مقالات طراحی لوگو

انواع فرمت طراحی لوگو

این روزها انواع مختلفی از فرمت‌های‌ طراحی لوگو برای استفاده طراحان، در نظر گرفته می‌شود که هر یک در جای مناسب، استفاده می‌شوند. در گذشته، لوگوها چندان شناخته شده نبودند؛ اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تقریبا همه مردم با نمادهای تبلیغاتی آشنا شده‌اند. این روزها لوگو در دنیای تجارت و تبلیغات، اهمیت بسیار زیادی یافته و می‌تواند عامل پیشرفت شرکت‌های صاحب برند باشد. اگر شما هم جزو کسانی هستید که برای برندتان نیازمند لوگو هستید، آشنایی با فرمت طراحی لوگو برای تولیدات شما، ضروری است.

در کمتر از 5 دقیقه پاسخگو شما از طریق واتساپ برای سفارش و مشاوره در امور طراحی و تبلیغات هستیم.

فرمت لوگو چیست؟

لوگوها فایل‌های متنوعی دارند و بر اساس کارکرد آنها، ذخیره می‌شوند. برای مثال قرار دادن یک لوگو برای پروفایل اینستاگرام و یا چاپ آن بر روی پارچه، هر کدام فایل‌های متفاوتی دارند که به آنها فرمت لوگو می‌گویند. برای فرمت‌های لوگو، از نرم‌افزارهای خاصی استفاده می‌شود. رستر و وکتور به عنوان مرجع همه فرمت‌های لوگوهای گرافیکی شناخته می‌شوند.

رستر (Raster)

برای طراحی تصویر در فرمت رستر، ارجاع به پیکسل‌های جداگانه، حرف اول را می‌زند. تصاویر رستر در فرمت‌های JPG، PNG و GIF ذخیره می‌شوند. تصویرها و عکس‌هایی که به صورت آنلاین و چاپی می‌بینید و پیکسل آنها بر طبق رزولوشن یا کیفیت تصویر، مشخص می‌شود تصاویر رستر هستند. هر گاه در پایان فایل، این عبارت مشاهده شود، فایل ریستری یا پیکسلی نامیده می‌شود.

تصاویر رستر، قابلیت بزرگنمایی زیادی ندارند، چون با بزرگ کردن تصویر، تار می‌شوند و از کیفیت آنها کاسته می‌شود. برای مثال عکس‌هایی که دور و برتان هستند را ببینید، اگر سایز آنها را بزرگ کنید خواهید دید که تصاویر تار می‌شوند و جذابیت خود را از دست می‌دهند.

وکتور (Vector)

عکس‌هایی که فرمت آنها وکتور است، قابلیت تغییر سایز را دارند و شما هر اندازه که بخواهید می‌توانید آنها را کوچک و یا بزرگ کنید. در این صورت، مشاهده خواهید کرد که عکس بدون این که کیفیت خود را از دست بدهد به راحتی کوچک و یا بزرگ می‌شود. انواع فرمت طراحی لوگوی مناسب در این زمینه، ,PDF EPS AI, ، CDR است. فرمت‌های خروجی لوگو طبق نیاز صاحب برند، طراحی می‌شود و این فایل‌ها مناسب چاپ هستند، زیرا در هنگام چاپ، کیفیت خود را حفظ کرده و با بزرگنمایی از جذابیت آنها کاسته نمی‌شود.

با توضیحات بالا به راحتی می‌توان پی برد که انواع فرمت طراحی لوگو در چه جاهایی استفاده می‌شود. برای ساخت تابلوهای فروشگاه‌ها، چاپ تصاویر بر روی محصولات و بنر و دیگر موارد از فایل وکتور استفاده می‌شود. این فرمت، انعطاف بیشتری دارد و کیفیت تصویر را پایین نمی‌آورد. بهتر است بدانید فایل وکتور به راحتی به رستر تبدیل می‌شود، اما فایل رستر نمی‌تواند خروجی وکتور به دست دهد. این فایل‌ها فرمت‌های جداگانه دارند که هر کدام را برای شما خواهیم گفت.

فرمت‌های رستر

فرمت‌های رستر شامل موارد زیر است:

فرمت JPEG

پرکاربردترین فرمت طراحی لوگو در فایل‌های رستر، JPEG است. این فرمت که به فشرده‌سازی نیز شهرت دارد، مخفف عبارت Joint Photographic Experts Group است. عکس‌هایی که هر روز در گوشی خود استفاده می‌کنید و آنها را به اشتراک می‌گذارید با این فرمت، ذخیره شده‌اند. این فرمت طراحی لوگو، با این که بیشترین استفاده را دارد، اما دارای عیب‌هایی نیز هست که مهم‌ترین آنها این است که با فشرده‌سازی، اطلاعات اصلی تصویر، پاک می‌شود.

فرمت PNG

فرمت PNG برای کارهای دیجیتالی استفاده می‌شود. این فرمت با فشرده کردن اطلاعات اصلی از بین نمی‌رود، یعنی با کوچک شدن فایل، کیفیت آن پایین نمی‌آید. فرمت PNG برای وب‌سایت‌ها، و بلاگ‌ها و فروشگاه‌های آنلاین مناسب است. PNG مختصر شده عبارت Portable network graphics است و به دو شکل PNG-8 و PNG-24 قابل تقسیم است. اختلاف این شکل‌ها با تعداد رنگ‌های آنها مشخص می‌شود. در اولی تعداد رنگ‌ها ۲۵۶ رنگ و در دیگری، تعداد رنگ‌ها ۱۶ میلیون رنگ است. دقت و وضوح رنگ در فرمت PNGزیاد است. از خصوصیات خوب این فرمت طراحی لوگو این است که قابلیت این را دارد که فرمت خروجی لوگو را بدون داشتن پس‌زمینه به متقاضی تحویل دهد.

فرمت GIF

فرمت GIF یکی از فرمت‌های طراحی لوگو در رستر است. این فرمت بسیار پر کاربرد است. GIF مختصر شده عبارت Graphics Interchange Format است که برای طراحی وب سایت‌های مختلف و تصاویر متحرک به کار می‌رود. این فرمت طراحی لوگو، به دلیل رنگ‌های کمی که دارد، برای انیمیشن هم استفاده می‌شود. این فرمت طراحی لوگو بر پایه سیستم‌های RGB در حدود 256 رنگ را ذخیره کرده و قابلیت ایجاد تصاویر متحرک را نیز دارد.

فرمت TIF

این فرمت طراحی لوگو برای فایل‌هایی که باید چاپ شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. حجم خروجی این فرمت، بالا است و این ویژگی سبب می‌شود از محبوبیت لوگو کاسته شود.

انواع فرمت فایل‌های وکتور

فرمت‌های وکتور شامل موارد زیر است:

فرمت PDF

در میان فرمت‌های طراحی لوگو در فایل‌های وکتور، فرمت PDF  بیشترین کاربرد و بیشترین طرفدار را دارد. این فرمت بیشتر برای کتاب‌های الکترونیکی استفاده می‌شود و مختصر شده عبارت Portable Document File است. این فرمت طراحی لوگو بیشتر برای لوگوهایی استفاده می‌شود که نیاز بیشتری به ویرایش دارند. در این فرمت، تصویر اصلی تغییر نمی‌کند و کیفیت طرح نیز مناسب است.

فرمت SVG

از فرمت SVG بیشتر برای طراحی سایت استفاده می‌شود. در این فایل، تمام چیزهایی که طراح سایت برای ایجاد یک فایل گرافیکی، نیاز دارد، می‌توان پیدا کرد. از مزایای استفاده از این فرمت، عدم نیاز به پس زمینه، بارگذاری آسان، کیفیت بالا و حجم کم فرمت است. برای طراحی این فرمت از زبان‌های برنامه نویسی بهره برده‌اند.

فرمت AI

این فرمت طراحی لوگو، از لحاظ کاربرد، شباهت زیادی به فرمت PDF  دارد. این فرمت با استفاده از نرم‌افزار ایلاستریتور قابل ویرایش و اجرا است، از این رو محبوبیت چندانی بین طراحان و گرافیست‌ها ندارد. در این فرمت طراحی لوگو، در هنگام ذخیره‌سازی، نیاز به وارد کردن سایز نیست.

فرمت EPS

این فرمت طراحی لوگو برای انتقال لوگو به کار می‌رود. در این فرمت طراحی لوگو هر چه تصویر بزرگتر شود کیفیت تصویر، قابل تغییر نیست. از این فرمت برای چاپ لوگو در اندازه‌های کوچک و یا بزرگ، مانند کارت بیزینس یا بنر تبلیغاتی، استفاده می‌شود. در مجموع می‌توان گفت ۳۷ نرم‌افزار برای ذخیره و تبدیل این فرمت وجود دارد.

طراحی لوگو با کدام فرمت و خروجی بهتر است؟

استفاده از انواع فرمت طراحی لوگو، با نوع کار شما ارتباط مستقیم دارد. یعنی بر طبق اینکه لوگوی شما چه نوعی است و برای چه کاری استفاده می‌شود، فرمت مناسب طراحی لوگو را انتخاب کنید. اگر کار شما به شکلی است که لوگوی آن تنها باید در فضای وب نمایش داده شود، بهتر است از نسخه PNG و  JPGاستفاده کنید. بهتر است نسخه وکتور لوگو به کارفرما تحویل داده شود تا در صورت نیاز، بتواند به راحتی تغییرات لازم را در آن، بر روی لوگوی خود بدهد.

اگر کار طراحی لوگوی شرکت و کسب و کارتان را به تیم مجرب و متخصص رایان طرح بسپارید، آنها طبق نیاز برند شما، فرمت طراحی لوگو را انتخاب کرده و خروجی آن را بر روی هر یک از فایل‌های وکتور که به آن نیاز دارید، به شما تحویل می‌دهند. اگر خروجی خاصی مد نظر شماست بهتر است با تیم رایان طرح در میان بگذارید. تیم متخصص رایان طرح تلاش می‌کند لوگوی شما را به بهترین شکل و با فرمت استاندارد و مناسب، طراحی کرده و آن را در اختیار شما بگذارد. در صورت نیاز می‌توانید از طراح لوگو درخواست کنید که خروجی لوگو را بر طبق همه فرمت‌های وکتور به شما تحویل دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
ارسال پیام در واتساپ
مکالمه را شروع کنید
یکی از متخصصین حرفه ای رایان طرح را انتخاب کنید و شروع به چت با او کنید.