مقالات طراحی لوگو

تاریخچه لوگو پرسپولیس

غول فوتبال تهران چندین بار در طول سال‌ها لوگو خود را تغییر داده است. “تاریخچه لوگو پرسپولیس” بسیار جالب است! از سال 2004، یکی از بارزترین ویژگی‌های طراحی لوگو آن، پرنده افسانه‌ای دو سر هما است که توسط یک بدن به هم متصل شده است تا ستونی معروف در تخت‌جمشید را تکرار کند. یک جام در بالای بدنه به‌عنوان به رسمیت شناختن دستاوردهای باشگاه قرار دارد.

پرسپولیس در سال 2012 و در آستانه هفتاد و چهارمین دربی تهران مقابل رقیب بزرگ خود استقلال، یک‌بار دیگر لوگو را به‌روز کرد. این نسخه سپر شکل که امروزه دیده می‌شود، نام تخت‌جمشید را به دو زبان فارسی و انگلیسی نیز دارد.

ویژه شما:
دانلود رایگان : با دانلود کاتالوگ پکیج بهاره ست اداری می توانید از تخفیف های لحاظ شده آن ویژه فصل بهار استفاده کنید.برای دانلود روی دکمه های زیر کلیک کنید. دانلود پکیج تابستانه طراحی لوگو+ ست اداری  مشاهده بیش از 250 نمونه کار دیگر

به زبان ساده و در ابتدایی‌ترین حالت، مفهوم لوگو یعنی نمادهایی که در انها از تصویر و متن استفاده شده است و به ما کمک می‌کنند برندهایی را که دوست داریم شناسایی کنیم. اما آنها می‌توانند خیلی بیشتر معنا و یا نشانه باشند! طراحی لوگو ارزان و خوب، سنگ بنای برند شماست. این به مشتریان کمک می‌کند تا بفهمند شما چه‌کاری انجام می‌دهید، چه کسی هستید و برای چه چیزی ارزش قائل هستید. این مسئولیتی است که این تصویر کوچک تقبل کرده است!

درباره‌ی تاریخچه برند پرسپولیس

پرسپولیس درواقع یک باشگاه فرهنگی ورزشی است که از تیم‌های دیگری مانند تیم فوتبال بانوان، امید، نونهالان، نوجوانان و همچنین تیم دوم یا آماتور تشکیل شده است که ما برند پرسپولیس را با تیم فوتبال جوانانش می‌شناسیم. این باشگاه فوتبال در ژانویه 1963 توسط علی عبده (مالک باشگاه بولینگ عبده) در پایتخت ایران تأسیس شد.

این برند که گاه با نام‌هایی مانند ارتش سرخ، سرخ‌ها، قرمزها و قرمزپوشان شناخته می‌شود، رنگ قرمز را به نماد معروف خود تبدیل کرده است و همه ایرانی‌ها با دیدن قرمز، بار دیگر به یاد برند پرسپولیس افتاده‌اند.

این برند در طول تاریخ ایران دستخوش تغییرات زیادی شده و از انقلاب 57 صاحبان متعددی به خود دیده است، بااین‌وجود دو ویژگی اصلی خود یعنی قرارگرفتن در لیست برتر لیگ و همچنین رنگ قرمز را همواره حفظ کرده است.

برند پرسپولیس یک برند محبوب در انظار عمومی به‌حساب می‌آید، اما اگر نگاهی به تاریخچه لوگو پرسپولیس و بنیان‌گذاران آن بیندازیم، ردپای مقامات بلندپایه و سلطنتی را در شکل‌گیری این برند می‌بینیم.

یکی از پرطرفدارترین تیم‌های شناخته‌شده در آسیا، تیم پرسپولیست است که در بین این تیم‌ها

  • دالیان چین
  • الهلال عربستان

بیشترین محبوبت را توانسته است کسب کند.

تاریخچه برند پرسپولیس

تاریخچه‌ی باشگاه پرسپولیس

  1. باشگاه فوتبال شاهین در سال 1321 توسط عباس اکرامی با نام قبلی همایون تهران تأسیس شد. او معلم بود و با کمک تعدادی از دانش‌آموزان جوان با شعار اول اخلاق، دوم درس، سوم ورزش شروع به فعالیت نمود.
  2. شاهین در دهه 40 به اوج محبوبیت رسید، اما برخی اتفاقات فدراسیون فوتبال ایران و روزنامه کیهان ورزشی (مهم‌ترین روزنامه ورزشی آن زمان) را پیشروی خود قرارداد. اختلاف بین آنها بیشتر شد و باعث شد که سازمان ورزش و تفریحات ایران در 18 تیر 1346، دو روز پس از پیروزی 3 بر یک شاهین در مقابل باشگاه تهران جوان، شاهین را منحل کند. پس از انحلال شاهین، هواداران لیگ را ادامه ندادند. زمانی که شاهین منحل شد چندین باشگاه مانند پاس، راه‌آهن و عقاب به دنبال جذب بازیکنان شاهین بودند که این به معنای ازهم‌پاشیدگی تیم بود. اما آنها قبول نکردند.
  3. عبده (مؤسس تیم پرسپولیس) از آمریکا به ایران او بوکسوری معروف بود. عبده از مدت‌ها قبل به فکر ایجاد تیم فوتبال پرسپولیس بود و تیم فوتبال را نیز ایجاد کرده بود که تیمی ضعیف در دسته دوم باشگاه‌های کشور محسوب می‌شد و یکی از اعضای محبوب و ماندگار آن است. پس از انحلال شاهین، با درایت امیرمسعود برومند و رایزنی‌های مرحوم دهداری، تعدادی از بازیکنان سابق شاهین به تیم دسته دومی پرسپولیس پیوستند و با جم آبادان (که در آن زمان تیم معروفی بود) بازی کردند. همه اعضای شاهین به پرسپولیس پیوستند و محبوبیت شاهین بلندپرواز را به پرسپولیس اهدا کردند.
  4. بنیاد مستضعفان و جانبازان در سال 1365 باشگاه پرسپولیس را تحت پوشش قرارداد و نام آن را به (آزادی) تغییر داد اما پس از مدت کوتاهی بنیاد از اداره باشگاه خودداری کرد و در این زمان به دلیل موقعیت باشگاه، سازمان تربیت‌بدنی مدیریت آن را بر عهده گرفت و نام آن را به (پیروزی) تغییر داد که هنوز هم در میدان‌های ورزش به همین نام حضور دارد.

تاریخچه لوگو پرسپولیس را در ادامه می‌بینید.

سیر تکامل لوگو پرسپولیس

در طول سال‌ها، نشان‌های تخت‌جمشید همواره از هنر هخامنشی که در باقی‌مانده‌های این اثر تاریخی یافت می‌شود الهام گرفته شده است. اولین لوگو باشگاه یک فروهر بود. نماد فروهر در تاریخ ایران باستان زرتشتی که به نماد زندگی شهرت دارد، شخصیتی مردانه را به شکل شیر که همان آنزو است با دو بال باز و حلقه‌ای در دست‌نشان می‌دهد. یک خدای بال‌دار زرتشتی. در وسط یک قاب خلاقانه از گل‌های نیلوفر قرمز (از نشان تیم شاهین الهام گرفته شده بود) قرار داشت نام باشگاه را در خود جای‌داده بود. درحالی‌که این لوگو خیلی خلاقانه نبود، اما جذابیت خاصی داشت.

آرم‌های بعدی فروهرها را حذف کردند و ترجیح دادند از دیگر عناصر معماری موجود در تخت‌جمشید مانند موجودات حکاکی شده در بالای سرستون‌های آن استفاده کنند. یک جام نیز اضافه شد. طرح‌های جدیدتر در تسخیر قدرت تخت‌جمشید به‌عنوان یک مکان، با ستون‌های سر به فلک کشیده و مجسمه‌های پر ابهتش، بهتر عمل می‌کردند. بااین‌حال آنها روح نداشتند. آنها موضوع معماری را به معنای واقعی کلمه با خطوط خام ساخته شده و با ضخامت ضربه‌های مختلف درک کردند. اما در آخرین لوگو، آنها از سپر استفاده کردند. درحالی‌که هیچ اشکالی در جستجوی الهام در سطح جهانی وجود ندارد، این سبک تاجیک پیوند کاملاً خارجی است و هیچ ارتباطی با سنت‌های هنرهای تجسمی ایران یا سپرهای جنگی دوران مختلف تاریخی ندارد. اما بااین‌حال آن جام نماد جایزه‌های دریافتی در لیگ‌ها هستند.

معنی لوگو پرسپولیس

معنی لوگو پرسپولیس

مفهوم لوگو همیشه نشان‌دهنده هویت هر برندی است! همه‌ی تیم‌های معروف و محبوب برای نشان‌دادن فرهنگ و تمدن باشگاهشان از لوگوهای مفهومی و به‌شدت تأثیرگذار استفاده می‌کنند. پرسپولیس در ایران یکی از پرطرف‌دارترین تیم‌های پایتخت است و لوگو زیبایی با طراحی فوق‌العاده دارد؛ اما سؤال اینجاست که معنی لوگو پرسپولیس چیست؟

باتوجه‌به اینکه در نماد تخت‌جمشید سرهای شیر بیش از هر چیزی در نگاه اول به چشم می‌خورد، ترکیب این سرها با دایره‌ای نامرئی و جامی درخشان با سپر زیبایی آن را چندین برابر کرده است. برای القای امنیت و نماد مقاومت شکل سپر را در پس‌زمینه قرار داده‌اند.

نماد دایره نامرئی نماد اتحاد و همبستگی است و رنگ‌پریدگی و نامرئی بودن این دایره به دلیل آمیخته شدن با گوشت و پوست اعضای تیم معرفی می‌شود.

نماد شیر یا آنزو به‌عنوان نماد قدرت و میل به پیروزی و حفظ آن و آدرس نام قدیمی شهر تخت‌جمشید در داخل لوگو به‌کاررفته است.

از ستاره بالای جام به‌عنوان دستاورد باشگاه یاد می‌شود. به هر باشگاهی که 10 قهرمانی بین باشگاهی را در کشور خود ثبت کند یک ستاره تعلق می‌گیرد.

قیمت طراحی لوگو بستگی به درخواست شما دارد. ولی قیمتی که برای لوگو می‌دهید می‌تواند پربازده‌تر از تبلیغاتی باشد که برای آنها بدون هدف خرج می‌کنید. یک لوگو جذاب می‌تواند تا مدت‌ها در ذهن مشتری باقی بماند و با دیدن دوباره‌ی آن اقدام به مراجعه به شما بکند.

سفارش طراحی لوگو ارزان

جمع بندی

در این مقاله شما با تاریخچه‌ی لوگو پرسپولیس و مفهوم آن آشنا شده‌اید. هر لوگو یک پیامی در پشت خود دارد و شما بادقت کردن به آن می‌توانید تا حدی پیام‌های آن را دریافت نمایید.

رایان طرح، با داشتن طراح لوگو بستگی به اطلاعات و خواسته‌ی شما عزیزان، سفارش طراحی لوگو شما را با تأثیرگذارترین حالت ممکن آن؛ طراحی می‌کند. لوگو می‌تواند شما را معرفی کند! اگر برای شغل خود نیاز به لوگو دارید باید لوگویی طراحی کنید که هم بیننده را جذب کند و هم از نظر ظاهر و معنای باطنی، بیننده را درگیر آن کند.

شرکت طراحی لوگو با طراحی هر لوگو می‌تواند یک معرفی‌نامه کوچک از شما را در قالب تصویر ارائه دهد. معرفی‌نامه‌ای در قالب یک عکس که در مدت زمانی کوتاه؛ اطلاعاتی وسیع را انتقال می‌دهد و می‌تواند در ذهن بیننده‌ها، حک شود.

از یک ستاره تا پنج ستاره با این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
ارسال پیام در واتس آپ
ثبت سفارش در واتساپ (کلیک)
یکی از متخصصین حرفه ای رایان طرح را انتخاب کنید و شروع به چت با او کنید.