاله رو نیز اپدیت کنید

 7. بازار کار وکالت ایا اشباع شده است؟
  میشه در این خصوص توضیح بدید
  اون وکیل هایی که کامنت من رو میخوننند میشه بگند چقدر الان درامد دارید؟جونم میخام انتخاب رشته کنم

 8. درامد وکیل نی نی سایت, درامد وکیل بین المللی, درامد وکیل بیشتر است یا پزشک, درامد یک وکیل زن, درامد قاضی, درآمد کارآموزان وکالت, درامد میلیاردی وکلا, چگونه وکیل بین المللی شویم, درآمد ماهیانه وکیل, درامد یک وکیل زن در ایران, درامد میلیاردی وکلا, پولدارترین وکیل ایران, درآمد وکیل در کانادا, درآمد وکیل در آلمان, بهترین وکیل زن ایران, معروف ترین وکیل زن ایرانی, زندگی نامه وکلای موفق, وکیل پولدار, وکیل ۳۲ میلیارد تومانی, بزرگترین حقوقدانان جهان, پولدارترین وکیل ایران, ثروتمندترین وکیل جهان
  ,بهترین وکیل زن ایران, معروف ترین وکیل زن ایران, درآمد ماهیانه یک وکیل, بزرگترین وکلای جهان, خطرات شغل وکالت, سختی های شغل وکالت, شغل وکالت برای زنان نی نی سایت, نظرات در مورد شغل وکالت, معایب شغل وکالت, اینده شغلی رشته حقوق برای خانم ها , پردرآمدترین شغل برای خانم ها, درامد یک وکیل زن

 9. بنظر من وکالت بسته به این هست ک داخل کدوم شهر و با چه میزان جمعیت و با چه میزان درآمد زندگی میکنید
  ضمن اینکه مباحث رسم و رسوم و فرهنگی یک شهر رو نبایستی فراموش کنید
  مثلا در شهرهای کوچک وکلایی از قدیم اسم در کردن که دیگه هرچقدر هم که شما فوت و فن کارو بلد باشید میگن نه فقط فلانی وکیل خوبیه این به این معنی نیست ک بقیه کارشون خوب نیست ولی حالا ایشون احتمالا هم کارشون خوبه هم اینکه قدیمی و سر شناس هستن.

 10. درامد وكيل و پزشك چنده من ميخام بين أين دو يكى رو انتخاب كنم گيج شدم 💔🙂
  خوب من به وكيل خيلى علاقه دارم و دوست دارم ولى نمى تونم برم بدليل خانوادم و…

  1. درامد وکیل یا پزشک
   سوالی کلی است ؟
   اگر واقعا به وکالت علاقه خاصی داشته باشید. در یک کلام هیچ چیز نمیتوواند جلوی شما را بگیرد.
   دنبال علاقه تان بروید … در اینترنت در خصوص علایق و اختلاف دیگران نیز مقالاتی را بخوانید .
   ممنون از اینکه وقت گذاشتید و این مقاله از رایان طرح رو مطالعه کردید.

  2. منم همینطور بنظرم هر دوشون خوبن ولی بازم بین این دوتا موندم هیچکس هم یه عدد واسه درآمدش نمیگه همه میگن بستگی داره 😐 مثلا حدودی یه وکیل تو تهران چفدر میتونه درآمد داشته باشه بطور متوسط

 11. منم میخوام وکیل شم
  خیلی بهش علاقه دارم
  و برای همین انسانی برداشتم
  خیلی ممنونم از دختر خاله عزیزم ک نظرمو عوض کرد و بهم فهموند ک وکالت بهترین شغله
  و ابنم بگم ک کنکور وکالت مثل عذاب شب اول قبر میمونه

 12. سلام ببخشیدمیخواسم بدونم که وکیلی که توایران درس خونده میتونه توخارج ازکشورهم کارکنه یاشغل وکالت مختص ایران هستش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید