تاریخچه‌ لوگو استقلال با گذشت زمان

history of esteghlal logo

با بررسی تاریخچه لوگو استقلال درمی‌یابیم که این لوگو تغییرات زیادی در آن اعمال نشده است و در بین این سال‌ها تنها ۶ بار مورد تغییر و تحول قرار گرفته است. لوگوی ابتدایی استقلال در سال ۱۳۲۴ با تأسیس کلوب دوچرخه سواران طراحی شد، این لوگو به دلیل فعالیت‌های عمده‌ای دوچرخه سواری که در این کلوب انجام می‌شد، تصویر یک دوچرخه سوار درون قابی شبیه به سپر در حال رکاب زدن بود، طراحی شده بود. در زیر تصویر دوچرخه سوار تاریخ تأسیس باشگاه به میلادی درج شده بود، این طراحی لوگو تا سال ۱۳۲۸ و تغییر نام باشگاه به نام تاج، روی لباس بازیکنان و پرچم‌ها و نشان‌های تیم‌های این باشگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

با تغییر نام این باشگاه لوگوی آن نیز تغییر کرد و تصویر دوچرخه سوار به یک تاج سلطنتی که در بین ۴ حلقه المپیادی خودنمایی می‌کرد و شبیه به تاج پهلوی بود تغییر پیدا کرد.در این لوگو در کنار حلقه‌های کناری تاج، حروف تا و ج به رنگ طلایی درج شده بود و در زیر حلقه‌ها حرف تاج با حروف لاتین که به رنگ آبی بود نوشته شده بود.

در سال ۷۹ باشگاه استقلال تصمیم به تغییر لوگو گرفت، لوگوی جدید این باشگاه تصویر یک دلفین سفید بود که از آب به بیرون پریده است و در حال شوت کردن یک توپ فوتبال بود، در بالای تصویر دلفین اسم استقلال به لاتین و تاریخ تأسیس باشگاه به میلادی درج شده بود.

روند طراحی لوگو استقلال
طراحی لوگو تیم استقلال

این لوگو به دلیل ناکارآمدی و نامفهومی فقط یکسال مورد استفاده قرار گرفت و لوگوی قبلی جایگزین آن شد.

لوگو قبلی این بار دستخوش تغییراتی شد، با اضافه شدن نام استقلال به صورت لاتین و فارسی و تاریخ تأسیس باشگاه به درون حلقه‌های اصلی و اضافه شدن دو ستاره طلایی به بالای حلقه لوگو استقلال به شکل امروزی خود درآمد.

آشنایی مختصر با باشگاه استقلال

آیا می‌دانستید که باشگاه استقلال در ابتدا یک کلوب دوچرخه سواری بود؟! کلوب دوچرخه سواران پس از مدتی توسط فردی به نام پرویز خسروانی به یک باشگاه ورزشی بزرگ تبدیل شد، در این باشگاه ورزشی رشته‌های متنوعی همچون فوتبال وجود داشت.

این برند فوتبال با عنوان تاج به فعالیت خود ادامه داد و پس از پیروزی انقلاب نام آن به استقلال تغییر یافت؛ به طور کلی تیم فوتبال استقلال امروزه ما با ادغام دو تیم شهاب و نادر تشکیل شد و سپس با نام تیم فوتبال دوچرخه سواران شروع به رقابت کرد.

لوگو تیم فوتبال استقلال
آشنایی با تیم استقلال

بررسی سیر و تکامل لوگو استقلال

همانطور که گفتیم لوگو استقلال تنها سه بار مورد تغییر قرار گرفته است، لوگو ابتدایی به شکل یک دوچرخه سوار بود، لوگو دوم شباهت بسیاری به لوگوی کنونی استقلال داشت و لوگوی سوم به شکل یک دلفین بود که پس از مدتی جای خود را به لوگوی پیشین داد و تغییراتی نیز در آن اعمال شد.

آخرین لوگو طراحی شده استقلال، لوگویی انتزاعی است، لوگوهای انتزاعی بسیار پیچیده ولی در عین حال ساده هستند، در این نوع طراحی اشکال هندسی و رنگ و فونت‌ها به خلاقیت زیاد طراح لوگو بستگی دارد.

سیر تکامل لوگو استقلال به صورت آهسته و پیوسته و در طول سال‌های طولانی انجام شده است، با بررسی تاریخچه لوگو استقلال درمی‌یابیم که مؤسسان و مدیران این باشگاه با توجه به خواسته‌ها و اهداف خود پیش رفته‌اند و طراحی لوگو استقلال را اصولی انجام داده‌اند‌.

به خوبی می‌دانید که لوگوها هویت و نماینده هر برند هستند و می‌توان با نگاهی به تاریخچه آن به تمام زیر و بم‌های داستان یک برند دست پیدا کرد، بنابراین با بررسی سیر و تکامل لوگو استقلال درمی‌یابیم که طراحی لوگو حرفه ای استقلال نمایانگر قدرت، مدیریت و ثابت‌قدمی این برند است.

معنا و مفهوم لوگو استقلال
هویت تیم بازی استقلال

بررسی فونت و رنگ در طراحی لوگو استقلال

لوگو استقلال از همان ابتدا بارنگ‌های آبی و سفید طراحی شده است.آبی در علم روانشناسی انتقال‌دهنده اعتماد، آرامش و دوستی است، استفاده از این رنگ در لوگو استقلال برای زنده کردن احساسات بیننده مورد استفاده قرار گرفته است.سفید به معنای جوانی و پاکی است و مفهوم وحدت و خلوص و کارآمدی را به بیننده منتقل می‌کند.

رنگ طلایی به معنای وفور نعمت و اشرافیت است، طراح لوگو به این جهت این رنگ را در این طراحی به کار برده است که ارزشمندی دستاوردهای تیم در میادین داخلی و خارجی را به مخاطبان نشان دهد.با بررسی فونت این لوگو درمی‌یابیم که فونت در لوگو استقلال محوریت اصلی نیست و فقط صرفاً جهت اطلاع‌رسانی استفاده شده است.

طراح در طراحی لوگو فونت آن را نیز با سایر بخش‌ها هماهنگ کرده است، مثلاً در کلمه استقلال هیچ خط شکسته‌ای وجود ندارد و با نگاهی دوباره به لوگو درمی‌یابیم که در طراحی نیز از هیچ خط شکسته‌ای استفاده نشده است، این نوع فونت حس دوستی، جوانی، وحدت و اطمینان خاطر را به مخاطبان انتقال می‌دهد.

رنگ های بکار رفته در لوگو استقلال

مفهوم لوگو استقلال

مفهوم لوگو استقلال دارای معانی عمیق و گسترده‌ای است، رنگ، فونت و اشکال هندسی به کار رفته در این نوع طراحی همگی با دقت و خلاقیت انجام شده است و برای انتقال پیامی خاص طراحی شده است.کادر اصلی لوگو استقلال به شکل دایره و شبیه به یک توپ فوتبال است، اما طراح سعی کرده است تا مفاهیم اصلی را درون این کادر قرار دهد.سه حلقه درون این قالب وجود دارند که به جهت ادای دین به لوگوی قبلی یعنی لوگو دوچرخه سوار طراحی شده است.

تصویر توپی در این طراحی دیده می‌شود که با سرعت شوت شده است، این تصویر نیز نمایانگر قدرت و جنگندگی بازیکنان است که در زمین بازی برای پیروزی می‌جنگند.در این طراحی حلقه‌هایی شبیه به حلقه‌ های المپیک که در هم تنیده است قرار دارد که نشانگر دنیای ورزش و پیروزی و موفقیت است و به عبارتی می‌توان گفت طراح لوگو با این طراحی قصد داشته است که دستاوردها و پیروزی‌های تیم استقلال را به همگان نشان دهد.

سفارش طراحی لوگو در رایان طرح

جمع بندی

طراحان لوگو تیم استقلال در طراحی آن از ظرافت و خلاقیت زیادی استفاده‌ کرده‌اند، به همین دلیل امروزه این لوگو طرفداران بسیاری دارد و دارای جذابیت بین افراد است.امروزه اکثر طراحان لوگو، برای طرفداران تیم استقلال اقدام به طراحی لوگو استقلال می‌کنند، این افراد از لوگو استقلال برای کارآفرینی خود تبلیغات انجام می‌دهند.اگر می‌خواهید لوگو تیم خود را طراحی کنید میتوانید به رایان طرح مراجعه کنید، می‌توانید با ثبت سفارش طراحی لوگو از شرکت رایان طرح لوگوی درخواستی خود را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مکالمه را شروع کنید

یکی از متخصصین رایان طرح را انتخاب کنید و شروع به چت با او کنید

همه روزه در واتساپ پاسخگو هستیم در حال حاضر همه کارشناسان آنلاین می باشند

مریم صفرلو

مریم صفرلو

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست )

 کلیک برای هدایت به واتساپ 

کوثر صرام

کوثر صرام

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست )

 کلیک برای هدایت به واتساپ 

گرافیست مریم بدرلو

مریم بدرلو

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست )

 کلیک برای هدایت به واتساپ 

کاملیا محمدزاده - طراح سایت

کاملیا محمدزاده

واحد طراحی سایت و سئو (طراح سایت )

 کلیک برای هدایت به واتساپ