آموزش سئو

چگونه سئو کارحرفه ای شویم؟

چگونه سئو کارحرفه ای شویم؟ یک جمله‌ی ساده نیست و پشت آن هدفی بزرگ است که اگر به دنبال یافتن جواب آن هستید باید راه زیادی را طی کنید تا در نهایت به یک سئو کار تبدیل شوید. اگر می خواهید به یک سئوکار حرفه ای تبدیل شوید، ابتدا باید از با تجربه ها الگو بگیرید. پیشنهاد می کنیم که با مشاوره سئو در مجموعه رایان طرح تجربه خود را در زمینه سئو سایت بالا ببرید.

مطمئنا اگر در حال خواندن این مقاله هستید، با کلمه سئو یک آشنایی نسبی دارید و اهمیت سئو در کسب و کار های اینترنتی را می دانید. در این مقاله تمام چیزی که برای سئو کار شدن، لازم دارید را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار دادیم.

مفهوم سئو و سئو کار را درک کرده اید؟

قبل از این که از خود سوال کنیم که چگونه سئو کار شویم، باید برای چند سوال مهم پاسخ هایی درست داشته باشیم و هدف خود را درست انتخاب کرده باشیم. اگر از شما بپرسند که سئو یعنی چه و سئو کار باید دارای چه ویژگی های باشید، چه پاسخ می دهید، یا اگر از شما سوال شود چرا می خواهید یک سئو کار باشید، چه پاسخی می دهید؟ در ادامه به این چند سال پاسخ خواهیم داد.

اهمیت سئو در کسب و کارهای مجازی

کسب و کار های مجازی برای موفق شدن، نیاز به دیدن دارند و کسب و کار می تواند دیده شود که در نتایج اولیه گوگل حضور داشته باشد، اما مگر در صفحه ی اول گوگل چند سایت می تواند نمایش داده شود و اصلا کاربران چند سایت را برای نیاز خود دنبال می کنند؛ اغلب کاربران برای پیدا کردن نیاز خود، فقط به 3 سایت در صفحه اول گوگل مراجعه می کنید و اگر نتواند مشکل و نیاز خود را حل کنند این گردش در وب را تا انتهای صفحه ی اول ادامه می دهند. توجه به این نکته بسیار مهم است که درصد بسیار کمی از افراد به صفحات دیگر گوگل نیز مراجعه می کنند بسیار الزامی است.

نقش سئو در این پازل بسیار اهمیت دارد زیرا اگر قرار است سایت شما در صفحه ی اول گوگل به نمایش دربیاید، باید از سئوی خوبی برخوردار باشد و تمام قوانین سئو در آن رعایت شود. به بیان دیگر به جای اینکه روی ظاهر سایت تمام وقت خود را تلف کنید، به فکر زیر ساخت (سئو) سایت خود که باعث رشد درست شما می شود، باشید.

چرا می خواهید سئو کار شوید

واقعیت این است که پاسخ به این سوال را نمی توان در یک جمله خلاصه نمود، زیرا هدف هر فردی با دیگری متفاوت است و هر فردی با توجه به یک دلیل یا دلایلی متفاوت قصد، سئو کار شدن دارد. قبل از هر کاری باید هدف خود از سئو کار شدن را پیدا کنید. شما می توانید در انتهای مقاله اهداف خود از سئو کار شدن را با ما از طریق کامنت در میان بگذارید.

چگونه سئو کار شویم؟ 10 مرحله برای سئو کار شدن

به بخش اصلی مقاله رسیدیم، همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شده، هدف این از نگارش این مقاله بررسی سئو نیست و هدف آن چگونه سئو کار شدن. برای سئو کار شدن باید مراحل متعددی را پشت سر بگذارید که هر مرحله در قوی شدن شما تاثیر به سزایی دارد و بعد از گذراندن تمام مراحل شما تبدیل به یک سئو کار حرفه ای می شوید. در ادامه تمام مراحلی که برای سئو کار شدن لازم است را بررسی می کنیم.

 1. همواره به دنبال مهارت باشید

کسب مهارت یکی از مهم و ابتدایی ترین ویژگی هر سئو کاری است. توجه داشته باشید، سئو امری پیچیده و سختی بوده که تنها با چند کلیک انجام نمی شود. در این حرفه ای جمع آوری مهارت به صورت روزانه می تواند به فرد در رسیدن به موفقیت بسیار تاثیر گذار باشد. توصیه ما این است که همواره به دنبال بهترین دوره های سئو باشید تا بتوانید در این زمینه خود پیشرفت کنید.

 1. اصطلاحات رایج سئو را یاد بگیرید

سئو حاوی چندین اصطلاح مهم است که هر سئو کاری باید آن را بشناسد و در آن به درک کافی رسیده باشد. توجه داشته باشید که دانستن این اصطلاحات یکی از مشخصه های اصلی یک سئو کار است. از مهم ترین اصطلاحات سئو می توان به موارد زیر اشاره نمود.

کلمه کلید (KEYWORD)

کلمه کلیدی مهم ترین بخش سئو است که تمام استراتژی های شما برای افزایش رتبه‌ی سایت حول محور این کلمه می چرخد. به بیان ساده تر کلمه کلید یعنی شما قرار است با چه عباراتی در گوگل رتبه کسب کنید و اصولا این کلمات کلید موفقیت کسب و کار شما را تضمین می کنند.

سئوی داخلی (OnPage)

به تمام فعالیت های سئو که با هدف بهبود سایت و جذب مخاطب انجام می شود، سئوی داخلی می گویند. سئوی داخلی دارای بخش های مختلفی که به وسیله آن می توان یک سایت را به رتبه‌ی بسیار خوبی رساند، اما در کنار سئوی داخلی باید به فکر سئوی خارجی نیز بود. از مهم ترین قسمت های سئوی داخلی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • عناوین
 • ساختار URL
 • متاتگ
 • محتوا
 • سرعت و سایز وب سایت
 • دیتای ساختار یافته
 • بهینه سازی تصاویر
 • و …

سئوی خارجی (OffPage)

فعالیت هایی که خارج از سایت توسط بک لینک ها در راستای بهبود قدرت سایت (آتوریتی) انجام می شود. از مهم ترین فعالیت های سئوی خارج می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ایمیل مارکتینگ
 • رپورتاژ آگهی
 • لینک گرفتن از سایت های دیگر با داشتن یک محتوای جذاب
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • و …

محتوا (Content)

مهم ترین قسمت هر سایتی که باعث رشد چشمگیر آن میشود، محتواست. مهم ترین استراتژی های سئوی شما باید در قسمت محتوا قرار داده شود. به بیان دیگر تمام چیزی که می تواند شما را به سمت موفقیت برساند، تولید محتوای هدفمند است که کاربر را به سایت شما جذاب می کند.

بک لینک (Back Link)

در قسمت سئوی خارجی گفته شد که با استفاده از روش های مختلف بک لینک سازی شما می توانید برای وب سایت خود اعتبار جمع کنید. اگر بخواهیم دقیق تر بگویم، بک لینک فرآیندی که طی اون با استفاده از روش های مختلف لینک سازی به گوگل ثابت می کنیم که وب سایت ما دارای اعتبار بالایی و باید در صفحه ی اول گوگل حضور داشته باشد.

عنوان (Title)

یکی از مهم ترین قسمت های سئو و تولید محتوا، انتخاب عنوان جذاب و راغب که خواننده را به وب سایت شما جذب کند. عنوان ها می توانند کاربر شما را راغب به خواندن کنند یا در ابتدای کار او را پشیمان نمایند، از این رو نباید از انتخاب درست عنوان چشم پوشی کرد.

خزنده‌ی گوگل (Creawler)

خزنده‌ی گوگل وظیفه بررسی صفحات مختلف سایت ها را داشته و با استفاده از الگوریتم هایی که داخل اون نوشته شده، صفحات را رتبه بندی و داخل گوگل می دهند. توجه داشته باشید که این ربات ها بسیار دقیق هستند و از این رو شما باید آشنایی کامل با الگوریتم های آن‌ها را داشته باشید.

نقشه سایت (Site Map)

نقشه‌ی سایت به کار خزنده های گوگل را داخل صفحات شما راحت تر می کنند و به همین دلیل با سرعت بیشتری در صفحات گوگل ایندکس می شوید.

لینک سازی داخلی

منظور از لینک سازی داخلی، فرآیندی که در محتوای وب سایت با استفاده از کلمات کلید مشخص به مقالات یا برگه های دیگر سایتمان لینک دهی انجام می دهیم. با استفاده از این روش در حینی که کاربر در حال مطالعه یکی از مقالات شماست، او را به مقالات و قسمت های دیگر سایت می کشانید تا بتوانید رتبه‌ی این سایت ها را نیز افزایش دهید.

لینک سازی فالو و نوفالو

دو روش لینک دهی که به گوگل توضیح می دهد من را دنبال کن یا دنبال نکن. توجه داشته باشید که برخلاف باور عموم که فقط از لینک های فالو استفاده می کنند، باید از لینک های نوفالو استفاده کنید تا لینک دهی شما بسیار طبیعی تر جلوه کند.

الکسا (Alexa)

الکسا یکی از مهم ترین سایت های فعال در گوگل که بقیه سایت ها را با در نظر گرفتن فاکتورهای متنوعی رتبه بندی می کند. الکسا سایت ها را بر اساس رتبه جهانی و داخلی (کشوری) هر سایت رتبه بندی می کند و اطلاعات بسیار مهمی درباره هر سایت به ما می دهد. با استفاده از ابزار الکسا می توان سایت های رقیب را آنالیز کرد و استراتژی های بعدی سایت را بالا آمدن، پیاده سازی نمود.

 1. عوامل کلیدی در رتبه بندی را بشناسید

عوامل و مولفه ی های اصلی رتبه دهی گوگل می تواند کمک شایانی به شما در طراحی استراتژی های بهتر کند. به یاد داشته باشید که گوگل به دنبال بهترین صفحات برای رتبه بندی در صفحات اول است و این یعنی اگر قرار که در این صفحات جای پیدا کنید، باید این فاکتورهای مهم را شناخته و استراتژی درستی برای آن پیاده سازی کنید.

ارتباط (Relevance)

این مورد تعیین می کند که صفحات شما با چیزی که کاربر جستجوی می کند به چه میزان مرتبط است. به عنوان مثال زمانی که کاربر جستجو می کند «قیمت کوله پشتی» مسلما گوگل به دنبال مطالبی می گردد که به این کلمه کلید ارتباط داشته باشند و مواردی که بی ربط را به کاربر نمایش نمی دهد.

البته گوگل فقط کلمه کلیدی جستجو شده را با صفحات سایت مطابقت نمی دهد و محتوای صفحه نیز بسیار مهم است، به بیان ساده تر زمانی که جستجو می شود «قیمت کوله پشتی» مسلما فرد به دنبال قیمت کوله پشتی است نه مطالب آموزشی استفاده از کوله پشتی.

اعتبار (Authority)

همان‌طور که در بخش بک لینک های گفته شده، اعتبار سایت به وسیله‌ی بک لینک های به وجود می آید، پس می توان نتیجه گرفت این گزینه بیشتر با بک لینک های شما سرکار داشته باشد. دومین نتیجه ای که می توان از اعتبار بدست آورد این است که باید به دنبال بک لینک های با کیفیت بود و نه هر نوع بک لینکی.

درجه‌ی مفید بودن یا کاربر پذیری (Utility)

هدف کلی گوگل نمایش بهترین صفحات از هر نظری است و اگر شما میخواهید در این صفحات قرار بگیرید باید یک محتوای بسیار عالی تولید کنید که از هر نظر بتواند نیاز کاربران را رفع نماید. برای اینکه بتوانید محتوای غنی تولید و نشر دهید، می توانید مهم ترین رقبای آن حوزه را تحلیل و طبق استاندارد های آن ها محتوا تولید کنید.این تحلیل رقبا واقعا یک علم تخصصی است که در دوره های سئو به شما آموزش میدهند. و ما در خدمات سئویی که انجام می دهیم نیز رقیب هایی آن سایت را نقاط ظعف و نقاط قوت آن را استخراج می کنیم و در سایت اصلی آن ها را پیاده سازی می کنیم.

 1. نویسندگی یاد بگیرید

مطمئنا تا الان دیگر به اهمیت محتوا پی برده اید، پس اگر می خواهید یک سئو کار حرفه ای باشید، قبل از هر کاری باید محتوا نویسی را یاد بگیرد. توجه کنید که هر چقدر هم موارد سئو را رعایت کنید، اما محتوای ارزشمند نداشته باشید، نمی توانید به موفقیت برسید.

 1. به طراحی سایت مسلط شوید

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کار سئو کاران، تسلط به زبان های برنامه نویسی می باشد تا در زمانی که مشکلی از هر جهت برای سایت به وجود آمد توانایی حل آن ها را داشته باشند. حداقل توانایی که یک سئو کار حرفه ای باید در زمینه کد نویسی بلد باشد، تسلط کامل بر HTML و CSS و تسلط بر JS و PHP است. این موارد حداقل چیزی که یک سئوکار باید بلد باشد و موارد دیگر مانند Ajax به عنوان مزیت حساب می شود.بهترین منابع برای شروع برنامه نویسی را از این مقاله بخوانید.

 

 1. منابع خود را بروز نگه دارید

الگوریتم های گوگل به طور مرتب در حال بروزرسانی هستند و ممکن مواردی که الان در افزایش رتبه بندی نقش داشته باشند، بعد از بروز شدن یک الگوریتم و آمدن الگوریتم دیگر نه تنها تاثیر در سئو نداشته باشند، بلکه باعث اثر منفی نیز شوند. بروز بودن یک سئو کار برای قوی ماندن آن سئو کار از هر چیز دیگر مهم تر است.منابع فارسی ایرانی نیز وجود دارندکه شما میتوانید به آن ها مراجعه کنید و منابع خودتان را بروز نگه دارید. به همین خاطر ما قبلا در اکادمی رایان طرح یک مطلب در خصوص 8 سایت برتر آموزشی نوشته ایم که میتوانید روی باکس زیر کلیک کنیدو مطالعه کنید.

[irp posts=”1012″ name=”8 سایت آموزشی برتر”]
 1. بازاریابی یاد بگیرید

سئو یک علم و کسب و کاری پررونق است که همواره در حال پیشرفت بود و افراد بیشتری را به سمت خود جذب می کنند، از این رو اگر قرار است همیشه به سمت موفقیت بروید و پیشرفت کنید باید بتوانید در این بازار گسترده برای خود شغل بسازید و این کار تنها در توان افرادی که بازاریابی بلد باشند.

 1. خلاقیت داشته باشید

خلاقیت یکی از محرکه های اصلی موفقیت است و فرقی ندارد در چه کسب و کاری باشد. همان‌طور که در قبل تر نیز گفته شد، سئو نیز یک کسب و کار پر رونق بوده و خلاقیت می تواند موتور رونق این کسب و کار را افزایش داده و فرد را به یک سئو کار حرفه ای تبدیل کند. گوگل همواره از خلاقیت خوشش می آید و زمانی که خلاقیت شما توسط بقیه کپی شود، یعنی اعتبار برای شما و این یک موفقیت بزرگ است.

 1. توانایی آنالیز داشته باشید

آنالیز کردن را می توان یکی از مهم ترین ویژگی های یک سئو کار حرفه ای دانست. دلیل این موضوع وجود سایت های بسیار قدرتمند رقیب است که در حوزه های مختلف دارای اعتبار بالایی هستند. زمانی که یک سئو کار توانایی آنالیز وب سایت های رقبا را داشته و بر اساس آن برای سایت خود استراتژی تهیه نماید و به موفقیت برسد، می توان فهمید که این سئو کار به یک فرد حرفه ای تبدیل شده.

 1. از نظرات بقیه سئو کاران بهره ببرید

یک مسئله هیچ زمان فراموش نکنید، سئو کاران دیگر درحالی که رقبای شما هستند، بهترین مرجع یادگیری نیز می تواند باشند. فرض کنید که با یک مشکل بسیار بزرگ در سایت خود مواجه هستید و از حل آن عاجز مانده‌اید. در این زمان باید از تجربیات بقیه سئو کاران استفاده کنید، زیرا مطمئنا قبل از شما نیز سئو کاران دیگری به این مشکل خوره‌اند و به سادگی می تواند به شما در حل مشکلتان کمک کنند.

چگونه سئو کار حرفه ای شویم؟

حالا به این رسیده ایم که چگونه سئو کار شویم؟درآمد سئو چقدر است؟

یکی از بهترین منابع برای سئو سایت MOZ است که بهترین مقالات سئو را به زبان انگلیسی قرار می دهد. پیشنهاد می کنیم از این سایت در راستای یادگیری استفاده کنید. از موضوع خارج نشویم، طبق نظر MOZ مراحل پیشرفت یک سئو کار به شرح زیر است.

 • سئو کار مبتدی و تازه کار: 1 سال فعالیت و مطالعه در زمینه سئو
 • سئو کار معمولی: 2 سال فعالیت و مطالعه در زمینه سئو
 • سئو استراتژیست: 3 تا 4 سال فعالیت و مطالعه در زمینه سئو
 • مدیر سئو: 4 تا 6 سال فعالیت و مطالعه در زمینه سئو
 • سئو کار نخبه: بیش از 6 سال فعالیت و مطالعه در زمینه سئو

6 سال برای تبدیل شدن به یک سئو کار حرفه ای زمان لازم، پس عجله نکنید و نخواهید راه پرپیچ و خم سئو کار شدن را در یک روز بروید، چون تنها نتیجه گمراهی و شکست خودتان است و از این زمان برای قوی کردن خود استفاده کنید. پیشنهاد ما این که این زمان را صرف آموزش و جمع آوری رزومه کنید تا در آینده به یک سئو کار حرفه ای تبدیل شوید.

جمع بندی

چگونه سئو کارحرفه ای شویم؟ یک موضوع داغ در جوامع امروزی است که قدرت و اهمیت سئو و کسب و کار های مجازی را درک کرده اند. یک حقیقت وجود دارد و آن هم این است که دیگر کسب و کار فیزیکی نمی تواند به موفقیت سابق عمل کنند و این موضوع هر روز در حال پررنگ تر شدن. وقتی که به حرف بیل گیتس «در آینده دو کسب و کار وجود دارد، اول کسب و کار های مجازی و دوم کسب و کارهایی که دیگر وجود ندارند» فکر می کنم به این حقیقت ترسناک بیشتر اعتقاد پیدا می کنم و به شما توصیه می کنم اگر نمی خواهید جزو افرادی باشید که در زمان شکوفایی اینترنت از غافله عقب می ماند، همین امروز به فکر خود باشید و مسیر پیشرفت در سئو را شروع کنید.

امید کریمی

من امید کریمی هستم که بیش از 8 سال است وارد دنیای بازاریابی آنلاین شده ام .. مدیریت تیم رایان طرح طرح رو بر عهده دارم ... یه سبک زندگی متفاوت دارم ...

4 دیدگاه

 1. سلام واقعا فکر نمیکردم ک بعد از 6 سال میشه ی سئو کار حرفه ای شد و فکر مبکردم ک کمتر از اینا باشه مرسی بابت مطالب خوبتون خیلی از جوابای سوالامو گرفتم فقط ی سوال داشتم ، برای دیده شدن سایت بیشتر بهتره ک محتوای خوبی داشته باشیم یا سئو خوب؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا