جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چرا باید لوگو داشته باشیم؟ (دلایل اصلی)

در این مقاله به سوال چرا باید لوگو داشته باشیم؟ می پردازیم تا اگر در حال راه اندازی یک کسب و کار هستید و به موفقیت آن فکر می کنید، اهمیت طراحی لوگو منحصر به فرد برای موفقیت در کسب و کار را درک کنید. تعجب نکنید یک کسب و کار با لوگوی آن شناخته می شود و هرچقدر این لوگو مرتبط و جذاب تر باشد کاربر را بیشتر به خود جذب می کند. در ادامه به طور کامل به دلایل داشتن لوگو می پردازیم.

لوگو چیست؟

لوگو نماد هویت بصری یک کسب و کار است که هدف آن برقراری ارتباط قوی با ذهن مخاطب و جذب مخاطب به سمت خود هستند. باید بدایند لوگو فقط یک تصویر نیست که صرفا کسب و کارها از آن برای نماد خود استفاده کنند. لوگو یک مفهوم و باور است که اهداف یک شرکت را نمایان می سازد. لوگو ها دارای مفاهیم پیچیده ای از یک شرکت هستند که می تواند در سبک و سیاق های متفاوتی نظیر یک عکس، علامت، سمبل، نوشته و غیره به نمایش دربیایند.

ویژه شما 

دانلود رایگان : با دانلود کاتالوگ پکیج بهاره ست اداری می توانید از تخفیف های لحاظ شده آن ویژه فصل بهار استفاده کنید.برای دانلود روی دکمه های زیر کلیک کنید.

دانلود رایگان کاتالوگ مشاهده نمونه کارهای طراحی لوگو

مزیت داشتن لوگو

دلیل اهمیت و کاربرد بالای لوگو

در نگاه اول به یک کسب و کار، تنها چیزی که نظر کاربر را جذب می کند لوگوی این شرکت است. اگر به شکلی خلاقانه طراحی شده باشد، کاربر را به خود جلب می نماید. لوگوی یک شرکت نماد میزان قدرت این شرکت است. اگر به شکلی ناقص، بی ربط و ضعیف طراحی شده باشد باعث کاهش قدرت آن کسب و کار می شود. البته این تنها دلیل اهمیت داشتن لوگو نیست و در ادامه به چند دلیل مهم تر نیز اشاره می کنیم.

1) شناخته شدن برند

لوگو مهم ترین عامل شناخت یک برند بوده و در موفقیت آن نقش به سزایی دارد. اگر با استراتژی های یک شرکت برای تبلیغات آشنا باشید، متوجه می شوید که تمام کسب و کارها قسمت عظیمی از تبلیغات خود را به وسیله ی لوگو و تحت لوگو انجام می دهند. تا شناخته شوند و دلیل این موضوع هم بسیار مشخص است. لوگو تنها یک شکل نیست بلکه معرفی کننده آن شرکت است.

2) رقابتی حرفه ای

داشتن یک لوگوی بسیار قوی به کسب و کار شما کمک می کند. تا رقیبانی که در این زمینه هیچ فعالیت نداشته یا ضعیف عمل کرده اند را پشت سر بگذارید. مطمئنا اگر لوگوی یک شرکت موفق را ببینید زودتر آن را می شناسید تا اسم یک برندی که لوگوی آن را ندیده‌اید.

لوگوهای محبوب

3) جذب و دفع مشتری

یک لوگوی قدرتمند مانند آهن ربا همه‌ی کاربران را به کسب و کار شما جذب می کند. یک لوگوی ضعیف مشتریان زیادی را از کسب و کار شما دور و به سمت شرکتی می فرستد که در این زمینه موفق باشد. به شخصه یکی از دلایل و ملاک های انتخابم برای خرید گرافیک، لوگوی شرکت جی فورس (GeForce) است که بسیار زیبا بوده و کاربر را به خود جذب می کند.

4) افزایش اعتماد نسبت به شرکت یا کسب و کار شما

با داشتن یک طراحی لوگو حرفه ای می توانید ارتباط مثبتی با مخاطبان خود برقرار نمایید و اعتماد آن ها را جلب کنید. زمانی که لوگو را ماندگار و زیبا طراحی کنید می‌ توانید اعتماد را به مخاطبانتان انتقال دهید. تا مخاطبان شما را با یک لوگوی خاص بشناسند و همیشه به برند پابرجا و قابل اعتماد شما اعتماد کنند. تنها ثبت نام برند کافی نیست بلکه باید یک تصویری از برندتان در ذهن مخاطبان حک کنید. تا شما را با همان نام و تصویر زیبا که متعلق به کسب و کارتان است بشناسند.

5) شناساندن ماهیت برند شما

لوگو نشان دهنده ماهیت شما و کسب و کارتان است. شما با استفاده از لوگو می توانید شرکت و کسب و کار خود را به دیگران نشان داده و بشناسانید. در تجارت جهانی و بازار رقابتی شما نمی توانید بدون لوگو کسب و کار خود را در ذهن مخاطبان ماندگار کنید و خودتان را به آن‌ ها بشناسانید. لوگو تنها شما را به افرادی که در محدوده شما هستند نمی شناسند. بلکه می تواند در سطح جهانی هم یک ابزار برای معرفی کسب و کار شما و شما باشد.

6) جلب توجه مخاطبان به شما

اگر از عناصر طراحی لوگو بهره ببرید می‌ توانید لوگوی طراحی کنید که جذابیت لازم را برای جلب مخاطبان داشته باشد. لوگو ابزار مناسب برای شناخته شدن و رشد کسب و کار شما می باشد.

7) کسب و کارتان را خاص می کند

لوگو، شرکت شما و محصولات و خدمات شما را نسبت به دیگر رقیبانتان مجزا و متفاوت می کند. نشان می دهد چقدر کسب و کار شما خاص و منحصر به فرد است.

8) افزایش جذابیت بصری برند

اگر لوگوی شما جذابیت بصری لازم را داشته باشد و به نحوی درست و زیبا طراحی شود می تواند احساس بی نظیری به مخاطبان منتقل کند. آن ها از تصویری از برند شما یا همان لوگوی کسب و کارتان در تبلیغات و شبکه های اجتماعی حس خوبی بگیرند.

لوگو یک نقاشی نیست!

لوگو باید در یک شرکت طراحی لوگو حرفه ای طراحی شود تا تاثیرگذاری بهتری داشته باشد. چه جایی بهتر از رایان طرح که دارای تیم حرفه ای است. از آنجایی که لوگو یک عنصر بصری می باشد، خیلی از افراد فکر می کنند لوگو یک نقاشی بوده و توسط یک هنرمند کشیده شده است. درحالی که لوگو هویت یک کسب و کار که با اهداف و استراتژی های مختلفی که سیاست های شرکت برای موفقیت حکم می کنند، نقش بسته.

استانداردهای انتخاب و طراحی لوگو

لوگو یک شکل ساده نیست که به صورت اتفاقی ساخته و مانند یک چیز بی ارزش که فقط به صورت اجباری توسط یک کسب و کار برای قرار گرفتن در محصولات آن کسب و کار ارائه شود. لوگو هویت، هدف، بیان و تمام چیزی است که یک کسب و کار باید ارائه دهد. شرکت های بزرگ به صورت اتفاقی لوگوی خود را طراحی نمی کنند (البته استثنا نیز وجود دارد مانند شرکت ماک) و روان شناسی عمیقی پشت این لوگو ها وجود دارد که باعث موفقیت کسب و کار می شود. از این رو در انتخاب لوگو باید تمام موارد زیر به دقت رعایت شود.

 1. تناسب لوگو با محصولات

از لوگو برای ارائه محصولاتی که می فروشید استفاده کنید و به شکلی عمل کنید که یک کاربر زمانی که لوگوی شما را ببیند متوجه شود که کار شما دقیقا چیست یا حداقل آشنایی نسبی با آن پیدا کند. یادتون باشه هر رنگ، شکل و متنی که در لوگوی شما وجود دارد باید نمایان گر یک قسمت از برند شما باشد و نه مسائل بی ربط، اگر کار شما تولید پوشاک است نمی توانید از عکس یک حیوان در لوگوی خود استفاده کنید، چون ربطی به کار و محصولات شما ندارد.

 1. ساده و قابل فهم باشد

یکی از مواردی که به شدت باعث ضعف در طراحی لوگو می شود، پیچیدگی بسیار در آن است که افراد فکر می کنند به هر میزان که این لوگو پیچیده تر باشد می تواند کاربر بیشتری را جذب کند. درست پیچیدگی خوب است اما نه به قدری که کاربر را گیج کرده و حس اعتماد را در او از بین ببرد. به لوگوی بیشتر کمپانی های بزرگ مانند اپل نگاه کنید که چقدر ساده اما در عین حال پیچیده هستند؛ این نوع پیچیدگی مناسب ذهن کاربران است و آن ها را به کسب و کار شما جذب می کند.

 1. هویت برند خود را در نظر بگیرید

لوگو باید به شکلی طراحی شود که هویت برند را به نمایش بگذارد و باعث تبلیغات برند شما شود. انتخاب یک لوگوی قدرتمند و ارتباط تنگاتنگ آن با هویت برند شما باعث موفقیت های چشمگیری از طریق جلب اعتماد مشتری می شود.

 1. انتخابی کنید که نیاز به تعویض مکرر نداشته باشد

خیلی از افراد به صورت موقت و بدون هیچ هدفی لوگوی کسب و کار خود را انتخاب می کنند و مجبور می شوند لوگوی خود را در فواصل زمانی کوتاه عوض نمایند و نمی توانند به یک انتخاب واحد و درست برسند که همین امر باعث عدم موفقیت آنها می شود. لوگو را باید به شکلی طراحی نمود که اگر قرار است، طراحی آن بعدا به دلایل مختلف نظیر توسعه شرکت تغییر نماید، بتوان در این تغییرات از بخش های اصلی لوگو همچنان استفاده کرد تا کاربر راحت تر بتواند با این لوگوی جدید ارتباط برقرار کند.

 1. رنگ های درست را انتخاب کنید

رنگ ها تاثیر مختلفی در زندگی روزمره دارند که یکی از مهم ترین این تاثیرات در انتخاب لوگو می باشد، مانند هر چیز دیگری در انتخاب لوگو نیز باید به سراغ رنگ های درست رفت و رنگی را انتخاب نمود که مرتبط با تمام عوامل در برند شما باشد، پیشنهاد می کنیم به سراغ ترکیب رنگی بروید که نه تنها مرتبط به کارتان باشد، بلکه لوگوی شما را در ذهن کاربر درج نماید.

انواع لوگو

انواع لوگو

طراحی لوگو بر اساس استفاده از نوشتار، سمبل و غیره به گروه های زیر تقسیم می شود که هر شرکت بر اساس سیاست های خاص خود یک یا ترکیبی از چند مدل را انتخاب می کند.

 • لوگوی ترکیبی (استفاده از نوشتار و تصویر)
 • لوگو تایپ (استفاده از نوشتار)
 • لوگو مونوگرام (استفاده از حرف اول برند)
 • نماد (سمبلیک)
 • لوگو تصویری (استفاده از آیکون، سمبل و پیکتوگرام)

طراحی لوگو توسط چه کسی انجام می شود

برای طراحی لوگو هیچ محدودیت وجود ندارد و هر فردی که بتواند با برنامه های گرافیکی مثل فتوشاپ و ایلوستریتور کار کند، می تواند طراحی لوگو انجام دهد. این حرف کاملا درسته، ولی من اعتقاد دارم اگر قرار کسی طراحی لوگو انجام بده باید یک استراتژی درست برای طراحی لوگو داشته باشه و نه فقط یک نقاشی بدون هیچ ماهیتی طراحی کنه، لوگو قراره معرف و هویت شرکت باشه نه توانایی شرکت در کشیدن نقاشی با برنامه های گرافیکی.

هزینه طراحی لوگو چقدر است؟

هزینه طراحی لوگو به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان هیچ قیمت ثابتی برای آن مشخصی کرد. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت طراحی لوگو می توان به طراح، میزان پیچیدگی و نوع لوگو اشاره نمود. البته طبق تجربه ی ما هزینه طراحی لوگو بیشتر به خود طراح و میزان هزینه که شرکت می خواهد انجام دهد بستگی دارد.

چرا طراحی لوگوهای ارزان به صرفه است؟

یک ذهنیت غلط و رایج برای طراحی لوگو این است که حتما باید هزینه بسیار زیادی بکنیم تا لوگوی خوبی داشته باشیم و موفق شویم. اما حقیقت چیزی دیگری است. هزینه ی لوگو زمانی ارزش دارد که لوگو بر اساس یک استراتژی درست و توسط طراح لوگو حرفه ای و تانجام شود که هدف نهایی آن، موفقیت شرکت است. پیشنهاد می کنم به جای اینکه دنبال گران ترین طراح گرافیک باشید، به دنبال یک استراتژی درست در کنار یک لوگوی ارزان باشید.

معروف ترین لوگوهای دنیا چقدر هزینه کرده اند؟

بزارید مطلب بالا را با مثال هایی از بهترین شرکت های دنیا و لوگوهاشون براتون ثابت کنم. در لیستی که در ادامه اضافه می کنم، قیمت لوگوهایی شرکت های بسیار معروف دنیا مانند گوگل وجود دارد که با کمترین هزینه، بهترین لوگوی ممکن را طراحی کرده اند.

نایک: 35 دلار معادل 770 هزار تومان

توییتر: 15 دلار معادل 330 هزار تومان

پپسی: 1 میلیون دلار معادل 22 میلیارد تومان

بی بی سی: 1 میلیون 800 هزار دلار معادل 39.5 میلیارد تومان

نکته ی جالب این لیست هزینه طراحی لوگوی BBC که در عین سادگی چه هزینه زیادی داشته و لوگوی گوگل که کاملا رایگان بوده، نمی دونم چرا حس می کنم طراح لوگوی BBC کلاه بردار بوده، البته قیمت ها با توجه به قیمت دلار الان معادل سازی شده و نمی توان هزینه دقیق این لوگو ها را در زمان طراحی معادل سازی نمود.

طراحی لوگو در رایان طرح

همان‌طور که در قبل نیز گفته شد، در انتخاب و طراحی لوگو باید به دنبال یک استراتژی درست در کنار قیمتی ارزان باشید که رایان طرح تمام این موارد را برای شما در نظر گرفته است. ارائه بهترین قیمت در کنار بهترین خدمات ضامن موفقیت شما در کسب و کار خود است. تیم رایان طرح، لوگویی را برای شما طراحی می کند که بتوانید با آن نه تنها هویت برند خود را به همه نمایش دهید بلکه ذهن مشتری را درگیر خود کرده و همواره در ذهن او نقش ببندید.

قیمت طراحی لوگو ارزان در رایان طرح

قیمت و هزینه طراحی لوگو، بستگی به طرح و نوع لوگوی شما دارد. ولی به شما اطمینان می دهیم، لوگویی که برای شما طراحی می شود با بهترین کیفیت و کمترین هزینه به دست شما می رسد. اگر در لوگو اشکالی وجود داشته باشد، توسط متخصصین سایت طراحی لوگو “رایان طرح” ویرایش می شود. در ضمن ما به مشتریان خود ضمانت بازگشت وجه می دهیم تا در صورتی که از کار حاصله ناراضی بودند، بدون هیچ مشکلی بتوانند هزینه خود را پس بگیرند.

4.2/5 - (4 امتیاز)

0 دیدگاه دربارهٔ «چرا باید لوگو داشته باشیم؟ (دلایل اصلی)»

 1. محمد جواد

  سلام خوبید؟
  من این مقاله طراحی لوگو تون رو خوندم! و فهمیدم که چرا باید لوگو داشته باشیم؟
  تتازه با سایتتون اشنا شدم عالی هستید …..

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا باید لوگو داشته باشیم؟

چرا باید لوگو داشته باشیم؟

فهرست مطالب

ویژه شما 

دانلود رایگان : با دانلود پکیج بهاره ست اداری و لوگو می توانید از تخفیف های لحاظ شده آن ویژه فصل بهار استفاده کنید.برای دانلود روی دکمه های زیر کلیک کنید.

دانلود رایگان کاتالوگ


نمونه طراحی لوگو

مکالمه را شروع کنید

اگر تلگرام دارید، همکاران آنلاین در تلگرام و اگر واتساپ دارید به همکاران آنلاین در واتساپ را انتخاب کنید

همه روزه در واتساپ پاسخگو هستیم، درحال حاضر همه کارشناسان در تلگرام و واتساپ آنلاین می باشند.

مریم صفرلو - گرافیست

مریم صفرلو

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست)

سارا پالیزدان - گرافیست

سارا پالیزدان

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست)

کاملیا محمدزاده - طراح سایت

کاملیا محمدزاده

واحد طراحی سایت

اگر برای چرا باید لوگو داشته باشیم؟ (دلایل اصلی)

نیاز به کمک دارید با فیلترشکن روشن روی پروفایل یکی از همکاران کلیک کنید

مریم صفرلو - گرافیست

مریم صفرلو

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست)

سارا پالیزدان - گرافیست

سارا پالیزدان

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست)

کاملیا محمدزاده - طراح سایت

کاملیا محمدزاده

واحد طراحی سایت