آموزش های رایگانبازاریابی اینترنتی

علت شکست استارت آپ های ایرانی

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا بیشتر استارت آپ های ابرانی با شکست مواجه میشوند که ما در این مقاله به طور جامع  علت شکست استارت آپ های ایرانی را بررسی می کمیم 

همانطور که میدانید در ایران استارت آپ های خیلی زیادی در یک سال راه اندازی می شوند
به نظر شما چرا فقط کمتر از نیم درصد از این استارت آپ ها موفق می شوند و بقیه  مثل کاغذ مچاله شده استفاده ای از آنها نمی شود در این مقاله سعی داریم علت های شکست استارت  آپ های ایرانی را برسی کنیم.

تبلیغات در اینترنت

ترس از تبلیغات

خیلی از استارت آپ های که شروع به کار می کنند  ترس از تبلیغات دارند  یا  در واقع اصلا تبلیغ کردن جزو اهداف آنها نیست و اگر بتوانند یک جای خیلی کوچکی از اهداف شان را برای تبلیغات در نظر می گیرند . که این کار خیلی اشتباهی است و میتواند ضربه بسیار بزرگی را به استارت اپ  بزند و یا حتی منجرب شکست استارت اپ بشود .
هر کسب وکاری که داریم که استارت اپ باشد و چه استارت اپ نباشد

نیاز به تبلیغات دارد  اگر کسب وکاری یا استارت اپی را دارید  که میخواهید  کار دو ساله را  شش ماه و حتی کمتر طی کند  باید برای آن تبلیغات کنید  تبلیغات مهم ترین  کاری است که مدیر اصلی یا  مدیر تبلیغاتی  هر استارت اپ باید انجام بدهد .

همانطور که میدانید اسنپ و  دیجی کالا  یک استارت آپ موفق ایرانی هستند  آیا  تا به حال دیده اید یک ساعت آنها تبلیغات  شان را متوقف کنند ؟
اگر برای استارت اپ تان تبلیغات  نکنید ممکن است  اصلا شناخته نشوید دیده نشوید آیا میدانید چه تعداد افرادی در حال حاظر به استارت  اپ شما  احتیاج دارند ؟ چرا میخواهید استارت آپ تان را به این افراد معرفی نکنید
میتوانم به جرئت  بگوییم که استارت آپی که تبلیغات ندارد و یا برنامه ریزی برای تبلیغات خود ندارد  قطعا و بدون شک شکست خواهد خورد

بودجه تبلیغاتی

باید برای تبلیغات بودجه مناسبی در نظر گرفت  اگر در ابتدای استارت آپ تان هستید و هنوز آن چنان شناخته نشده اید ( مثلا سه سال اول  فعالیت )  باید بیش از 60 درصد درآمدی که دارید را  صرف بودجه تبلیغاتی برای استارت آپ تان کنید . اگر مبلغی کمتر از این در نظر بگیرید قطعا استارت آپ شما هم مانند سایر استارت آپ های دیگر شکست خواهند خورد .

صرفا  جهت پول

 

اگر وارد تیم های استارت آپی شوید متوجه خواهید شد که بیش تر افراد که وارد این تیم ها شدند  صرفا برای کسب  درآمد وارد شدند جالب است نه !!و در واقع وارد تیم استارت آپی شدند که صرفا و صرفا کسب درامدی را از طریق این راه داشته باشند ؛و هدف دیگری به جز این کار ندارند .

بهانه های زیاد

یک روز که دلار گران می شود !!
یک روز که یک سیاست کاری عوض می شود !!
یک روز که استراتژی قبلی شان جواب نمی دهد !!
بهانه ها سراغشان می آید  تند تند بهانه میگیرند و همین بهانه گرفتند باعث میشود که یا دست از کار بکشند یا انگیزه شان را از دست بدهند ..
اگر استارت آپ های موفق ایرانی هم بخواهند این دلایل را بیاورند آیا  آنها شکست نمیخورند ؟

در هر کاری که باشید ممکن است مشکلات و بهانه هایی برای تان در مروز زمان  پیش بیاید این شما هستید که بتوانید چطور با این مشکلات  دست و پنجه نرم کنید یا نه اصلا برای ان راه کاری بیاید  خیلی از استارت اپ ها  وقتی به مرز شکست  میرسند تازه  رسالت اصلی و کار اصلی شان را در مرز شکست پیدا می کنند .

مدل درآمدی را آتش بزنید

بیش از 30 تا 50 درصد از استارت آپ هایی که هر ساله در ایران شکست میخورند  مدل درآمدی یا بیزینس پلنی خیلی خوبی داشته اند .اگر میخواهید استارت  آپ تان با شکت مواجه نشود  اصلا با مدل درآمدی و بیزینس پلن کار نکنید ..
شاید الان این سوال برای تان پیش آمده باشد که  یعنی دید کلی بر هیچ چیز نداشته باشیم؟

منظورمان این نیست که دیدی بر کاری که میخواهید انجام بدهید نداشته باشید  بلکه در ذهن خودتان در ابتدای کار این موارد را شناسایی کنید و فقط در گوشه ذهن تان آن را قرار دهید.

برای مثال در ابتدای کار پیش بینی کرده باشید که مشتریان بالقوه ما شرکت های x هستند اما وقتی استارت آپ تان را شروع می کنید متوجه خواهید شد که علاوه بر این شرکت های x  شرکت های دیگری نیز مانند y ,n مشتریان شما هستند  . یا اصلا شرکت ها مشتریان شما نیستند و افراد عادی جامعه از استارت اپ شما بیشتر استقبال می کنند .
پس زیاد نباید قبل از شروع استارت اپ و هنگام پیش رفت  استارت اپ خودمان را درگیر این مدل های قالب یا چارچوب در بیاوریم ..

بسیار خوشحال هستیم که تا اینجا همراه ما بوده اید پیشنهاد میکنیم که از مقاله لیست برنامه های ضروری برای کسب وکار اینترنتی دیدن کنید

اگر واقعا استارت اپ تان برای تان مهم باشد  اصلا نباید هیچ کاری را برای یک مدتی بجز کار های استارت آپ انجام دهیدبا خیلی از تیم های شکست خورده استارت آپ ها که صحبت می کنم می گوییند کارهایی که برای استارت آپ مان  داریم انجام میدهیم شاید یک بخش کوچکی از زندگی مان باشد مثلا شاید روزانه یک ساعت برای کار های استارت اپ مان وقت بگذاریم

اگر واقعا میخواهید استارت آپ تان خیلی سریع رشد کند  و شناخته شود باید از باشگاه رفتن  گشت و گذار در اینستاگرام و تلگرام  برای یک مدتی بزنید و صرفا تمرکز تان  روی استارت آپ خودتان باشد .
آیا  حاظر هستید از این کارهای برای مدتی بگذرید و آنها را انجام ندهید

تیم منسجم در استارت آپ

تیم

اگر دنبال مقالات استارت آپی باشید یا مقالاتی را در این حوزه دنبال کنید  حتما میدانید که تیم و تشکیل تیم یک عنصر مهم در استارت آپ است  . و مقالات زیادی را هم شاید  در این حوزه خوانده اید  اما …

در هنگامی که هر استارت اپ میخواهد گروه یا تیم خود را تشکیل دهد همه خوشبینانه به موفقیت استارت آپ شان فکر می کنند و همه ذوق دارند که خیلی سریع  به درآمد های زیادی  خواهند رسید .
اما وقتی مدتی از تشکیل تیم استارت آپی میگذرد همه سرد !! همه نگران  یا   مشکلاتی از قبیل ترک تیم به وجود می آید.

برای مثال یکی از افراد تیم که بخش نیمه مهمی از کار استارت اپ را انجام می دهد تصمیم می گیرد برود در کشور های خارجی زندگی کند .یا در هنگامی که کارای استارت اپ خوب دارد پیش میرود یکی از اعضای تیم متاهل میشود و درگیر زندگی  شخصی اش می شود .

و یا موردی که خیلی پیش می آید در خانم ها متاهل در استارت آپ ها   صاحب یک فرزند ( یا بار دار ) می شود و درگیر فرزند می شود و وقتی هم که فرزند به دنیا  می‌آید خیلی مهم است که بیش از این که وقت برای استارت آپ بگذارد روی فرزند اش وقت بگذارد.

وقتی وارد تیمی می شویم و یک مسولیت را بر عهده میگیریم  شاید لازم باشد دو روز اصلا  نخوابیم یا یک روز 20 ساعت پشت سیستم  کار کنیم  .یا اصلا کار های  استارت آپ را در زمان فری تایم خودمان  انجام دهیم .اما افرادی که در استارت اپ ها حضور دارند اصلا حاضر نیستند با این شرایط کار کنند .

من زمانی که استارت اپ مدیر اینستا را راه اندازی کردم در عید سال 97 سه روز  فقط روزانه دوساعت خواب داشته ام و وقتی کارم را انجام دادم زمانی که روی کیبورد لپ تاپ داشت خوابم میبرد جیرنگ جیرنگ واریزی اولین خرید از استارت اپ برایم آمد و بهترین شکل روی کیبورد لپ تاپ از شدت خستگی خوابم برد .

خیلی از افرادی که در تیم های استارت آپی  حضور دارند یا مدیر تیم های استارت آپی هستند شاید بیش از دو یا چند استارت آپ داشته باشند وهمزمان کار های آن را انجام دهند .
وقتی همزمان روی چند تا کار وقت میگذاریم
-همه چی را مثل آش های مادر بزرگ مان باهم قاطی می کنیم و در واقع آن  چیزی که هم که میخواهیم  هیچکدام از انها درست از کار در نمی آید .

سوشال مدیا

دیده شدن استارت آپ ها خیلی مهم است
یکی از سریع ترین راه  ها برای دیده شدن استارت آپ ها اینترنتی
شبکه های اجتماعی است  کافیست به چند اینستاگرام  استارت اپ ها یک نگاهی بیندازید و ببینید خیلی وقت است که اصلا صفحه شان را بروز نکرده اند و یا اصلا محتواهایی که منتشر کرده اند  معرف استارت اپ شان نمی شود .

به نظر شما چرا استارت آپ های ایرانی با شکست مواجه می شوند در قسمت ((نظرات)) اعلام کنید.

اگر تا به اینجا مقاله از مقاله راضی بودی یه امتیاز بده post
شماره طراح لوگو حرفه ای : 09399743987  ( در موبایل خود ذخیره کنید و در واتساپ پیام دهید) (خانم کوثر) مشاهده 250 نمونه کار طراحی لوگو رایان طرح + آفر ویژه فقط از دکمه زیر  سفارش طراحی لوگو+مشاهده نمونه کارهای لوگو ( کلیک کنید) دانلود رایگان پکیج طراحی لوگو و طراحی ست اداری

امید کریمی

من امید کریمی هستم که بیش از 8 سال است وارد دنیای بازاریابی آنلاین شده ام .. مدیریت تیم رایان طرح طرح رو بر عهده دارم ... یه سبک زندگی متفاوت دارم ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonمشاوره رایگان(کلیک کنید)
ارسال پیام در واتساپ
ثبت سفارش فوری در واتساپ
یکی از متخصصین حرفه ای رایان طرح را انتخاب کنید و شروع به چت با او کنید.
در حال حاضر همه واحد های رایان طرح آنلاین هستند. برای ثبت سفارش و مشاوره همین الان به آن ها پیام بدهید.