آموزش سئو

پروپوزال سئو (راهنمای نوشتن پروپوزال سئو)

در این پست چه می خوانید؟

پروپوزال سئو

پرپوزال سئو چیست؟

پرپوزال سئو یک راه فروش یک آژانس سئو است تا مشتری آینده خود را در مورد پیشنهاد ، تخصص برای حل چالش های آنلاین / سئو مشتری متقاعد کند.

بنابراین اکنون شما چشم اندازهای جدیدی را دراختیار دارید که می خواهید خدمات سئو خود را در اختیار چه کسی قرار دهید ، تنها آنچه شما نیاز دارید یک پیشنهاد فروش جامع است که به شما کمک می کند خدمات سئو خود را به طرزی برجسته ترسیم کنید.

ما قصد داریم به شما نکاتی شگفت انگیز ارائه دهیم تا پروپوزال سئو شما را دربین پروپوزال های سئو دیگر متمایز کنید

 1. مشاوره اولیه: قبل از اینکه حتی شروع به نوشتن پروپوزال سئو خود کنید ، حتماً بنشینید و درباره نیازهای آنها با چشم اندازهای خود صحبت کنید.
 2. تحقیقات اولیه: با توجه به اطلاعاتی که  مشتری به شما ارائه می دهد ، با تحقیقات اولیه خود شروع کنید.
 3. یک پیشنهاد سئو قابل تنظیم ایجاد کنید: ما به شما پیشنهاد می کنیم هر فرصت دیگری را پیدا کنید تا قالب پروپوزال سئو خود را مطابق با نیازهای احتمالی خود سفارشی کنید. راهکارها و ترفندهای خاصی را به آنها ارائه دهید که به آنها در رسیدن به هدفشان کمک می کند.
 4. موارد موردی را درج کنید: با خدمات سئو ، خریداران گاهی اوقات نیاز به کمک دارند تا بفهمند خدمات شما با شرایط آنها یا مشکلاتی که روبرو هستند متناسب است. و یک کیس استادی  به طور کامل نوشته شده داستانی است که در مورد چگونگی خدمات شما در زمینه بهبود مشتری و تأثیر مثبت آن بر رشد  کسب و کار وی صحبت می کند.

هدف از پرپوزال سئو چیست؟

پروپوزال کلا دو هدف دارد که عبارتند از

 • خواننده را ترغیب کنید که خدمات سئو شما برای کسب و کار شان ارزشمند است.و شما را بجای رقیب های تان انتخاب کند.
 • برای متقاعد کردن خواننده که شرکت سئو  شما یکی از بهترین شرکت ها  برای مشتری شما است.

هر زمان که می خواهید مشتری جدید بگیرید یا مشتری فعلی دارید که مجموعه جدیدی از خدمات سئو را از شرکت شما می خواهد ، می توانید از پرپوزال سئو استفاده کنید.

صاحبان کسب و کار ها  معمولاً از چندین آژانس سئو درخواست می كنند تا تصمیم بگیرند كه بهترین گزینه برای نیازهای سئو آنها چه شرکت یا مجموعه ای است . پروپوزال سئو به صاحبان کسب و کار ها کمک می کند تا خیلی سریع  تصمیم گیری کنند و کار خود را به یک شرکت سئو واگذار کنند.

پرپوزال حرفه ای سئو

مرحله 1: چند سوال از مشتری خود بپرسید

در  اولین قدم در روند نوشتن پروپوزال هیچ ارتباطی با نوشتن ندارد. درعوض ، می خواهید از مشتری خود چند س prospال بپرسید.

هدف از این مرحله این است که بفهمید مشتری موردنظر شما واقعاً به چه کمکهایی نیاز دارد.

1. چرا شما میخواهید سایت خود را سئو کنید؟

ممکن است چیزی مانند این را بشنوید:

 • چون سئو بیشتر منجر می شود
 • فروش بیشتر
 • بازدید بیشتر با کیفیت خوب به سایت شما
 • سوالات بیشتر ایمیل / تلفنی
 • بازگشت سرمایه بیشتر

و در اینجا توجه داشته باشید که اگر مشتری تعداد معیارهای پوچ مانند قرار گرفتن در رتبه اول  گول را برای برخی از کلمات کلیدی یا افزایش ترافیک ارگانیک بدون اهداف تجاری مرتبط (با نام مستعار ، سایر تبدیل ها یا فروش) ذکر کند ، ممکن است قبل از قرار داد و قدم های بعدی به برخی از آموزش ها نیاز داشته باشند .

2. مشتری ایده آل شما چیست و بزرگترین نقاط درد مربوط به محصول / خدمات شما چیست؟

شما دریافت می کنید:

 • مهمترین اطلاعات جمعیتی ، روانشناسی و / یا مخاطب شناسی مشتریان ایده آل آنها
 • چالش ها و / یا نقاط درد آنها.

3. 3 رقبای برتر شما چه کسانی هستند؟

از آنها بخواهید یک لیست از سایت رقیب ها به شما بدهند. یا نام یک یا سه رقیب خود را به شما بگوییند و شما نام رقیب ها را در گوگل سرچ کنید تا بتوانید به سایت رقیب های مشتری خود دست پیدا کنید

پرسیدن نام سه رقیب کار بسیار خوبی است ، اما اگر وب سایت های بیشتری را به عنوان نزدیکترین رقبای خود در نظر می گیرند ، از آنها بخواهید که مابقی سایت ها را به شما معرفی کنند.

4- کلمات کلیدی که دوست دارید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید کدام کلمات هستند؟

مشتری به شما ممکن است چند کلمه کلیدی به شما بدهد. شما به عنوان سئو کار حتما سریع آن ها را یادداشت  کنید چون برای قدم های بعدی به آن ها احتیاج داریم.

5- آیا تا به حال در وب سایت خود سئو انجام داده اید یا این اولین بار است؟

ممکن است چیزی مانند این را بشنوید:

 • “بله ، من قبلا سئو روی سایت خود انجام دادم و  خودم یا شخص دیگری روی سئو سایت ما کار کرده است .”
 • “نه ، این اولین بار من است.”

بهترین راه برای ایجاد یک پیشنهاد موفقیت آمیز سئو برای مشتری خود ، متناسب سازی قسمت های خاصی از پیشنهاد خود با توجه به نیازهای آنها است.

راهنمای نوشتن پروپوزال سئو

مرحله 2: هر بار چرخ را اختراع نکنید

همه ما می دانیم که نوشتن یک پروپوزال سئو می تواند ساعت ها طول بکشد. و اگر هنوز به دنبال نوشتن یک پروپوزال  منحصر به فرد برای هر یک از مشتریان  خود از اول هستید ، دست نگه دارید ، ممکن است  این کار عملی نباشد. صرفا ابداع هر چرخ از اول امکان پذیر نیست

در عوض ، شما باید بر ایجاد یک قالب پروپوزال سئو متمرکز شوید که هر زمان که بخواهید مشتری جدید خود را ارائه دهید ، می توانید آن را سریع ویرایش کنید. تمپلیت یا همان قالب باید شامل (حداقل) عناصر زیر باشد:

مرحله 3: خلاصه اجرایی قاتل را بنویسید

اکنون که در مورد چشم انداز خود اطلاعاتی را بدست اوردید نوبت  به این مریسد که و قبول کردید که قرار نیست هر بار برای هر سایتی ما پرو پوزال جدایی بنویسیم ولی یک سری موارد تکراری هستن  ، وقت آن است که آستین ها را بالا بزنید و دست به قلم شوید.

آماده اید؟ در اینجا مهمترین قسمت پروپوزال  شما برای سئو ارائه می شود: خلاصه اجرایی.

می دانید که چشم اندازهایتان شلوغ است. ممکنه که کارفرمای  که تصمیم نهایی را می گیرد وقت ندارد که کل  فایل پروپوزال  شما  را بخواند. از این رو خلاصه اجرایی: این اطمینان را می دهد که شما به آنها خلاصه ای از پیشنهاد خود می دهید.

برای نوشتن یک خلاصه اجرایی قدرتمند از ساختار زیر کپی کنید:

مسئله / نیاز / هدف

شما باید خلاصه اجرایی خود را با برجسته کردن نکات درد احتمالی شروع کنید. شما باید بتوانید درک کنید که کسب و کار آنها را می فهمید و از اهدافی که می خواهند به آن برسند آگاه هستید.

این یک فرصت عالی برای باز کردن با یک عنوان پررنگ است که در آن جمله ای مانند: “شما سزاوار بازدید با کیفیت بالاتر از وب سایت خود هستید.”

و مثلا میتوانید خلاقیت به خرج بدهید و سر صحبت را با یک تیتر جذاب شروع کنید مانند : شما لایق این هستید که بازدید سایت خودتون رو ببرید بالا  و درامد بیشتری رو نسبت به رقیب های خود کسب کنید (‌مثلا زنگ خور)‌

نتیجه مورد انتظار

در اینجا ، می خواهید تأثیر حل مسئله ای را که در بخش اول شناسایی کرده اید ، توصیف کنید. اما یادتون باشه  که زمان آن نیست که خیلی به جزئیات بپردازیم.

درعوض ، باید کاملاً بر این نکته متمرکز شوید که آنها با در نظر گرفتن راه حل سئو کارها  در کسب و کار خود می توانند به چه اهدافی برسند. به عنوان مثال ، “هنگامی که سایت شما را با محتوای ارزشمند و دعوت به اقدام درست  سئو کردیم به شما قول میدهیم که لینک یک تا پنج گوگل در یک همه کلمات کلیدی شما برای شما باشد. ‘.

بررسی اجمالی رویکرد

اکنون وقت آن است که مشخصات استراتژی خود را پر کنید (اما دوباره ، مختصر):

 • اگر هدف آنها افزایش جریان ارگانیک به کسب و کار آنلاین  آنهاست ، نحوه دستیابی به هدف آنها را مشخص کنید.
 • فقط در 2-3 خط به یک چشم انداز کلی از تاکتیک هایی که پیشنهاد می کنید بدهید. به عنوان مثال ، می توانید مواردی مانند تولید محتوا ، متا تگ ها ، بک لینک و غیره را ذکر کنید.

با یک فراخوان روشن برای عمل بسته شوید

مرحله بعدی را در مراحل خرید در حال حاضر مشخص کنید ، در صورتی که این تنها صفحه خوانده شده توسط تصمیم گیرنده است.

مرحله 4: محصولات قابل تحویل خود را لیست کنید

اینجاست که می توانید جزئیات فنی را در مورد چگونگی کمک به خدمات سئو شما به کسب و کار مشتری بدست آورید. در این بخش ، به آنها نشان خواهید داد که واقعاً می دانید چگونه نقاط اصلی درد آنها را حل کنید.

خدمات مشخصی را که در پیشنهاد شما ارائه می شود بنویسید:

 1. بررسی های اولیه : بررسی  محتوا ، بررسی بک لینک ها ، بررسی کلمات کلیدی ، بررسی سایت و غیره
 2. تحقیق در مورد کلمات کلیدی : تجزیه و تحلیل کل روند تحقیق در مورد کلمات کلیدی و ابزار تحقیق در مورد کلمات کلیدی که استفاده می کنید
 3. تجزیه و تحلیل رقبا : فرایندی را که می خواهید برای پیگیری رقبای مشتری و استراتژی های سئو آنها استفاده کنید ، بیان کنید.
 4. نوشتن محتوا : به سرعت رویکرد خود را برای تغییر محتوای وب سایت مشتری جستجو کنید تا آن را برای جستجوی  گوگل بهینه کنید.
 5. ایجاد لینک : روندی را که برای ایجاد لینک دنبال می کنید ، ابزاری که برای تجزیه و تحلیل بک لینک استفاده می کنید و غیره
 6. گزارش سئو : توضیح دهید که تیم شما چند بار گزارش های سئو را ارسال می کند و اینکه آیا اینها با هم در یک جلسه تکراری بررسی می شوند یا خیر.

پروپوزال سئو سایت

مرحله 5: به آنها نشان دهید که می توانید کار سئو سایت آنها را بر عهده بگیرید.

بهترین راه برای نشان دادن به مشتری چیست که می توانید با توسعه و اجرای استراتژی سئو  ضربه محکم و ناگهانی به اهداف تجاری وی برسید؟

به سادگی با نشان دادن چند نمونه از کارهایی که قبلاً انجام داده اید ، به آنها نشان دهید. و این بخش همه چیز در مورد آن است. اینجاست که شما باید نمونه کارهای خود را به آنها با دلیل و مدرک اثبات کنید.

در اینجا یک ساختار ساده وجود دارد که شما باید برای بلد کردن کارهای گذشته خود دنبال کنید:( یعنی به مشتری خود ثابت کنید که اون تنها و اولین مشتری شما نیست و مشتری های قبل از اون هم با مشکلاتی که در زیر براش بیان می کنید درگیر بوده )‌

 • معرفی ساده مشتری چه کسی است. مشتری قبلی خود را بصورت خیلی ساده معرفی کنید  (نکته حرفه ای: مشتری ای از صنعت مشابه انتخاب کنید ، اما نه یک رقیب مستقیم.)
 • شرح کوتاهی از وضعیت ، مشکلات و ناامیدی مشتری قبل از شروع کار برای وی.
 • خلاصه ای از راه حل های پیشنهادی شما برای سئو سایت آنها که برای حل مشکل ارائه داده اید.
 • شرح نتیجه نهایی: قبل و بعد. یعنی اسکرین شات هایی یا امار هایی بیاورید مثلا امار سرچ کنسول  قبل و بعد را در پرپوزال بیاورید.
 • و در نهایت یک خلاصه توضیحاتی ارائه دهید که شما روی سایت آنها  کار کردید چه اتفاقی افتاده است (‌مثلا بازدید سایت یا فروش بیشتر سایت اتفاق افتاده است)‌

مرحله ششم: جدول زمانی بسازید

این بخشی است که شما انتظار دارید که تاکتیک های مختلف با چه سرعتی نتیجه بدهند.

قبول دارید که سئو واقعا یک کار سریع بازدهی دار نیست ؟ در واقع ، ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتیجه واقعی بگیرید – حتی اگر همه کارها را درست انجام داده باشید.

و به همین دلیل است که ترسیم یک جدول زمانی واقع بینانه می تواند شما را از پیشنهادات رقابتی دور کند.

به عنوان مثال ، جدول زمانی خود را بین فعالیت های یک بار ، مانند راه اندازی حساب Google Search Console و فعالیت های مکرر ، مانند ایجاد بک لینک سالم ، نوشتن محتوا ، بهینه سازی کلمات کلیدی و غیره تقسیم کنید.

پروپوزال بهینه سازی سایت

مرحله هفتم: پیشنهادی ارائه دهید که آنها نتوانند آن را رد کنند

این بخش تقریباً به اندازه خلاصه اجرایی مورد اهمیت هست. پس با دقت باید این بخش رو تنظیم کنید.

به جای اینکه آن را “قیمت گذاری” بنامید ، می توانید ارزش خود را با مراجعه به بخش “هزینه های تعامل” یا “سرمایه گذاری” نام گذاری کنید.

همچنین ممکن است بخواهید چندین “بسته” مختلف ارائه دهید تا مطمئن شوید مشتری می تواند دقیقاً همان چیزی را که نیاز دارد انتخاب و انتخاب کند. شما می توانید این اطلاعات را در یک جدول ارائه دهید تا مقایسه و سنجش گزینه های مختلف برای مشتری آسان تر باشد.  مثلا پکیج طلایی با فلان مشخصات و … n  تومان و پکیج نقره ای با فلان مشخصات  n-100 تومان

 

مرحله 8: کاری نکنید که آنها حدس بزنند چه کارهایی باید بعد انجام دهند

خیلی واضع در مورد اونچه که بعداز خوندن این پروپوزال اتفاق میفته صحبت کنید . در واقع راه رو به مشتری خود تون نشون بدید بگید بعداز این  خوندن این پرپوزال ما با شما قرارداد تنظیم می کنیم یا فلان کار رو می کنیم در حقیقت قدم بعدی را به آن نشان دهید که مشتری سردر گم نشود.

 • قرارداد رسمی برای شما ارسال می کنیم
 •  سپس مبلغ اولیه فاکتوری که برای شما ایجاد کردیم را پرداخت کنید.
 • و کار شما رو استارت میزنیم

مرحله 9: پیشنهاد عالی خود را ارسال کنید

خب  خسته نباشید ! پروپوزال شما بالخره آماده است و زمان ارسال آن برای مشتری است.  کافیست پرپوزال خود را بصورت پی دی ای اف یا فایل ورد برای مشتری بصورت ایمیل یا واتساپ ارسال کنید. و بعداز ارسال پیگیری های لازمه را انجام بدهید تا تبدیل به مشتری شما بشود .

 

امید کریمی

من امید کریمی هستم که بیش از 8 سال است وارد دنیای بازاریابی آنلاین شده ام .. مدیریت تیم رایان طرح طرح رو بر عهده دارم ... یه سبک زندگی متفاوت دارم ...

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا