تاریخچه لوگو [از یونان باستان تا امسال]

History Logo

تاریخچه لوگو: اگر در دنیای امروز زندگی می‌کنید و اهل فعالیت تجاری هستید، حتما می‌دانید که طراحی لوگو یک بحث امروزی نیست. اما به نظرتان تاریخچه طراحی لوگو به چه زمانی بازمی‌گردد؟ آیا طراحی لوگو یک مبحث مدرن و امروزی است و یا نمونه‌هایی از قبل وجود داشته است؟ بله تاریخچه آرم و نشانه به گذشته‌های دور برمی‌گردد.

تاریخچه طراحی لوگو

اگر در مورد طراحی لوگو و تاریخچه آن اطلاعات زیادی ندارید بهتر است با ما همراه شوید ما به شما خواهیم گفت که تاریخچه طراحی لوگو به چه زمانی می‌رسد و شما را با طراحان لوگو در ایران آشنا خواهیم کرد.شاید برای شما جالب باشد که چرا باید لوگو داشته باشیم درست است؟ بیاید مقاله > چرا باید لوگو داشته باشیم؟ را بخوانید.

اهل مطالعه مقاله درباره تاریخچه لوگو هستی؟

سلسه مقالات زیر برای شما آماده شده اند که میتوانید با تاریخچه هر کدام از لوگو های زیر آن ها را مطالعه کنید.

  1. تاریخچه‌ لوگو استقلال با گذشت زمان
  2. آشنایی با تاریخچه لوگو ایران خودرو
  3. بررسی و تحلیل تاریخچه لوگو دیجی کالا
  4. تاریخچه لوگو اینستاگرام از گذشته تا الان!
  5. تاریخچه لوگو اپل از گذشته تا کنون
  6. تاریخچه لوگو پرسپولیس
  7. تاریخچه لوگو گوگل

شاید باورتان نشود اما تحقیق در مورد لوگو، نشان می‌دهد تاریخچه طراحی لوگو داستانی زیبا و شنیدنی دارد که اینجا برای شما خواهیم گفت.

جالب است بدانید که اولین لوگو و آرمی که محققان تاریخ و باستان‌شناسان کشف کرده‌اند مربوط به یونان باستان بوده است یونان باستان به عنوان کشوری پیشرفته در عهد خود از آر‌م‌های مختلف برای منظورهای متفاوت، بهره برده است. برای مثال، در بسیاری از پیا‌م‌های محرمانه حکومتی از لوگوهای خاص استفاده می‌شد و یا برای مشخص کردن برخی از قوانین اصلی از قوانین فرعی، لوگوی خاصی در نظر گرفته می‌شد.

علاوه بر یونان باستان، اگر در بین دیگر دولت‌های باستانی نیز جستجو کنیم، می‌بینیم که استفاده از لوگو در بین این کشورها نیز مطرح بوده است.تحقیق در تاریخچه پیدایش لوگو نشان می‌دهد که دولت‌هایی مانند آشور و مصر نیز برای ارسال پیام‌های محرمانه از طراحی لوگوهای مخصوص بهره می‌بردند.

این لوگوها اغلب، ترکیبی از حروف بوده‌اند که یک واژه خاص را به عنوان لوگو تشکیل می‌داد. اگرچه این بسیار جذاب است که سابقه و تاریخچه طراحی لوگو به دوران باستانی جهان می‌رسد، اما نمی‌توان گفت استفاده تجاری از لوگو مربوط به آن عهد بوده است. زیرا تحقیقات نشان می‌دهد کارکرد لوگو در دوران کهن، متنوع بوده و جنبه‌های متفاوتی داشته است.

روند تحول لوگو در تاریخ

اگر به دنبال این باشیم که تاریخچه طراحی لوگو در زمینه اقتصادی را مشخص کنیم باید پیشتر بیاییم تا به قرون ۱۳ میلادی نزدیک شویم. شاید باور نکنید اما در این دوره‌ها است که در غرب، از لوگو برای منظورهای اقتصادی و تجاری استفاده شد.

اشیا آهنی بازمانده از این دوران، نشان می‌دهد که لوگوهایی بر روی آهن طراحی شده بود که برای نشان‌گذاری حیوانات، بویژه گاوها در بین دامداران استفاده می‌شد. دامداران از این طریق به گاوهای خود علامت‌هایی می‌گذاشتند تا بتوانند آنها را گاوهای دیگران تشخیص دهند. درست است که از لوگو برای اهداف اقتصادی استفاده می‌کردند، اما هنوز هم نمی‌توان گفت لوگوها تجاری بوده‌اند.

برای کشف تاریخچه طراحی لوگو با اهداف تجاری باید کمی جلوتر بیاییم و به قرن ۱۸میلادی برویم که انقلاب صنعتی رخ داد.نگاهی به اقتصاد این دوره نشان می‌دهد که با تحولاتی که در صنعت این دوره شکل گرفت، کالاهای متنوع اقتصادی روانه بازار شدند.

در این شرایط بود که برای تشخیص اجناس مرغوب و باکیفیت از اجناس دیگر، طراحی لوگو وارد میدان شد و با طراحی لوگوهای تجاری برای اجناس مختلف، طراحی لوگو شکل رسمی به خود گرفت.بعد از انقلاب صنعتی هرچه به جلوتر حرکت کردیم، ضرورت طراحی لوگو برای دست یافتن به تجارت پیشرفته، اهمیت بیشتری پیدا کرد.

با کشف راه‌های جدید، طراحی لوگوها نیز شکل جدیدی به خود گرفت. امروزه با استفاده از ابزار گرافیکی، طراحی لوگوها شکل جدیدی به خود گرفته است و برای برندهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه طراحی لوگوهای معروف ایران
تاریخچه لوگو

تاریخچه طراحی لوگو در ایران

اگر بخواهید تاریخچه طراحی لوگو در ایران به معنای مدرن کلمه را دنبال کنید باید به دوره‌های تاریخ معاصر ایران رجوع کرد. تحقیق و تفحص در دوره محمدرضا شاه پهلوی نشان می‌دهد که استفاده از لوگو در مفهوم مدرن آن،برای اولین بار در دوره وی بوده است، زیرا در این دوره بود که ایران ارتباط زیادی با قدرت‌های اقتصادی جهان گرفت و به سمت و سوی صنعتی شدن گام برداشت.

تاسیس کارخانجات زیاد در آن دوره و شکل‌گیری برندهای تجاری، سبب شد که طراحی لوگو در مفهوم مدرن آن برای استفاده تجاری مورد توجه قرار گیرد.اگر تاریخچه طراحی لوگو در ایران به معنای تجاری آن را در نظر بگیریم، لوگوی شرکت هواپیمایی ملی ایران(هما( در سال ۴۰ به عنوان اولین شرکت هواپیمایی در ایران طراحی شد. این لوگو در دهه اخیر به عنوان یکی از بهترین لوگوهای ایرانی شناخته شد.سادگی و زیبایی طرح این لوگو و رنگ‌بندی که در آن به کار رفته شده است، جزو مواردی بود که در انتخاب لوگو به عنوان بهترین طراحی لوگوی ایرانی، مورد توجه قرار گرفت.

لوگوهای معروف ایرانی

تاریخچه طراحی لوگو در ایران نشان می‌دهد، که طراحان لوگو در ایران معاصر زیاد بوده‌اند، شاید بتوان گفت بهترین طراح لوگو ایران، لوگوی شرکت هواپیمایی ملی ایران، هما است. لوگو های معروف ایرانی دیگری هستند که ماندگار شد‌ه‌اند، لوگوی سایپا که طراح آن استاد ممیز است یکی از بهترین لوگو های ایرانی است. لوگو معروف ایرانی دیگر که استاد بیژن جناب برای ایران خودرو طراحی کرده است یکی از بهترین لوگو های ایران است. پس باید در انتخاب شرکت طراحی لوگو نیز دقت لازم را داشته باشید تا خروجی بی نظیری داشته باشید.

تاریخچه لوگو های معروف نشان می‌دهد یکی از بهترین آرم‌ها، لوگوی شرکت نفت است که توسط احمد میرزا در سال ۱۳۶۳ طراحی شده و یکی از زیباترین لوگوهای است که تا به امروز در ایران طراحی شده است.تعداد لوگوهای خوب در ایران زیاد است اما این چند مورد به عنوان اولین و بهترین طراحی‌های لوگوی ایرانی شناخته شده‌اند.

لوگوهای معروف ایرانی
تاریخچه لوگو

ویژگی‌های یک لوگوی خوب

برای طراحی لوگوی خوب، باید موارد مختلفی را در نظر گرفت.سادگی لوگو، میزان به خاطر سپردن آن، انعطاف‌پذیر بودن لوگو، منحصر به فرد بودن آرم و به کار گرفتن برند تجاری، انتخاب رنگ لوگو، طول عمر و امکان تغییر آن در طراحی آن از موارد مهمی هستندکه ویژگی‌های یک لوگوی خوب را تشکیل می‌دهد.شاید از خودتان بپرسید که چطور می‌توانید یک لوگوی خوب را انتخاب کنید.

سفارش طراحی لوگو فوری
طراحی لوگو

ما به شما می‌گوییم که اگر در طراحی یک لوگو، موارد گفته شده به کار رفته بود، حتما لوگوی انتخابی شما لوگوی مناسبی است. ما تلاش کردیم شما را با تاریخچه لوگو آشنا کنیم.به دنبال یک “شرکت طراحی لوگو در تهران” هستید این مقاله را بخوانید. نمونه کار های طراحی لوگو ما را در این لینک بببینید > نمونه کار طراحی لوگو برای اطمینان از انتخاب لوگوی مناسب، بهترین کار این است که آن را به تیم مجرب سایت طراحی لوگو رایان طرح بسپارید تا بتوانید بهترین طراحی لوگو برای برند خود را تهیه کرده و از سود دهی فعالیت تجاری لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مکالمه را شروع کنید

یکی از متخصصین رایان طرح را انتخاب کنید و شروع به چت با او کنید

همه روزه در واتساپ پاسخگو هستیم در حال حاضر همه کارشناسان آنلاین می باشند

مریم صفرلو

مریم صفرلو

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست )

 کلیک برای هدایت به واتساپ 

کوثر صرام

کوثر صرام

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست )

 کلیک برای هدایت به واتساپ 

گرافیست مریم بدرلو

مریم بدرلو

واحد طراحی گرافیک (طراح و گرافیست )

 کلیک برای هدایت به واتساپ 

کاملیا محمدزاده - طراح سایت

کاملیا محمدزاده

واحد طراحی سایت و سئو (طراح سایت )

 کلیک برای هدایت به واتساپ